A telefonja lencséjén egy váratlan gyilkos rejtőzik.


A telefonhasználók érzékenységének fokozódása óvatosságra intheti őket.

A The Drive autós portál legújabb beszámolója szerint több Volvo EX90 tulajdonos is meglepő tapasztalatokat osztott meg a terepjáró tetején található lidar érzékelővel kapcsolatban. Egy Reddit-felhasználó által közzétett videóban jól látható, mi történik, amikor az érzékelő infravörös lézere a telefon lencséjéhez ér. A felvételen megfigyelhető, hogy a pixelek kiégnek, és a kamera lencséjén maradó, tartós károsodások egyértelmű nyomai mutatkoznak. Az AndroidAuthority javasolja, hogy érdemes megtekinteni ezt a videót, hogy saját szemünkkel láthassuk az események valós idejű alakulását.

A helyzet annyira súlyosra fordult, hogy a Volvo idén korábban figyelmeztetést adott ki egy támogató platformon: "Ne irányítsa a kamerát közvetlenül a lidarra!" A vállalat a The Drive-nak kifejtette, hogy a "közeli" felvételek jelentik az igazi kockázatot, és egy hasznos tanáccsal szolgált az óvatos fotósok számára: a szűrők vagy védőburkolatok alkalmazása segíthet, sőt néhány kameraérzékelő már beépített védelemmel rendelkezik. Általánosságban véve, ha lidar podot észlel, a legjobb, ha a telefonját más irányba fordítja.

Never film the new Ex90 because you will break your cell camera.Lidar lasers burn your camera.

byu/Jeguetelli inVolvo

De nem csupán a lidarról van szó. Nemrégiben egy Redditen megosztott bejegyzés hasonló esetet tárt fel. Egy helyi rendezvény során, ahol a termekben színes fények és lézereffektusok kavalkádja uralkodott, egy Samsung Galaxy S24 Ultra tulajdonosa felfedezte, hogy telefonja fő lencséjén egy különös fehér pont és két éles vonal jelent meg. Ez a minta a kamerát használó alkalmazásokban is megmaradt, és csak bizonyos zoomszinteken volt észlelhető. A beszélgetés többi hozzászólója szerint ezek a lézer okozta károsodás egyértelmű jelei.

Ez a tény valószínűleg nem okoz meglepetést a lézertechnikában jártas szakembereknek. A Nemzetközi Lézerkijelző Társaság (ILDA) már régóta rámutatott arra, hogy a kamerák érzékelői sokkal érzékenyebbek, mint az emberi szem. Míg a koncertlézerek általában biztonságosak az emberi látás számára, a telefonok kameráinak érzékelőit könnyedén károsíthatja a lézersugár, főleg, ha az közvetlenül a lencsére irányul. Éppen ezért a lézershow-k producerei minden lehetséges módon próbálják elkerülni a professzionális videóberendezések és projektorok megvilágítását, de nem tudják garantálni, hogy a nézők telefonkamerái biztonságban maradnak.

A lidarral felszerelt járművek és a lézerfényekkel teli show-műsorok és bulik folyamatosan növekvő népszerűsége miatt ezek az esetek sajnos egyre gyakoribbá válhatnak. Ez egy olyan aggasztó jelenség, amivel a legtöbb ember csak akkor szembesül, amikor már túl késő: például amikor a több százezer forintos telefonja maradandó sérüléseket szenved el. Ezzel kapcsolatban figyelmeztet az AndroidAuthority, felhívva a figyelmet a potenciális veszélyekre.

Related posts