Az új német kancellár éles szavakkal illette az amerikai alelnököt és külügyminisztert, ezzel kifejezve véleményét a nemzetközi politikai helyzetről.

Néhány órával azután, hogy második próbálkozásra kedden hivatalosan is Németország új kancellárjává választották Friedrich Merzet, azonnal éles üzenetet küldött az amerikai politikai elitnek egy esti televíziós interjú keretein belül. Az üzenet lényege világos: az amerikai kormányzatnak "távol kell maradnia" Németország belügyeitől. Merz állítása szerint ezt a fontos mondanivalót a mára tervezett telefonos egyeztetés során Donald Trump amerikai elnöknek is el fogja juttatni.
Az új német államfő a ZDF televízió műsorában bejelentette, hogy szándékai szerint csütörtökön telefonbeszélgetést kezdeményez Donald Trump amerikai elnökkel. Ezzel összefüggésben hangsúlyozta, hogy többek között
Arra szeretné ösztönözni az amerikai kormányt, hogy a németországi belpolitikai ügyekre mint szigorúan belső dolgokra tekintsen, és tartózkodjon a pártpolitikai érdekek befolyásolásától. Érdemes lenne megőrizni a német politikai folyamatok függetlenségét és autonómiáját, hogy a helyi döntéshozatali rendszer zavartalanul működhessen.
Nemrégiben J.D. Vance amerikai alelnök és Marco Rubio külügyminiszter is bírálta a német alkotmányvédelmi hivatal azon döntését, amellyel szélsőségesnek minősítette az Alternatíva Németországért (AfD) pártot.
"Az AfD a legnépszerűbb párt Németországban, és a kelet-németországi pártok közül messze a leginkább reprezentatív. Ma a bürokraták megpróbálják elpusztítani" - mondta J.D. Vance, azzal vádolva a "német intézményrendszert", hogy "újjáépítette" a berlini falat.
Marco Rubio pedig elítélte a Németországban tapasztalható "leplezett zsarnokságot", és sürgette a hatóságokat, hogy "visszakozzanak".
Mindezeket figyelembe véve Merz reakciója a következőképpen alakult:
Mindig is úgy éreztem, hogy az Egyesült Államok képes megkülönböztetni a szélsőséges és a mérsékelt politikai pártokat.
Ezzel együtt abszurdnak minősítette az amerikai kommentárokat.
Fontos kiemelni, hogy a legutóbbi amerikai elnökválasztási kampány során Németország nem játszott aktív szerepet a folyamatban, ezzel is biztosítva a választások tisztaságát és függetlenségét. Az ilyen külső beavatkozások elkerülése érdekében a német hatóságok tudatosan távol tartották magukat az amerikai politikai eseményektől, hangsúlyozva ezzel a szuverenitás és a demokrácia tiszteletben tartását.