Egyre aggasztóbbá válik a forint helyzete: az ipari árak is drámai mértékben megemelkedtek mindössze egy hónap leforgása alatt.


Egyetlen hónap alatt több, mint 4 százalékot nőttek az ipari termelői árak, az éves áremelkedés pedig 7,9 százalékosra nőtt. A változást a gyenge forinttal és az energiaárak növekedésével magyarázza a KSH.

7,9 százalékkal voltak magasabbak az ipari termelői árak 2024 novemberében, mint egy évvel korábban - számolt a Központi Statisztikai Hivatal. Egyetlen hónap alatt, októberről novemberre 4,3 százalékkal ugrottak meg a termelői árak.

Ez nem azt mutatja, hogy a vevőknek mennyit kell fizetniük a termékekért, hanem azt, hogy mennyivel drágábban kerülnek ki a gyárakból az áruk és jutnak el a nagykereskedőkhöz. De ha tartósan nőnek a termelői árak, akkor az előbb-utóbb beépül a végső árakba is.

Kis örömhír érkezett az adatsorok tükrében: a Magyarországon eladásra szánt termékek ára nem emelkedett olyan drámaian, mint a legtöbb más területen. Az átlagos drágulás csupán 3,2 százalékra rúg. Ezen belül a feldolgozóipar 4,2 százalékos növekedést mutat, míg az élelmiszeripar 3,5 százalékkal zárta az időszakot. Érdekes módon az energiaipar mindössze 0,5 százalékos emelkedést könyvelhetett el.

A külföldi piacra szánt termékek esetében átlagosan 10,2 százalékos áremelkedés figyelhető meg a gyártási költségekben. Ennek fő kiváltó okai között szerepel a forint jelentős gyengülése, valamint az energia világpiaci árának emelkedése, amely már egy éve magasabb szinten mozog.

A Magyar Nemzeti Bank az Inflációs jelentésében is írt erről a jelenségről: az ipari termelői árak 2024 júliusa óta növekedő pályán vannak, azonban a vásárlók ebből eddig semmit nem éreztek meg, az iparcikkek fogyasztói árai a legfrissebb, novemberi adatok szerint 0,6 százalékkal alacsonyabbak, mint júliusban voltak. Az MNB elemzői szerint ennek az egyik legfontosabb oka az, hogy a profitok csökkennek, azonban ha tartósan nőnek tovább a termelői árak, akkor nem lehet majd megúszni az újabb áremeléseket.

Related posts