A profit mindent elnyel! A zöldfordulat csak egy távoli álom... - Mandiner
A globális zöldforradalom fékezett üzemmódra váltott: a karbonsemlegesség céldátuma már nem 2050, hanem 2070. A befektetők megunták a startupálmokat, és a nagyvállalatokra tesznek, ahol a profit diktál. A pragmatizmus és a nyers számok felülírták a klímacélok romantikáját - derül ki a Goldman Sachs decemberi elemzéséből.
Michele Della Vigna, a Goldman Sachs Research EMEA-régiójának (Európa, Közel-Kelet, Afrika) természeti erőforrásokért felelős kutatási vezetője és csapata nemrégiben alaposan elemezte a globális környezeti helyzetet. Megállapításaik szerint ahhoz, hogy a világ elérje a nettó szén-dioxid-kibocsátás nullára csökkentését a következő évtizedekben, körülbelül 75 ezer milliárd dolláros befektetés szükséges. E hatalmas összeg mellett a folyamatosan növekvő energiaigény és a technológiai átállás elhúzódó jellege arra figyelmeztet, hogy a zöld átmenet sokkal hosszabb és pragmatikusabb folyamat lesz, mint ahogyan azt korábban sokan elképzelték.
Az utóbbi évek során a zöldtechnológiai startupok szerepe volt a középpontban a zöldátállás finanszírozásában, de mostanra a nagyvállalatok kerültek a figyelem középpontjába. A befektetők számára világossá vált, hogy a zöld átmenet anyagi támogatása csakis olyan projektekkel és technológiákkal valósítható meg, amelyek nemcsak életképesek, hanem profitot is termelnek. Az üzenet világos: a jövő nem a bizonytalan és hosszú távú startup ígéreteké, hanem a megbízható és fenntartható üzleti modelleké.
A fosszilis energiahordozók iránti igény továbbra is stabil marad, sőt évtizedekig növekedni fog. A Goldman Sachs szerint az olaj iránti kereslet csúcsa várhatóan 2035-ben lesz, a földgázé pedig 2050-re tolódik.
Ez a prognózis egyértelműen megmutatja, hogy
A korábban gyakran emlegetett "beragadt eszközök" problémája helyett mára a korlátozott kínálat vált a legnagyobb kihívássá.
Della Vigna kiemelte, hogy a nem OPEC-országok olajtermelése 2027-re eléri a csúcsát, és ez egyre nagyobb nyomást helyez a globális piacokra. Az iparágnak szüksége lesz a termelés digitalizációjára és az innovatív technológiák, például a generatív mesterséges intelligencia használatára; főként azért, hogy új lelőhelyeket fedezzenek fel és csökkentsék a termelés mérséklődését.