Az Egyesült Államok oltástagadó egészségügyi minisztere kifejezte, hogy senkinek sem javasolja, hogy tőle kérjen egészségügyi tanácsot.


Volt már példa arra, hogy tanácsokat osztott, nem is olyan régen A-vitamint és csukamájolajat ajánlott a kanyaró járvány idején, amely éppen eluralkodott. A hatékony vakcinák használatát azonban nem említette.

Februárban történt beiktatása óta először lépett a nyilvánosság elé az amerikai törvényhozók előtt Robert F. Kennedy egészségügyi miniszter. A Guardian beszámolója szerint a minisztert a képviselőház és a szenátus tagjai is meghallgatták. Az ülés célja az volt, hogy megvitatják Donald Trump amerikai elnök által benyújtott költségvetési javaslatot, amely súlyos megszorításokat tervez az egészségügyi minisztérium tudományos projektjeinél.

A meghallgatás legizgalmasabb része a vakcinák körüli vitákra összpontosított, ahol ellentmondás feszül Kennedy és az általa irányított minisztérium nézetei között – számol be róla a sajtó. Mark Pocan, wisconsini képviselő, rákérdezett, hogy Kennedy hajlandó lenne-e beoltatni a saját gyermekét kanyaró ellen. A miniszter válasza meglehetősen diplomatikusra sikeredett: "Kanyaró ellen valószínűleg" – mondta, majd hozzáfűzte: "A vakcinákkal kapcsolatos véleményem valójában irreleváns... Nem szeretnék kitérőnek tűnni, de nem hiszem, hogy az embereknek tőlem kellene orvosi tanácsokat kérniük."

A téma sürgősségét fokozza, hogy az Egyesült Államokban jelenleg a legrosszabb kanyarójárványt tapasztalják az elmúlt évtizedekben, amelynek következtében eddig három ember, köztük két oltatlan gyermek is életét vesztette Texasban. Kennedy, mielőtt az egészségügyi minisztérium élére került volna, az ország legjelentősebb oltásellenes kampányának vezetőjeként tevékenykedett.

Pocan ezután a bárányhimlő és a járványos gyermekbénulás védőoltásairól érdeklődött a Kennedyktől, akik csak annyit ismételgettek, hogy nem áll szándékukban senkinek tanácsot adni a témában.

A délutáni bizottsági meghallgatáson, ahol a szenátus egészségügyi, oktatási, munkaügyi és nyugdíjügyi bizottsága ülésezett, ismét napirendre került a kanyaró elleni vakcina kérdése. Chris Murphy demokrata szenátor érdeklődött Kennedytől arról, hogy támogatná-e a vakcinát, ám a miniszter válasza nem volt egyértelmű, inkább kerülete a témát.

A meghallgatás hivatalos célja az volt, hogy alaposan áttekintsék a Fehér Ház költségvetési tervezetét, amely drámai, több tízmilliárd dolláros csökkentéseket javasol az egészségügyi minisztérium számára. Az eseményt azonban váratlan és szürreális fordulatok kísérték, például Kennedy kijelentése, miszerint a jövőben a legtöbb állatkísérletet fokozatosan leállítják, és helyettük a mesterséges intelligencia alkalmazására fognak támaszkodni.

Amennyiben a költségvetést jelenlegi formájában elfogadják a Kongresszusi Költségvetési Hivatal becslése szerint további 13,7 millió amerikainak szűnhet meg az egészségügyi biztosítása. Lényegében megszüntetné az Obamacare néven ismertté vált, hivatalosan megfizethető ellátási törvény névre hallgató intézkedést, ami lényegében az egyéni biztosítások állami kiegészítése.

Jelenleg körülbelül 71 millió alacsony jövedelmű, fogyatékkal élő és idősebb amerikai állampolgárt érint a legnagyobb egészségbiztosítási program az Egyesült Államokban. Trump már 2017-ben megpróbálta módosítani ezt a helyzetet, amikor a megfizethető egészségügyi törvény eltörlésére tett javaslatot, de akkor saját pártja állta az útját.

Néhány republikánus továbbra is éles kritikával illeti a javaslatot. Josh Hawley, Missouri állam republikánus szenátora például "erkölcsileg kifogásolhatónak" titulálta azt, és véleménye szerint ez a lépés "politikai öngyilkosságot" jelenthet.

Kennedy neve számos figyelemre méltó intézkedéssel összefonódik. Korábban a kanyaró járvány megfékezésére vitamint és csukamájolajat javasolt, míg márciusban meglepő módon azt ajánlotta, hogy engedjék szabadjára a madárinfluenzát.

Related posts