Antifasiszta demonstrálók vonulnak a Várnegyed szívében, mindössze néhány száz méterre a Kitörés Emléktúra résztvevőitől.


Az Antifasiszta összefogás tüntetői Budapesten, a Széll Kálmán téren 2025.február 8-án - Fotó: Huszti István / Telex

"Ha elutasítod a nácik glorifikálását, és nem szeretnél az utcán masírozó fasisztákkal szembesülni, akkor csatlakozz hozzánk, és állj ki az újjáéledő fasizmus ellen!"

"Ne adjunk teret a fasizmusnak!"

A szombat délutáni három órára tervezett tüntetést az Antifasiszta összefogás hirdette meg a Széll Kálmán téren. A Facebook-esemény leírásában eredetileg nem szerepelt, de a résztvevők a Vár irányába indultak, ahonnan fél ötkor elrajtolnak a Kitörés Emléktúra résztvevői. A rendőrség hétfőn tartott sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a megmozdulások biztosítása érdekében drónokkal, kutyákkal és kamerás megfigyeléssel készülnek.

Délután három órakor, komoly rendőri jelenléttel indult el az antifasiszta demonstráció a Széll Kálmán téren. A Telex tudósítója a helyszínen tapasztalta, hogy a résztvevők száma nem volt túl magas, a tér csupán negyedét töltötték meg a tüntetők. Érdekes módon azonban a rendfenntartók létszáma jelentősen meghaladta a demonstrálókét: két-három tüntetőre jutott egy rendőr. A rendőrség kérésére a maszkot viselő résztvevőknek le kellett venniük a maszkjaikat, mivel a tüntetésen tilos volt azok használata.

A lobogók sokszínűsége jól tükrözi, hogy a tüntetők között magyarok és külföldiek egyaránt jelen vannak. Azonban úgy tűnik, hogy az idén a külföldi résztvevők száma talán alacsonyabb, mint amennyien 2024-ben megjelentek.

Az antifasiszta megmozduláson az első felszólaló a második világháborúról, a Horthy-rendszer felelősségéről beszélt.

"Úgy tűnik, 80 év alatt mindent sikerült elfelejteni"

- mondta, majd felhívta a figyelmet arra, hogy a holokauszt során minden tizedik áldozat magyar állampolgár volt. Kiemelte, hogy éppen a második világháború népirtásai miatt is elfogadhatatlan, hogy szélsőjobboldali csoportok évente megemlékeznek a kitörés napjáról. A parlamenti frakcióval rendelkező Mi Hazánkot pedig egy aggasztóan növekvő hatalommal bíró neonáci pártként jellemezte. "Nem engedjük, hogy a fasiszták továbbra is dicsőséget kapjanak, éljen az antifasizmus!" - zárta szavait az antifasiszta demonstráló.

A demonstrálók elhagyták a Széll Kálmán teret, és az Ostrom utcán haladtak a Vár felé. Közben külföldi antifasiszta rigmusokat skandáltak, ütemre doboltak és tapsoltak. Az Ostrom utca és a Várfok utca kereszteződésénél több rendőr várakozott, hogy biztosítsa a rendet. A hatóságok több utcát is lezártak a Várnegyedben, hogy megakadályozzák az antifasiszták és a Kitörés Emléktúrára érkezők találkozását. A tüntetők egyelőre ugyanazon az útvonalon haladnak, mint tavaly; a Bécsi kapu térnél rövid időre megálltak, mielőtt folytatták volna a menetelést.

"Szabad Maja!" – kiáltották a demonstrálók, amikor megérkeztek a Várnegyedhez. Ezzel a Maja T.-ra céloztak, akit a 2023-as kitörés napi utcai zavargások miatt vontak felelősségre, és aki 2024 júniusa óta előzetes letartóztatásban van Magyarország területén.

A neonáci seregszemle gyökerei 1945. február 11-re nyúlnak vissza, amikor a német és magyar erők megkísérelték a kitörést a budapesti Várból, hogy elhagynák a Vörös Hadsereg ostromgyűrűjét. Ez a katonai akció rendkívül véresre sikeredett: alig öt nap alatt több tízezer katona vesztette életét, míg a szovjet vonalakon csupán néhány száz katona tudott eljutni a szabadságot jelentő területekre. Nyolc évtized elteltével a kitörés értékelése továbbra is megosztó, különböző nézőpontok és emlékezetformák ütköznek. Az utóbbi években többször is kirobbantak konfliktusok és összecsapások azok között, akik eltérően értelmezik a második világháború végén zajló eseményeket, és akik különböző módon ápolják emléküket. A jövőben, különösen 2024-ben, hasonló eseményekre lehet számítani, amikor egyébként békés keretek között teljesítménytúrák, antifasiszta demonstrációk és titkos neonáci metálkoncertek zajlanak.

Related posts