Amint a tűzszünet életbe lép, az Európai Unió máris nekilát a független Palesztina megteremtésének.


Izrael és a Hamasz történelmi jelentőségű tűzszüneti megállapodást kötött, amely véget vet a gázai konfliktusnak. A fegyvernyugvás három lépcsőben valósul meg, az első fázisra vasárnap kerül sor, közvetlenül Donald Trump beiktatása előtt. Az egyezséget az Egyesült Államok, Katar és Egyiptom közvetítésével alakították ki. Közben az Európai Unióban már dolgoznak a gázai övezet újjáépítésének tervein – számolt be róla a Politico.

Az első lépcsőfok során a Hamasz 33 izraeli túszt szabadít fel fokozatosan, míg Izrael több mint 900 palesztin fogvatartottat enged el. Eközben az izraeli erők fokozatosan elhagyják Gázát, lehetőséget biztosítva az északi lakosok számára, hogy visszatérjenek otthonaikba. A térségbe jelentős mennyiségű humanitárius segély is érkezik. A megállapodás második fázisának részleteit a 16. napon kezdődő tárgyalások során véglegesítik, amely a harcok teljes leállítására és az összes túsz kiszabadítására irányul.

A konfliktus elmúlt másfél éve tragikus következményekkel járt: több mint 46 ezer palesztin élete veszett oda, és számos ember kényszerült otthona elhagyására. A lakosság visszatérése a lerombolt városrészekbe rendkívül hosszú és megterhelő folyamatnak ígérkezik. A háború nyomot hagyott a lelkeken és a közösségeken, hiszen a túszok kiszabadításának minden egyes lépése újabb fájdalmakat idéz elő a családok számára.

Az Európai Unió mérsékelt bizakodással üdvözölte a tűzszünet bejelentését.

Ursula von der Leyen bizottsági elnök áttörésnek nevezte az egyezményt, míg Roberta Metsola EP-vezető szerint ez egy fenntartható béke lehetőségét vetíti előre. Ugyanakkor az EU vezetői között is megosztottság figyelhető meg: míg egyes országok a kétállami megoldást szorgalmazzák, mások egyértelműen Izrael mellett állnak ki.

Az Európai Unió már rendelkezik egy átfogó újjáépítési tervvel is.

Dubravka Šuica, a Mediterrán Térségért felelős biztos, a Politico Playbooknak adott interjújában kifejtette:

Jelenleg egy hosszú távú támogatási kezdeményezés zajlik a Palesztin Hatóság keretein belül, amelynek célja a kétállami megoldás elősegítése és előkészítése.

"Nemzetközi partnereinkkel, beleértve az Öböl-menti államokat is, közösen fogunk dolgozni egy specifikus újjáépítési terven és helyreállítási folyamaton a Gázai övezet megsegítése érdekében" - tette hozzá.

Donald Trump és Joe Biden mindketten magukénak vallják az egyezmény sikerét. Trump úgy véli, hogy a megállapodás az ő újraválasztási kampányának eredménye, míg Biden a kormánya által folytatott diplomáciai erőfeszítésekre helyezi a hangsúlyt. Benjamin Netanjahu először Trumpot hívta fel, hogy kifejezze háláját a támogatásáért, majd Bidennek is köszönetet mondott. A rekonstrukciós tervekben Katar, Egyiptom és az ENSZ játszik majd kulcsszerepet, és az Európai Unió is csatlakozhat a folyamat támogatásához.

Related posts