A spanyol bíróság lépéseket tett a fapados légitársaságok kézipoggyász díjainak megszorítása érdekében, szembeszállva ezzel a légitársaságok által alkalmazott gyakorlatokkal.


Évek óta természetesnek vesszük, hogy a fapados repülős cégek mondják meg, mennyit fizessünk a táskánkért, az ülésválasztásért, vagy akár a vízért is. Most azonban először egy bíróság mondta: elég volt. A spanyol igazságszolgáltatás szerint a kézipoggyász alapjog, nem pedig luxus, amiért külön fizetni kellene.

A repülőterek világában ma már nem a nehéz bőröndök jelentik a legnagyobb kihívást, hanem a kézipoggyászokkal kapcsolatos költségek. A fapados légitársaságok, mint például a Ryanair, egyre inkább pénzt kérnek a nagyobb táskákért. A The Guardian beszámolója szerint a Ryanair esetében akár 60 font (majdnem 29 ezer forint) büntetést is kaphatunk, ha a táskánk meghaladja a megengedett méretet. Ha nagyobb kabintáskát szeretnénk vinni, az extra költségekkel járhat, amely 6-36 font (3-17 ezer forint) közé esik. És ha a táska még mindig túl nagynak bizonyul, további 75 fontot (36 ezer forint) kell készpénzben előteremtenünk. Az utazás előtt tehát érdemes alaposan átgondolni, mit viszünk magunkkal!

Az easyJet véleménye szerint ez egy igazságos megoldás, hiszen azok, akik nem kívánnak nagyobb csomagot hozni, nem kötelesek mások miatt extra díjat fizetni. Korábban komoly problémát jelentett számukra, hogy az ingyenes táskák nem tudtak megfelelően elférni a felső tárolókban, ami gyakran késéseket eredményezett.

Spanyolországban heves diskurzus folyik a kérdés körül. Tavaly a kormány 179 millió eurós büntetést rótt ki öt légitársaságra a kézipoggyász díjainak ügyében. Idén pedig egy bíró határozottan kinyilatkoztatta:

A Ryanairnek vissza kellett térítenie 147 eurót egy utasának.

A Ryanair vezetője, Michael O'Leary határozottan elutasította a legújabb döntést. Véleménye szerint ez ellentétes az európai szabályozásokkal, és a társaság nem tervezi a rendszerének módosítását. O'Leary azt is kiemelte, hogy az Európai Bizottság is megerősítette Spanyolország tévedését. Szerinte a légitársaságoknak joguk van ahhoz, hogy szabadon állapítsák meg áraikat, anélkül, hogy külső beavatkozásra lenne szükségük.

A szakértők véleménye szerint elképzelhető, hogy más országokban is követik ezt a tendenciát, ami kedvezőbb feltételeket eredményezhet az utasok számára. Ugyanakkor, ha nem lehetséges külön díjat felszámítani a poggyászokért, akkor a repülőjegyek ára valószínűleg emelkedni fog. Így végső soron lehet, hogy ugyanannyi pénzt költünk, csupán a költségek eloszlása változik meg.

Related posts