Csak minden ötödik magyar embernek van meg a fogsora teljes egészében.


Előítéletek kapcsolódnak a kivehető fogsorhoz, amely már korszerű megoldásokat kínál, mint például alvás közbeni viselés.

Nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy manapság rendkívül nehéz gazdasági helyzetet élünk meg, és ez érthetően befolyásolja a magyarok pénzügyi prioritásait. A legtöbben váratlan kiadásokra (60%), autóra és lakásra (37%) tartanak fenn megtakarításokat, esetleg utazásra is félretesznek. Azonban aggasztó, hogy a fogaink egészségének helyreállítása nem szerepel a leggyakoribb megtakarítási célok között. Sajnos egy újabb lista élén állunk, hiszen a magyarok körében a legkevesebb eredeti fog található az Európai Unióban. Míg az uniós átlag 41%, addig hazánkban csupán az emberek kevesebb mint ötödének van meg az összes foga.

A foghiány nem csupán esztétikai gondot jelent; a rágás elvesztése, a testi tünetek megjelenése, az arckifejezés megváltozása és a lelki terhek mind szorosan összefonódnak e problémával. Sokan, akik érintettek, szívesen fektetnének be egy minőségi fogpótlásba, ám a kivehető fogsorral kapcsolatos negatív előítéletek és a félelem gyakran hátráltatja őket. Fontos megjegyezni, hogy a modern fogpótlási technológiák már majdnem fájdalommentesek, és sokkal többet kínálnak, mint amit sokan elsőre gondolnának.

Hetente körülbelül 400 ember keres meg Magyarország első, kizárólag protézisrögzítésre és műfogsorkészítésre szakosodott szakértőit azzal a kérdéssel, hogy "hogyan állíthatná helyre a rágási képességét." A megkeresők többsége már részlegesen, vagy akár teljesen elvesztette a fogait.

A fogak hiánya nem csupán a rágás nehézségeit jelenti. Az állkapocs stabilitása és a fogak összeszorítása szervesen hozzájárul a test izmainak összehangolt működéséhez, erőkifejtésünket is támogatja. Fogak nélkül ez a funkció megszűnik, ami jelentős hatással van az életminőségünkre. Ezen kívül a megváltozott arcformázás akár az önértékelésünket is ronthatja. A helyzetet tovább súlyosbítja a szégyenérzet és a fogászati beavatkozásoktól való félelem, különösen, ha korábbi negatív élmények vagy traumák nehezítik a helyzetet – figyelmeztet dr. Szabó László, fogszakorvos és protézisrögzítés-szakértő.

"Amikor az ember elveszíti az utolsó fogait, az pszichésen is nagy megterhelést jelent. Egy gondos fogorvos igyekszik a műfogsorhoz kapcsolódó pszichés problémákat is megoldani. A páciensek egyik része teljesen elzárkózik a kivehető fogsor lehetőségétől, másoknál ez nem okoz problémát, de nyilván a pénztárca is dönt. Mi elsősorban azokat szólítjuk meg, akik érzik, hogy a fogazatuk állapota már kritikus, és félő, hogy elveszítik a megmaradt fogaikat is. Ezek az emberek jellemzően már rendelkeznek valamilyen fogpótlással, amely instabillá vált, fájdalmat okoz, vagy már alig tudnak vele rágni. Sokan közülük a néhány megmaradt saját foggal próbálnak boldogulni, de tisztában vannak vele, hogy eljön az a pont, amikor valamilyen megoldást kell találniuk" - mondja a fogszakorvos.

A fogorvoslás világában napjainkban a figyelem elsősorban a bonyolult implantációs beavatkozásokra és a rögzített pótlásokra összpontosul. Ez a tendencia az egyetemi képzésben is megfigyelhető, ahol a hangsúly a nagyobb, látványosabb eljárásokra helyeződik. Ennek következtében a kivehető fogsorok készítése sokkal kisebb presztízzsel bír, holott a rögzített és kivehető fogsorok elkészítése rendkívüli szakértelmet követel meg, mind a fogorvos, mind a fogtechnikai laboratórium részéről. Szerencsére ma már olyan korszerű technológiák állnak rendelkezésre, amelyek segítségével valóban kiemelkedő minőségű pótlásokat lehet létrehozni.

Sok esetben az emberekben félelmet kelthet a kivehető protézis fogalma, amit a hozzá fűződő előítéletek táplálnak. Pedig a modern, prémium minőségű kivehető fogsorok már rég túlléptek azon a régi képen, amikor a fogsor éjszaka egy pohár vízben pihent az éjjeliszekrényen. Ma már csupán a reggeli és esti tisztítás idejére szükséges eltávolítani őket, és akár alvás közben is kényelmesen viselhetők. Természetesen ez a megoldás is megkövetel némi alkalmazkodást a mindennapok során, ám a páciensek tapasztalatai alapján még a diót is bátran lehet ropogtatni velük – hangsúlyozza dr. Szabó László.

A szakértő hangsúlyozza, hogy a teljes fogpótlás, vagyis a műfogsor viselése sokak számára elkerülhető. A rendszeres fogorvosi ellenőrzések és a tudatos szájhigiénia kulcsszerepet játszanak abban, hogy természetes fogainkat a lehető leghosszabb ideig megőrizzük. A prevenció tehát nem csupán a fájdalmas és költséges beavatkozások elkerülésében segít, hanem jelentősen növeli a saját fogaink megtartásának esélyeit is.

Related posts