Az ízeltlábúak ökológiai szerepe kiemelkedő elismerésben részesült egy magyar városban.


Május 15. és 18. között Veszprém városában került megrendezésre a Lencsevégre kapott világ - a Planet Lens Nemzetközi Természetfotó- és Filmfesztivál. A rendezvényen a szakmai zsűri összesen 7-7 kategóriában választotta ki azokat a pályamunkákat, amelyeket a legjobbnak ítéltek. A legjobb egész estés természetfilm díját egy lenyűgöző spanyol alkotás nyerte el, amely az óriásteknősök csodálatos világát mutatta be. A legjobb természetfotó elismerését pedig egy tehetséges magyar fotós munkája érdemelte ki, aki az ízeltlábúak ökológiai jelentőségét örökítette meg egy figyelemfelkeltő képen.

Május 15. és 18. között Veszprém városában került megrendezésre a tizedik Planet Lens Nemzetközi Természetfotó- és Filmfesztivál, amelyet a Nemzeti Filmintézet és a Kék Bolygó Alapítvány közösen szervezett. Az esemény fókuszában nem csupán a környezetvédelem szempontjainak bemutatása állt, hanem a tudatos életmód előnyeinek hangsúlyozása és a közösségi kapcsolatok erősítése is kiemelt szerepet kapott. A fesztivál célja, hogy inspirálja a résztvevőket a természet védelmére és a fenntartható életvitelre, miközben közösségi élményeket kínál.

A négy napos fesztivál lenyűgöző népszerűségnek örvendett, hiszen a programok teltházzal zajlottak. A látogatók élvezhették a szabadtéri kiállításokat, izgalmas szakmai beszélgetéseket, lenyűgöző bemutatókat és kreatív workshopokat, amelyek mind hozzájárultak az esemény különleges atmoszférájához.

A fesztiválra való felkészülés hónapjaiban több száz tehetséges hazai és nemzetközi természetfotós, valamint természetfilmes munkáját válogatták össze a szervezők. A beérkezett alkotások közül szakmai zsűrik választották ki a legkiemelkedőbb műveket. A díjátadó gálán a kitüntetett alkotók ünnepélyes keretek között kapták meg elismeréseiket, köztük a Herendi Porcelánmanufaktúra által készített, egyedileg, kézzel formázott porcelánművészeti darabokat.

A gálaest beszédet mondott Áder János volt köztársasági elnök, a fesztivál fővédnöke, aki elmondta, hogy a Planet Lens díjakkal elismert alkotásai - de a többiek is - kreatívan, egyedi stílusban, állást foglalva vagy vitára késztetve arra ösztönöznek, hogy a jót akarjuk és hogy megtanuljuk értékelni azt, amink még van.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem által kiválasztott előzsűri 45 ország közel kétszáz filmje közül összesen 42 alkotást juttatott tovább. A díjazottak névsorát egy öttagú zsűri formálta meg, melynek tagjai: Gózon Ákos, Bakos Katalin, Debreceni Kamilla, Gelencsér András és Kátai Róbert.

A természetfilmek világában idén is számos hazai és nemzetközi alkotás kapott méltó elismerést. A Legjobb egész estés természet- és környezetvédelmi film díját a spanyol „The Island of the Giant Mothers” nyerte el, melyet Carlos Perez Romero rendezett. Ez a lenyűgöző film az óriásteknősök bonyolult és csodálatos univerzuma köré épül, bemutatva életük különféle aspektusait. A Legjobb nemzetközi természet- és környezetvédelmi rövidfilm kategóriában a brit „Pëkëya” diadalmaskodott, Remi Bumstead rendezésében. Ez a film egy amazóniai őslakos közösség megindító történetét meséli el, mély hatást gyakorolva a nézőkre. Mindkét alkotó videóüzenetben fejezte ki háláját az elismerésért, ezzel is hangsúlyozva a természetvédelmi üzenetek fontosságát.

A Legjobb nemzetközi animációs film díját az ausztrál Bird Drone kapta, Radheya Jegatheva rendezésében - az alkotás humorral és líraisággal mutatta be az ember és természet kapcsolatát. A Kárpát-medence természeti kincseit bemutató filmek közül a Figyelő folyó, Jakab Ervin munkája részesült elismerésben, amely a Kis-Küküllő történetét személyes narrációval és költői képekkel mesélte el. A filmet május 20-án az M5 csatornán is levetítik.

A legjobb 30 év alatti rendező díját Fehér Zoltán nyerte el Hévíz - Dzsungel a víz alatt című filmjéért. Ez a különleges alkotás a Hévízi-tó mélyén rejlő egyedülálló ökoszisztémát és a trópusi halfajok megjelenését tárja elénk. A biodiverzitás fontosságát hangsúlyozó legkiemelkedőbb film az Eltékozolt vizeink című magyar produkció lett, amely Szendőfi Balázs rendezésében készült. Ez a film a természetes vizek csökkenéséről és ökológiai szerepükről szól, mély gondolatokat ébresztve a nézőkben.

A fotóművészet terén 135 tehetséges pályázó indult, akik összesen 1300 lenyűgöző fotóalkotással rukkoltak elő. A fesztiválon a legkiválóbb 100 művet válogatták ki a kiállításra. A díjátadó ceremónián hét különböző kategóriában hirdettek győzteseket, akiket a zsűri tagjai – Imre Tamás, Kőműves Kata, Potozky László, Szekeres János és dr. Kalotás Zsolt – választottak ki a legjobbnak ítélt alkotások közül.

A fotóművészeti kategóriákban is valóban lenyűgöző alkotásokra esett a választás. A nemzetközi tájkép szekcióban Andreja Ravnak "Textúrák" című műve emelkedett ki, mely Morávia dombvidékének festői szépségét ragadta meg. A legjobb nemzetközi természetfotó díját pedig Kaszás Norbert érdemelte ki "A porondmester" című fotójával, amely egy pókot mutat be egyedi kompozícióban, hangsúlyozva ezzel az ízeltlábúak ökológiai fontosságát.

A Nemzetközi fenntarthatóság kategóriában Kércz Tibor „Séta a sztúpán” című fotója érdemelte ki a díjat, amely egy ceyloni makákót ábrázol egy minimalista, ámde rendkívül kifejező jelenet keretein belül. A Kárpát-medence természeti kincseit bemutató tájkép kategóriában Szirányi István „Sétahajó a Dunán” című műve vitte el a pálmát. A természetfotó díját, amely a Kárpát-medence természeti szépségeit hivatott bemutatni, Horváth Ádám „A borz világa” című éjszakai felvétele nyerte el. A fenntarthatóságra fókuszáló kategóriában pedig Szakolczai Krisztina „Pusztulásra ítélve” című alkotása győzte meg a zsűrit, amely az erdélyi rézbánya környezeti károsodását örökítette meg.

A fotósok számára is odaítélték a biodiverzitás művészi ábrázolásáért járó Kék Bolygó Díjat, amelyet Lőrincz Ferenc nyert el A küzdelem című lenyűgöző fotójával. Az alkotás egy pisztráng és lazac közötti játékos interakciót örökít meg, megragadva a természet csodálatos és dinamikus pillanatait.

Related posts