A kasmíri határon feszültség szőtte át a levegőt, ahol az indiai és pakisztáni hadseregek tüzet nyitottak egymásra, ezzel tovább fokozva a régió instabilitását.


Az indiai hadsereg bejelentette, hogy a pakisztáni fegyveres erők helyi idő szerint csütörtök este és péntek hajnalban több drónos és fegyveres támadást hajtottak végre India nyugati határának vonalán. Pakisztán viszont határozottan elutasította India vádjait.

A két ország kapcsolata akkor kezdett el feszültté válni, amikor április 22-én egy pakisztáni szeparatista csoport terrortámadást indított Kasmír Indiához tartozó területén, egy olyan helyszínen, amely népszerű a turisták körében. A brutális támadás következtében 26 ember életét vesztette.

Iszlámábád április 29-én nyilvánosságra hozta, hogy aggodalmaik szerint India lehetséges katonai akciót tervez ellenük. Ennek következtében Pakisztán megerősítette védelmi intézkedéseit, a védelmi miniszter pedig a nukleáris fegyverek használatának lehetőségéről is beszélt. A helyzet tovább súlyosbodott, hiszen az Euronews jelentése szerint India a héten keddről szerdára virradó éjszaka támadást indított Kasmír pakisztáni ellenőrzés alatt álló területe ellen. India bejelentette, hogy terroristákat céloztak meg, míg Iszlámábád aggodalmát fejezte ki, miszerint a támadás következtében gyerekek is életüket vesztették.

A két ország határvidékén továbbra is feszültségek uralkodnak. Pakisztán határozottan visszautasítja azokat a vádakat, amelyek szerint ők indították a támadásokat, azonban a legfrissebb jelentések szerint az indiai és pakisztáni fegyveres erők folyamatosan átlőnek a határon, miközben drónokat és rakétákat vetnek be egymás légterében. A Reuters hírei alapján az erőszakos összecsapások következtében közel negyven ember életét vesztette.

"A dróntámadásokat hatékonyan visszavertük, a tűzszünet megsértésére pedig méltó választ adtunk" - írta közleményében az indiai hadsereg, és hozzátették, hogy minden "aljas cselekedetre erővel fognak válaszolni." Pakisztán nem kommentálta az eseményeket, korábban mindössze annyit mondtak, hogy az indiai Pandzsábban található Pathank, illetve a Kasmír-völgyben található Szrinagar és a Rádzsasztán államban található Jaisalmer megtámadására vonatkozó vádak "alaptalanok" és "politikailag motiváltak".

Szirénák zúgtak Amritsar városában.

A Reuters pénteken reggel jelentette, hogy az indiai határőrség meghiúsított egy beszivárgási kísérletet a kasmíri Samba térségében. A hírek szerint a pénteki napon heves tüzérségi összecsapások zajlottak Uri környékén. Az indiai határőrség egyik tisztviselője tájékoztatott arról, hogy több ház lángra kapott és súlyosan megrongálódott Uriban. Az éjszakai lövöldözés következtében egy nő életét vesztette, míg egy másik nő megsebesült.

Pénteken több mint két órán át hallatszottak a szirénák az indiai Amritsarban, amely a pakisztáni-indiai határ közelében helyezkedik el. Az ott élő lakosokat arra intették, hogy maradjanak otthon biztonságuk érdekében. Egy helyi férfi a Reuters tudósítójának elmondta, hogy a dzsammui Mezőgazdasági Egyetem területéről éjszaka robbanások visszhangzottak, az ablakok remegtek, és a levegő tele volt a füst és a köd keverékének nyomasztó érzésével.

A világ vezető hatalmai, az Egyesült Államoktól Kínáig, sürgetik India és Pakisztán közötti feszültségek mielőbbi rendezését. JD Vance amerikai alelnök csütörtökön ismételten hangsúlyozta a de-eszkaláció fontosságát: "Célunk, hogy ez a helyzet a lehető leggyorsabban megoldódjon" – nyilatkozta a Fox Newsnak, nem sokkal azután, hogy Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy közvetítőként lépne fel a két ország közötti konfliktusban.

India és Pakisztán kapcsolata, amely 1947-ben a brit birodalom felbomlásával kezdődött, folyamatos feszültségekkel van terhelve. A konfliktus középpontjában a muszlim többségű Kasmír áll, amely a két ország közötti ellentétek forrása. A legutóbbi kasmíri támadást követően a két állam felfüggesztette az 1960-as Indus Vízegyezményt, amely kulcsszerepet játszik Pakisztán és India vízellátásának és vízelosztásának szabályozásában. A feszültségek fokozódásával a két ország lezárta a fő szárazföldi határátkelőhelyeket, míg India lépései nyomán Pakisztán is kiutasította az indiai diplomatákat és katonai tanácsadókat, továbbá visszavonta az indiai állampolgárok vízumait, és megtiltotta az indiai repülőgépek belépését a légterébe. Az indiai kormány a helyzet romlását követően több mint egy tucat pakisztáni YouTube-csatornát is betiltott, azzal az indoklással, hogy azok "provokatív" tartalmakat közvetítenek, beleértve a pakisztáni hírügynökségek csatornáit is.

Related posts