A klímaváltozás következtében a hőhullámos időszak hat héttel hosszabbra nyúlik.


A fosszilis üzemanyagok használata miatt levegőbe kerülő, üvegházhatást fokozó gázok miatt durvábbá váltak a hőhullámok és ezzel milliókat sújtanak egyre jobban a hosszabbá váló hőhullámok.

2024-ben a hőhullámok időtartama világszerte átlagosan hat héttel hosszabbodott meg, ami súlyosbította a magas hőmérséklet által okozott egészségügyi kockázatokat - derül ki a Klímaközpont nevű nemzetközi szervezet legfrissebb elemzéséből. A legnagyobb változások a karibi térségben és a csendes-óceáni szigetországokban figyelhetők meg, ahol a forró időszakok hossza akár 150 nappal is megnőtt, ezekben az időszakokban az átlagos hőmérséklet jelentősen meghaladta a megszokott szintet. Ezzel szemben a legkevésbé érintett országok, mint például Nagy-Britannia és Ausztrália, csupán három héttel hosszabb forró időszakot tapasztaltak az átlaghoz képest.

Szakértők megjegyzik, hogy a hatóságok gyakran nem mérik fel pontosan a hőhullámok következtében elhunytak számát. A ClimateCentral elemzése alapján évente több millió embert érint a forróság, ami hatalmas problémát jelent. A legfrissebb jelentés szerint 2024 volt eddig a legrosszabb év, és a helyzet még súlyosabbá válhat, amennyiben az emberiség nem áll le a fosszilis üzemanyagok használatával.

A szakértők figyelmeztetnek arra, hogy az emberiség jelenleg nem áll készen a globális felmelegedés következményeinek kezelésére. Véleményük szerint elengedhetetlen egy olyan előrejelző rendszer kidolgozása, amely időben értesítené a lakosságot a várható hosszan tartó hőhullámokról.

Related posts