Az azeri elnök határozott lépésekkel készül arra, hogy szembenézzen az orosz hatóságokkal a repülőgép-baleset ügyében, és úgy tűnik, hogy a helyzet komoly eszkaláció elé néz.


Ilham Aliyev, Azerbajdzsán elnöke vasárnap drámai nyilatkozatot tett, miszerint a szerdán Kazahsztánban lezuhant Azerbaijan Airlines (AZAL) gépét orosz területről leadott "lövések" érhették. Aliyev azzal vádolta Oroszországot, hogy megpróbálta eltitkolni a tragédia valódi okait, és felszólította a moszkvai vezetést, hogy vállalja a teljes felelősséget az incidens kapcsán.

Szerda óta, amikor az AZAL Bakuból Groznijba tartó gépe - miután nem sikerült landolnia Csecsenföld fővárosában - a kazahsztáni Aktau közelében tragikus módon lezuhant, egyre inkább felmerült a gyanú, hogy az orosz légvédelem játszhatott szerepet a katasztrófában.

Vlagyimir Putyin orosz elnök a Kreml közleménye szerint szombaton bocsánatot kért Aliyev elnöktől a "tragikus incidens" miatt, elismerte a lövéseket, de arról nem beszélt, hogy eltalálták volna a gépet. Az is mondta, hogy az övezet a szerencsétlenség idején ukrán dróntámadás célpontja volt.

Ilham Aliyev nyilatkozata szerint az azeri állami légitársaság Embraer 190 típusú repülőgépe orosz légteret átlépve, Groznij közelében sérült meg, és a kár szándékos rongálás következményeként keletkezett.

Groznij közelében a pilóta elvesztette a kontrollt a repülőgép felett, amiért "a működő katonai rendszerek elektronikus zavarása" okolható; ezt követően pedig a gép farokrészét súlyosan megrongálták az orosz szárazföldről érkező lövések - tájékoztatott Aliyev egy televíziós interjúban, ahogy azt az Azertag hírügynökség is beszámolta.

Az azeri elnök az orosz fél "felelősségét" hangsúlyozta, ugyanakkor megjegyezte, hogy a repülőgép "nem szándékosan" került megsemmisítésre.

A tragikus baleset következtében harmincnyolc ember vesztette életét, míg huszonkilencen megmenekültek a katasztrófából. A túlélők beszámolói és a repülőgép farán található lyukak egyértelműen alátámasztották azt az elméletet, miszerint az orosz légvédelem tüzérségi tevékenysége szerepet játszott az események alakulásában.

Aliyev, akinek hazája szoros kapcsolatokat ápol Oroszországgal, kifejezte sajnálatát amiatt, hogy az orosz hatóságok és a média az ügy részleteinek eltitkolása érdekében különféle abszurd elméleteket terjesztenek. Ezek között szerepel a madárrajjal való ütközés, valamint a fedélzeten történt gázpalack-robbanás ötlete is.

Aliyev kijelentette, hogy Oroszországnak nemcsak bocsánatot kell kérnie, hanem be is kell ismernie a felelősségét, meg kell vonnia a felelősséget a vétkesektől, és kártérítést kell nyújtania Azerbajdzsánnak, valamint a tragédia áldozatainak.

"Az első már teljesült szombaton (Putyin bocsánatkérésével), remélem, hogy a többi feltételt is elfogadják" - tette hozzá.

Oroszország szerint a szerencsétlenség időpontjában "Groznij, Mozdok és Vlagyikavkaz éppen ukrán harci drónok támadása alatt állt, és az orosz légvédelem elhárította ezeket a támadásokat". Groznijban ráadásul sűrű köd volt, ami miatt 500 méter alatt nagyon rosszak voltak a látási viszonyok.

Orosz hírügynökségi jelentések szerint Aliyev és Putyin vasárnap ismét beszélt egymással.

A kazah hatóságok tájékoztatása szerint a vizsgálatban 17 különböző állampolgárságú szakértő vesz részt, köztük két orosz és brazil szakember is, akik az Embraer által gyártott brazil repülőgéppel kapcsolatosan dolgoznak. Ezen kívül a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) is részt fog venni a vizsgálat menetében.

A katasztrófa óta több légitársaság, közöttük a dubaji Flydubai, a kazah Qazaq Air és izraeli El Al felfüggesztette oroszországi járatait.

Vasárnap különleges, megható esemény keretein belül búcsúztatták el Igor Ksnyakin pilótát és Alekszander Kaljanyinov másodpilótát, valamint Hokuma Aliyeva légikísérőt Bakuban. Mindhárman orosz nemzetiségű azeri állampolgárok voltak. A szertartáson Aliyev elnök és felesége, Mehriban is tiszteletüket tették. Az államfő felidézte a pilóták rendkívüli bátorságát, akik a biztos halál tudatában is a gép orrát irányították lefelé, hogy a lehető legtöbb utast megmentsenek, ezzel példát mutatva a helytállás és az önfeláldozás terén.

Related posts