A prosztatarák szűrésének új, hatékony módszereként már egy egyszerű nyálteszt is elegendő lehet a korai felismeréshez.


A PSA-tesztek néha hamis pozitív eredményeket adnak, ami fokozza a felesleges orvosi beavatkozások valószínűségét.

A New England Journal of Medicine című rangos orvosi folyóiratban közzétett kutatás során a tudósok felfedezték, hogy a nyálminták elemzésével képesek előre jelezni a prosztatarák kialakulásának kockázatát. A tanulmány hangsúlyozza, hogy a köpetvizsgálat sokkal pontosabb módszernek bizonyul a prosztatarák azonosításában, mint a jól ismert prosztata-specifikus antigén (PSA) tesztek, amelyek megbízhatatlanságuk miatt már régóta keresnek alternatív megoldásokat. Ezt a jelentős áttörést a Discover Magazine is kiemeli, jelezve, hogy a kutatók új irányokat nyithatnak meg a korai diagnózis terén.

A vizsgálatban 6142 európai, 55-69 év közötti férfit vizsgáltak, akik nyálából csíra DNS-t nyertek. A nyál segítségével a kutatók képesek voltak megtalálni az úgynevezett poligénes kockázati pontszámot (PRS). Ez a mérőszám a genetikai változatok alapján jelzi, hogy valaki mennyire hajlamos egy betegségre, jelen esetben a prosztatarákra.

Azokat, akiknek a PRS-értéke a 90. percentilisben, vagy annál magasabban helyezkedett el, további szűrésre hívták be, mivel a magasabb pontszám számos olyan genetikai variáció öröklését jelzi, amelyek növelhetik a prosztatarák kialakulásának kockázatát. Összesen 468, kivételesen magas PRS-szintet mutató résztvevőnél végeztek MRI-vizsgálatot és prosztata-biopsziát. Ezek közül 187 férfinál (40 százalék) diagnosztizáltak prosztatarákot.

A PRS-teszt, amely nyálból történik, szemben a PSA-vérvizsgálattal, különféle hiányosságokkal bírhat. Mindkét teszt a prosztata-specifikus antigén szintjét méri, amelyet a prosztata normális és daganatos sejtjei egyaránt termelnek. A PSA-teszt elvégzését általában 50 év körüli férfiak számára javasolják, akiknél az átlagos kockázat mutatkozik a prosztatarákra, valamint 40 év körüli férfiaknak, akiknél a családi kórtörténet miatt megnövekedett a kockázat.

Az Amerikai Rákellenes Társaság szerint a 2,5 ng/ml-nél alacsonyabb PSA-szintű férfiaknál csak kétévente kell ismételt vizsgálatot végezni, míg a magasabb PSA-szintet mutatók esetében a vizsgálatra évente szükség van (referenciaértékként a PSA-szint 4,0 ng/ml értékét tekintik kórosnak). Bár a PSA-tesztek még mindig gyakoriak a prosztatarákszűrésekben, nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt a betegek számára.

Az új kutatást bemutató sajtóközlemény alapján a PSA-tesztek esetében meglepő módon a vizsgálatok három esetből kettőben tévesen diagnosztizálják a prosztatarákot. Ezek a hibás pozitív eredmények könnyen arra ösztönözhetik a betegeket, hogy felesleges orvosi beavatkozásokra merészkedjenek. Egy külön tanulmány, amely 2022-ben készült, arra világított rá, hogy az életkor, az alkoholfogyasztás mértéke, valamint a húgyúti fertőzések jelenléte jelentős mértékben hozzájárulhat a PSA-tesztek hamis pozitív eredményeihez.

A PSA-tesztek egyik jelentős hátránya, hogy sok esetben olyan rákos megbetegedéseket is észlelnek, amelyek normál körülmények között lassan fejlődnek, és soha nem okoznának komolyabb tüneteket. Ezzel szemben egy új kutatás rámutatott, hogy a PRS-köpetvizsgálatok hatékonyabbak az agresszív rákok kiszűrésében – számol be róla a Discover Magazine.

Related posts