A zsíros has rejtett veszélyeket hordozhat magában, amiket talán nem is sejtünk.


Íme néhány praktikus javaslat, amelyek segíthetnek abban, hogy jobban vigyázzon az egészségére.

2025-öt írunk, amikor az egyik legdivatosabb fitneszcél a napi 10 ezer lépés megtétele. A legtöbb ember, aki belekezd az edzésbe, fogyni szeretne, amihez nyilvánvalóan mozogni kell, égetni a kalóriákat, a tízezres lépésszám pedig úgy hangzik, mint amivel ez elérhető. A tudomány nem feltétlenül ezt támasztja alá, a kutatások szerint a napi 7-8 ezer lépés ideálisabb az egészségünk megőrzése szempontjából, de az emberi agy jobban szereti a szép és kerek számokat. Ha pedig van egy cél, ami arra ösztönzi az embereket, hogy többet mozogjanak, az aligha lehet rossz.

A 2024-es évben a Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports című folyóiratban közzétett kutatás rávilágít arra, hogy a hatékony fogyás érdekében nem csupán a lépések számának nyomon követése szükséges. A tanulmány hangsúlyozza, hogy a vérnyomás és a vércukorszint csökkentése is elengedhetetlen. A cikk rámutat arra, hogy a mozgás mennyisége és minősége, vagyis az intenzitás, szoros kapcsolatban áll a metabolikus szindróma öt kulcsfontosságú tényezőjével. E tényezők drámai módon növelhetik a szívbetegségek, a cukorbetegség és a stroke kockázatát. A Magyar Hypertonia Társaság pedig a szindróma diagnosztizálására egy jól körülhatárolt kritériumrendszert dolgozott ki.

A kutatás eredményei alapján már a fizikai aktivitás növelése is pozitív hatással van a vizsgált értékekre. Ugyanakkor Dr. Elroy Aguiar, a tanulmány vezető szerzője hangsúlyozza, hogy a legjobb eredmények elérése érdekében a mozgás mennyiségét érdemes intenzitással kombinálni.

Van egy nagyszerű hírünk, főleg azoknak, akik most vágnak bele a mozgás világába: nem szükséges azonnal a kemény, izzasztó edzésekbe merülniük, és még a sprintek sem kötelezőek. Elegendő lehet, ha csak egy kicsit gyorsabb tempóban sétálnak, és máris jót tesznek a testüknek!

"A tanulmányunk egyik igazán érdekes megállapítása az volt, hogy ha megnézzük az emberek legmagasabb egyperces aktivitását minden nap, az nagyon erős jelzést ad arra vonatkozóan, hogy jelen vannak-e a metabolikus szindróma kockázati tényezői" - mondja a tanulmány vezetője, aki szerint már napi egy percnyi, nagy intenzitású mozgás is használhat.

A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a lépéseink jelentős részét a megszokott tempóban tesszük meg, majd a nap folyamán valamikor beiktatunk egy rövid időszakot, amikor növeljük a sétatempónkat. Mindez azt jelenti, hogy a percenként megtett lépéseink száma szintén összefüggésbe hozható az egészségi állapotunk javulásával.

Ha megkérdeznénk az embereket, hogy mik a fitneszcéljaik idén, valószínűleg a "metabolikus szindróma kockázati tényezőinek csökkentése" nem lenne az első válaszok között. Ha azonban a kérdést egy kicsit más szemszögből közelítjük meg, akkor az edzésünk minőségének javítása és a mennyiségének fokozása már sokkal gyakoribb és kézzelfoghatóbb cél lehet a válaszokban.

Az egyik ilyen kockázati tényező, ami ellen nagyon sokan küzdenek, az a hasi zsírréteg eltüntetése. Nem csak esztétikai szempontból fontos, de "ha a hasi terület körül tárolunk zsírtömeget, az veszélyesebb, mintha az alsó végtagokon tennénk ezt".

A létfontosságú szervek körüli zsigeri zsír jelentős károkat okoz az ott zajló anyagcsere-folyamatokban. A hasüregben felhalmozódott zsír különösen aggasztó, mivel képes megzavarni a létfontosságú szerveink normális működését, ami komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában.

Elroy Aguiar hangsúlyozza.

Fontos hangsúlyozni, hogy a helyi zsírégetés mítosza nem más, mint városi legenda: nem lehetséges kizárólag egy adott testrészről zsírt leadni. A zsírraktározás módja egyénenként változik, de a férfiaknál gyakran először a has tájékán jelenik meg a felesleg, amit a genetika határoz meg – ezt pedig sajnos nem tudjuk megváltoztatni. Ennek ellenére a célunk nem lehetetlen: a kulcs egy kiegyensúlyozott, fehérjében gazdag táplálkozás, valamint a kalóriabevitel csökkentése. Ha kevesebb kalóriát fogyasztunk, mint amennyit a szervezetünk felhasznál, akkor a fogyás elkerülhetetlen.

A vérnyomás szintje szorosan összefügg a metabolikus szindróma kialakulásával, és jó hír, hogy ezt a kockázati tényezőt egyszerű módon csökkenthetjük: a heti fizikai aktivitás növelésével, mind mennyiségében, mind minőségében. A kutatás vezetője, Aguiar, rámutatott, hogy csupán 15-20 perccel az edzés vagy egy gyors séta után már észlelhető a vérnyomás csökkenése. "Elég, ha csak egy kicsit tempósabban sétálsz, mint ahogyan szoktál, és máris tapasztalni fogod, hogy a vérnyomásod az edzést követő 24 órában alacsonyabb lesz" – hangsúlyozza Aguiar.

Szerinte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelenlegi fizikai aktivitásra vonatkozó iránymutatásai szilárd viszonyítási alapot jelentenek. Ezek alapján "minden mozgás számít a jobb egészség érdekében", ami a felnőttek esetében heti 150 perc mérsékelt intenzitású, 75 perc erőteljes intenzitású mozgást, vagy a kettő kombinációját nevezi meg követendő célként.

Related posts