Batka Zoltán: Orbán a varázsgömbjéből kitekintve megjövendölte, hogy 2025 egy különleges és csodálatos év lesz.


Batka Zoltán, a Népszava újságírója úgy véli, hogy ha Magyar Péter nem reagál arra a hírre, miszerint a szíriai elnök Budapestre látogatott, akkor valószínűleg nem is lett volna belőle ügy. Azonban mivel a helyzet így alakult, a Magyar Hangnál történt eseményekkel kapcsolatban most példát kívánnak statuálni. A KlikkTV Mélyvíz című műsorában kifejtette, hogy egy rendkívül nehéz év áll előttünk, hiszen a nagy autoriter rendszerek folyamatos sajtóellenes kampányokat folytatnak. "A Magyar Hang ügyének kezelése nemcsak egy eset, hanem az egész szakmára nézve figyelmeztetés" - tette hozzá.

Az újságíró véleménye szerint, ami a Magyar Hangnál történt, nem számít újdonságnak, hiszen a szerkesztőségek folyamatosan szembesülnek dezinformációs kampányokkal. Valószínű, hogy az érintett információk mögött orosz érdekek állnak, és ez csupán egy része annak a stratégiának, amely a szír elnök menekítését célozza. A biztonság kedvéért többféle hamis adatot is forgalomba hoztak. Gyakran előfordul, hogy akár a kormány, akár az ellenzék terjeszt álhíreket, ezért ilyenkor az újságíróknak aktiválniuk kell "immunrendszerüket". A Magyar Hang esetében ez a mechanizmus egy pillanatra megakadt, noha ők is igyekeztek jó szándékkal eljárni: e-mailt küldtek Szijjártó Péternek és a TEK-nek is, hogy tisztázzák a helyzetet.

Batka Zoltán arról beszélt, hogy Szijjártó Péter vagy a TEK nem is adhatott volna választ a Magyar Hangnak, ha a szír elnök gépe tényleg leszállt volna Magyarországon. A Fidesz megpróbálja átcsomagolni a tényleges nemzetbiztonsági vizsgálatot, egy démoni köntösbe, mintha szándékosan akartak volna a lap újságírói hamis információt közölni. A kormánypárt most erre megpróbál egy nagyon komoly kampányt ráépíteni, ami a Népszava újságírója szerint egy sajtóellenes kampány része lesz, hiszen a Fidesz érdeke, hogy Magyar Pétert és a velük szemben kritikus sajtót is nemzetbiztonsági kockázatnak tüntesse fel. Az a része amúgy normális, hogy a nemzetbiztonság szeretné megtudni, honnan jött a hamis információ.

Lehetséges, hogy a kormány egy sajtóellenes kampányt készít elő, amelyben felnagyítják a magyar sajtó egyes részeinek érdekeit, támogatóit és a nemzetbiztonsági kockázatokat. Azonban érdemes megjegyezni, hogy valójában Orbán Viktor és politikai döntései jelentik a legnagyobb veszélyt a nemzetbiztonságra.

Azt viszont teljesen más esetnek tartja, hogy kollégája a Népszavától megkereste a Fidesz frakcióvezetőjét, mert meg akarta tudni, tervezi-e a kormány levinni a parlamentbe bejutás küszöbét. Kocsis Máté pedig válasz helyett nyilvánosságra hozza a levelet, és azt fejtegeti, hogy így gyárt hamis híreket a magyar sajtó. Batka Zoltán felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány sokszor indít útjára hamis információkat, hogy megnézze, hogyan reagálnak arra az emberek.

A műsorban az újságíró hangsúlyozta, hogy a dezinformáció három alapvető jellemzője van: először is, egy olyan alapra épít, ami első ránézésre hihetőnek és logikusnak tűnik, emellett szorosan kapcsolódik bizonyos előítéletekhez és sztereotípiákhoz. Másodszor, az érzelmi hatás rendkívül erős, hiszen a dezinformáció gyakran intenzív érzelmeket vált ki az emberekből. Végül, a harmadik ismérv, hogy könnyen megcáfolható, ami lehetőséget ad arra, hogy a tényekkel szembesítsük. "A dezinformáció hatalom, de könnyen visszaüthet."

Batka Zoltán elemzése szerint Orbán Viktor Patrióta címén tett kijelentései elsősorban a szélsőjobboldal és a Fidesz keménymagjának szólnak, ezért fontos ezeket a megfelelő kontextusban értelmezni. A politikai diskurzusból nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni. A kijelentés, miszerint "mindenre van emberünk", egy zavaros, áthallásokkal teli megfogalmazás - mutatott rá az elemző. Hozzáfűzte, hogy hasonló fordulatokat a Keresztapa-filmekben hallani, és bár a Fidesz valóban rendelkezik emberekkel, nem egyszer láthattuk, hogy egyetlen csettintésre megjelenik egy csapat kopasz férfi. Különösen aggasztónak tartja Menczer történetét, ahol egy magát magas szinten elhelyező értelmiségi hirtelen megalkuvóvá válik; szerinte ez tipikus szektás viselkedés. Orbán Viktor esetleges véletlen elszólásai sem meglepőek, hiszen a Fidesz kommunikációs gépezete nem mindig működik zökkenőmentesen. A miniszterelnök hosszú ideje várja az európai politikai táj változását, ám ez eddig elmaradt, és már a békét is feltételekhez köti. Batka Zoltán megjegyzi, hogy Orbán beszédei gyakran ellentmondásosak, egy-egy állítást nehéz pontosan értelmezni, mivel a mögöttük rejlő szándékok tisztázásához gyakran hosszabb magyarázat szükséges. A Fidesz igyekszik fenntartani azt a látszatot, hogy Orbán szavai és tettei egy jól átgondolt stratégia részei, nem pusztán hirtelen támadt ötletek. Ezen kívül azt is hangsúlyozzák, hogy Magyar Péter megerősödése csupán Brüsszel döntéseinek következménye, és nincs valós alapja annak, hogy Brüsszel megpróbálná megbuktatni a magyar kormányt, hiszen már több ezermilliárd eurót juttattak az országba 2010 óta.

Related posts