A Nagy Testvér szemei mindent látnak: ebben a városban az arcfelismerés technológiája szolgál a bűnözők nyomában.


George Orwell által megálmodott jövő városának képe már ma, a valóságban is megjelenik. A brazíliai Sao Paulóban, ahol 12 millió ember él, a bűnözés és a törvényen kívüliek felkutatása komoly kihívást jelent, hasonlóan az ország többi nagyvárosához. A helyi önkormányzat ezért nemrégiben bevezetett egy mesterséges intelligenciára épülő arcfelismerő rendszert. Jelenleg körülbelül 25 ezer térfigyelő kamerát telepítettek, és a hatóságok célja, hogy ezt a számot a közeljövőben több tízezerrel növeljék.

Sao Pauló városát 4 éve vezeti a korábbi populista elnök, Jair Bolsonaro embere, Ricardo Nunes. Az 57 éves politikus azóta szürke eminenciásként igazgatja a megapoliszt, a héten mégis interjút adott az önkormányzat egy megosztó intézkedéséről.

Nunes polgármester második ciklusa alatt 25 ezer térfigyelőkamerát helyeztek ki közintézményekre és közterületekre. Ezek a kamerák egy Smart Sampa nevű informatikai-rendszer részei, amely éjjel-nappal figyeli Sao Paulo járókelőit, és potenciális bűnözők után kutat a rendőrségi adatbázis képei alapján. A technológia fő motorja az orosz Ntechlab fejlesztése, a FindFace-arcfelismerő.

A mesterséges intelligencián alapuló rendszer 85-99 százalékos pontossággal azonosít be bárkit az utcán, akár egyetlen rendelkezésre álló kép alapján is.

Az orosz szoftver a nemzetközi porondon számos elismerést szerzett, ugyanakkor e siker mögött komoly kritikák is megbújnak. A 2018-as oroszországi labdarúgó-világbajnokság idején a hatóságok e cég technológiáját használták, hogy a stadionokban erőszakos viselkedésű egyének után nyomozzanak. A világbajnokságot követően azonban felmerült a gyanú, hogy a FindFace alkalmazásával az orosz hatóságok politikai ellenfeleiket is azonosították, akiket később megalapozatlan vádakkal ítéltek el.

A polgármester izgalma nyilvánvaló volt, amikor az El Paísnak beszélt a tömeges megfigyelőrendszerről. Ricardo Nunes büszkén számolt be arról, hogy a rendszer bevezetése óta több mint ezer körözött bűnözőt sikerült elfogniuk, köztük erőszaktevőket, tolvajokat és maffiatagokat. A kamerák eddig kétezernél is több bűncselekményt dokumentáltak, így a Smart Sampa segítségével eddig több mint háromezer bűnöző került rács mögé – mindezt anélkül, hogy egyetlen lövés is eldördült volna, hangsúlyozta Nunes polgármester.

A legfontosabb hír, hogy 60 eltűnt személy végre előkerült. Azonban fontos megjegyezni, hogy a rejtélyes eltűnések, amelyek mögött gyakran szervezett bűnözői csoportok húzódnak meg, komoly kihívást jelentenek szerte Latin-Amerikában.

A város vezetője kiemelte, hogy a megfigyelő-rendszer bevezetését a Londonban és Miami-ban alkalmazott bűnüldözési megoldások ihlették. E két nagyváros közös jellemzője Nunes szerint, hogy három kulcsfontosságú intézkedés együttes alkalmazásával sikerült csökkenteniük a bűnözést: a rendőri létszám növelése, a hatóságok anyagi forrásainak bővítése, valamint a korszerű technológia integrálása. Nunes hangsúlyozta, hogy az első két tényező önmagában nem elegendő a probléma megoldására, ezért választották a mesterséges intelligencián alapuló megfigyelési megoldásokat.

A technológia az egyetlen módja annak, hogy a társadalom védelme érdekében kivonjuk a bűnözőket a forgalomból, s oda helyezzük őket, ahol a bíróság döntése alapján lenniük kell.

- mondta a 12 millió lelket számláló város polgármestere, aki hangsúlyozta, hogy Sao Paulóban rendkívül veszélyes, és nagy hatalmú szervezett bűnözői csoportok garázdálkodnak, és az is problémát jelent, hogy az óriási településen a körözött bűnözők könnyedén elbújnak, ezért a hagyományos bűnüldözés eszközei nem hatékonyak már.

A kamerák folyamatosan figyelik Sao Paulo járókelőinek arckifejezéseit és viselkedését. Amikor a mesterséges intelligencia észlel egy egyezést egy ismert bűnöző arcképével, a rendszer azonnal értesíti a hatóságokat a keresett személy tartózkodási helyéről. Ezt követően a rendőrség alaposan átvizsgálja az ügyet. Nunes polgármester csapata hangsúlyozta, hogy lépéseket csak akkor tesznek, ha a rendszer legalább 92 százalékos egyezést mutat a kameraképek és a gyanúsított fényképe között.

Ha az egyezés megerősítést nyer, a rendőrség a rádió segítségével figyelmezteti a környéken lévő járőrautókat, amelyek ezt követően intézkednek, és elfogják a gyanúsítottat.

Fontos hangsúlyozni, hogy nem Sao Paulo az egyetlen brazil város, ahol az önkormányzat tömeges megfigyelőrendszert épített ki, csupán itt működik a legnagyobb, és a leghatékonyabb. Becslések szerint a 212 millió lelket számláló ország mintegy harmada olyan városokban él, ahol az állami szervek megfigyelhetik arcfelismerő-szoftverekkel.

Brazília számos városában hasonlóan szigorú ellenőrzés alatt tartják a civil lakosságot közbiztonsági okokból. Először a közintézmények vezették be, hogy minden belépő arcáról felvételt készítettek, ezután a bankok és más intézmények is hasonló szabályzatokat alkottak, végül a megfigyelőrendszereket a közterekre is telepítették.

Sao Paulo városában a mindent figyelemmel kísérő "Nagy Testvér" már az iskolaudvarok mélyén, a buszmegállók forgalmában és a kórházak folyosóin is folyamatosan pásztázza az emberek arcát. De a technológia nem áll meg itt: képes azonosítani a feszültséget és az erőszakos viselkedést is, és ilyenkor azonnal értesítést küld a rendőrségnek.

A brazíliai civil szervezetek komoly aggodalmakkal fordulnak a tömeges megfigyelés kérdése felé. Pablo Nunes, aki nem a városvezető rokona, hanem egy elkötelezett aktivista, felhívta a figyelmet arra, hogy a megfigyelési rendszer potenciálisan rasszista jellegű lehet. Kiemelt egy kutatást, amely szerint a mesterséges intelligencia arcfelismerő algoritmusai a fehér férfiakat 99 százalékos pontossággal képesek azonosítani, míg a fekete nőket csupán 66 százalékos pontossággal. Nunes, aki a bűnüldözési gyakorlatok és a mesterséges intelligencia állami alkalmazása terén dolgozik, arra figyelmeztetett, hogy ez a torzult teljesítmény sok ártatlan embert tévesen börtönbe juttathat.

A polgármester, Nunes véleménye szerint a névrokona által képviselt civil szervezetek nem rendelkeznek társadalmi legitimitással, emiatt a tőlük érkező kritikák figyelembe vétele nem indokolt. Megjegyezte, hogy...

A 12 milliós Sao Paulóban a lakosság 98%-a támogatja a mesterséges intelligencia alapú megfigyelést. Ez a hatalmas arány sokkal jelentősebb, mint ahogy egy kisebb szervezet néhány tagja kritikát fogalmaz meg a rendszerrel kapcsolatban.

„Tedd különlegessé a mondandódat!” – javasolta a polgármester, miközben a civil szervezetekre mutatott.

Sao Paulo egyébként egy valódi kulturális olvasztótégely. Mindenféle származású és bőrszínű ember él itt, ezért a mesterséges intelligencia alapú arcfelismerők a városban rögzített adatokból minden korábbinál gyorsabban fognak fejlődni - mondja ezt már Rafael Zanatta, egy brazil adatvédelmi szervezet társigazgatója, aki azonban hangsúlyozza, hogy ekkora mintavételezésnél szinte biztos, hogy előfordulnak majd komoly hibák, amelyek akár hátrányosan is értinthetik a feketebőrű Sao Paulóiakat.

Az önkormányzat folyamatosan hangsúlyozza a lakosság számára, hogy "aki nem követett el bűncselekményt, annak nincs mitől félnie". Orlando Morando, Sao Paulo biztonsági tanácsosa úgy véli, hogy "az emberek megtanulták elfogadni" a megfigyelés jelenlétét a mindennapjaikban.

Csak a bűnözők és a tolvajok érzik magukat fenyegetve. Meggyőződésem, hogy a tisztességes polgárok örömmel fogadják, ha figyelemmel kísérik és rögzítik őket.

- fűzte hozzá a brazil városi hivatalnok.

Related posts