Az EU deportálási intézkedésekbe fog kezdeni a polgárháború befejezését követő napon.


A magyar gazdasági kilátásokról, a forintárfolyam várható alakulásáról, a befektetési lehetőségekről lesz szó decemberi eseményünkön, ahol a szakértők Donald Trump visszatérésének lehetséges gazdasági hatásait ismertetik majd.

Majdnem 14 évnyi polgárháború után az elmúlt héten mindössze öt nap leforgása alatt összeomlott Bassár el-Aszad rezsimje, miközben a diktátor Moszkvába menekült. Ezt követően alig 24 órával több európai ország úgy döntött, hogy Szíria már nem jelent közvetlen életveszélyt a visszatérni szándékozók számára.

Ez az értékelés azonnali szigorítást hozott magával: Ausztria, ahol körülbelül 100 ezer szíriai él, bejelentette egy visszatérési és deportációs program elindítását.

Franciaország, Németország, Olaszország, Svédország, valamint számos más ország is felfüggeszti a menedékkérelmek elbírálását. E folyamatot a szélsőjobboldali politikai képviselők, köztük Geert Wilders is támogatják – írja a Politico.

A polgárháború miatt a szíriai menekültek tömeges beáramlása 2011 óta jelentős politikai nyomást helyezett az európai országokra, és a szélsőjobboldali pártok megerősödését is elősegítette. Az olasz kormány például már Aszad távozása előtt is a kapcsolatok normalizálására törekedett Szíriával, hogy megkönnyítsék a menekültek visszatoloncolását.

Sokan az EU-ban úgy vélik, hogy a szíriai menekültek védelmét alátámasztó legfőbb érv, vagyis Aszad kegyetlen rezsimje, már nem aktuális.

A civil szervezetek azonban arra figyelmeztetnek, hogy az európai kormányok túl gyorsan cselekszenek, miközben Szíria jövője és demokratizálódása továbbra is bizonytalan és semmilyen garancia nincs arra, hogy stabilizálódik az ország. Az új vezetés - köztük az al-Káida egykori szárnyával is kapcsolatba hozott Hajat Táhrir al-Sam - jövője és szándékai tisztázatlanok.

Az International Rescue Committee szerint a visszatérők biztonságos körülményei és önkéntessége alapvető jogok, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Az Európai Unió külügyminiszterei december 16-án Brüsszelben üléseznek, hogy megvitatják a szíriai helyzet alakulását, különös figyelmet szentelve az új hatóságokkal való kapcsolatok kialakításának lehetőségeire. Jelenleg még nem alakult ki egységes álláspont arról, miként kellene értékelni az új rezsimet, és milyen alapelvek alapján lehetnének formális kapcsolatok. Közben a lengyel-fehérorosz határon tapasztalható erőszakos visszatoloncolások tovább fokozzák a feszültséget a térségben, ezzel újabb nehézségeket teremtve az európai menekültügyi rendszer számára.

Related posts