Az Európai Unió elkötelezett a humanitárius segítségnyújtás mellett Gázában, és készen áll arra, hogy aktívan részt vegyen a válság kezelésében.


A Bizottság bejelentette, hogy 120 millió eurós segélycsomagot indítványoz a palesztin enklávé támogatására. Az Európai Unió nem csupán pénzügyi eszközökkel kíván hozzájárulni a helyzet javításához, hanem politikai erőfeszítéseket is tesz az Izrael és a Hamász közötti tűzszünet betartásának előmozdítása érdekében.

Humanitárius segély, finanszírozás és újjáépítés: az Európai Unió készen áll arra, hogy betöltse eddigi szerepét a Gázai övezetben.

Bár a 27-ek nem vettek részt azokon a tárgyalásokon, amelyek szerdán az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti megállapodáshoz vezettek, az Európai Bizottság azonnali intézkedéseket akar tenni a helyszínen.

Anouar El Anouni, az Európai Bizottság szóvivője így fogalmazott: "Az Európai Unió elkötelezett amellett, hogy támogassa a tűzszünet végrehajtását, különös hangsúlyt fektetve az általa biztosított jelentős humanitárius segélyekre. Továbbá, frissítjük a terveinket az EU BAM Rafah, vagyis az EU rafahi segélynyújtási missziójának esetleges átcsoportosításával kapcsolatban."

"Emellett folyamatosan fontos pénzügyi és politikai segítséget biztosítunk a Palesztin Hatóság számára, hogy támogassuk reformjavaslataik megvalósítását" - tette hozzá.

Csütörtökön a Bizottság bejelentette, hogy 2025-re egy 120 millió eurós humanitárius segélycsomagot szán a palesztin enklávé megsegítésére. A tervezett támogatás élelmiszersegélyt, egészségügyi ellátást és ivóvíz beszerzéséhez szükséges eszközöket foglal magában.

Hugh Lovatt, az Európai Külkapcsolatok Tanácsának szakértője úgy véli, hogy az Európai Unió rendelkezik azokkal a pénzügyi és politikai eszközökkel, amelyek elengedhetetlenek a sikeres tűzszünet elősegítéséhez. Szerinte kulcsfontosságú, hogy a Palesztin Hatóság ismét visszatérjen Gázába a mielőbbi stabilitás érdekében.

Ahhoz, hogy a kívánt cél megvalósuljon, sürgető nyomást kellene gyakorolni Mahmúd Abbászra, a Palesztin Hatóság elnökére, akit az Európai Unió jelentős anyagi támogatásban részesít. Az EU tehát rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyek lehetővé teszik, hogy hatást gyakoroljon e kérdésben. Ugyanakkor Abbász elnök, úgy tűnik, mérsékelt módon viszonyul a Palesztin Hatóság teljes gázai visszatérésének ötletéhez - hívja fel a figyelmet a kutató.

"Az izraeli kormánynak is el kell fogadnia ezt a visszatérést. Az izraeli kormány pedig eddig elutasította, hogy engedélyezze a Palesztin Hatóság visszatérését. Ismét csak nyomásgyakorlásról van szó" - mondta.

Hugh Lovatt véleménye szerint az Európai Uniónak fontos döntést kell hoznia: szeretne-e aktívan beavatkozni a helyzetbe, és ehhez mind a 27 tagállam között konszenzusra van szükség. Az Izrael és a Hamász közötti feszültség komoly törésvonalakat húzott a tagállamok között, ami megnehezíti az egységes fellépést.

Related posts