A Starbucks legújabb kávézójának teraszáról egy különleges kilátás nyílik: az észak-koreai falucska festői látványát élvezhetjük, ahol a hagyományos életforma és a modern kávékultúra furcsa, de izgalmas kontrasztot alkot.
A Starbucks legújabb kávézója egy különleges helyszínen, a Dél- és Észak-Korea határán található megfigyelő állomáson nyitotta meg kapuit. A vendégek nem csupán a finom kávé élvezetében részesülnek, hanem egyedülálló lehetőséget kaptak arra is, hogy a bögre mellett egy csendes észak-koreai falucskát figyeljenek meg - számolt be róla a CNN.
A 30 férőhelyes kávézó a festői Aegibong Peace Ecoparkban helyezkedik el, Gimpo városában, mindössze 32 kilométerre északra a nyüzsgő Szöultól. Ez a helyszín közel fekszik a koreai demilitarizált övezethez (DMZ), amely a világ egyik legjobban fegyverezett határszakasza. A látogatóknak először egy katonai ellenőrzőponton kell áthaladniuk, mielőtt beléphetnének a megfigyelő állomásra. Itt lenyűgöző kilátás nyílik az észak-koreai Soganskan-hegyre, valamint a Kaephung megyei falucskára, ami különleges élményt nyújt a történelem és a természet iránt érdeklődőknek.
„Bárcsak osztozhatnék ezen a kávén az észak-koreai emberekkel, akik a szemünk előtt élnek” - osztotta meg érzéseit Baek Hea-soon, egy 48 éves helyi lakos a Reuters riportjában. Egy 80 éves férfi, aki részt vett a vietnami háborúban, pedig arról beszélt, hogy a biztonság fogalma számára eddig merev és feszült volt, de most, hogy itt áll ez a kávézó, sokkal békésebb és megnyugtatóbb a világ körülötte.
Észak- és Dél-Korea jelenleg is technikai értelemben háborús állapotban van, hiszen az 1950 és 1953 között zajló koreai háborút lezáró hivatalos szerződés soha nem került aláírásra. A harcok ugyan a fegyverszünet után megszűntek, de a két ország közötti feszültség továbbra is fennáll. Kim Byung-soo, Gimpo polgármestere a térséget "egyedülálló" helyszínnek tartja, hangsúlyozva, hogy az a "koreai kultúra varázsát" tükrözi.
A helyi hatóságok célja, hogy a helyszín történelmi értékeit kihasználva fellendítsék a turizmust, ezzel új lehetőségeket teremtve a látogatók számára.
A két ország közötti feszültség egyre inkább fokozódik; Kim Dzsongun januárban kijelentette, hogy Észak-Korea nem kíván többé a megbékélés és az újraegyesülés útján haladni Dél-Koreával. Ráadásul októberben Kim nyíltan fenyegetőzött, hogy nukleáris fegyverekkel fogja elpusztítani Dél-Koreát, amennyiben az támadást indít. Ezt követően Dél-Korea elnöke figyelmeztette, hogy ha Észak beveti atomfegyvereit, akkor "a rezsimje végével néz szembe". A helyzet mindkét ország számára rendkívül aggasztó és instabil.