Egyre több fiatal szenved attól, hogy a világ körülöttük nem tűnik biztonságosnak, ami miatt sokan közülük önmagukat bántják.


Az önsértés jelensége ma már a 12-13 éves kiskamaszok körében is megfigyelhető, és nem ritka, hogy olyan fiatalok is érintettek, akik amúgy egészségesen fejlődnek. Ezek a gyerekek gyakran egy nehezen átvészelhető életszakasszal néznek szembe, amely során a belső feszültségek és érzelmi kihívások felerősödhetnek.

Folyamatosan emelkedik az önsértő gyerekek száma Magyarországon is. Egyre fiatalabban, nem ritkán már kiskamasz korban okoznak rendszeresen és szándékosan fájdalmat maguknak azért, hogy enyhítsék szorongásukat, belső ürességérzésüket, írja közleményében a Semmelweis Egyetem.

Dr. Várnai Nikoletta, a gyermek- és ifjúságpszichiátria szakértője, aki a Gyermekgyógyászati Klinika Gyermekpszichiátriai Osztályának vezetőjeként dolgozik, hangsúlyozta, hogy az önsértés valójában egy figyelmeztető jelzés. Ezt a súlyos problémát soha nem szabad figyelmen kívül hagyni. Az érintetteknek elengedhetetlen, hogy pszichológiai és pszichiátriai támogatást kapjanak, hiszen ez a lépés kulcsfontosságú a gyógyulás felé vezető úton.

akár öngyilkossági szándék is állhat a hátterében.

Az önsértés különböző formái, mint a vagdosás, ütés, tépés vagy égetés, egyre inkább elterjedtek a fiatalok körében. Ez nem csupán egy önálló kórkép, hanem inkább egy tünet vagy kísérőjelenség, ezért hivatalos statisztikai adatok nem állnak rendelkezésre arról, hogy pontosan hány gyermeket érint a probléma. Azonban egyértelműen megfigyelhető az emelkedő tendencia: míg a 2000-es évek elején a Gyermekpszichiátriai Osztályon átlagosan heti egy-két esetet regisztráltak, mostanra ez a szám napi négy-öt esetre nőtt. Nem ritkák azok az esetek sem, amikor a sürgősségi ellátás keretein belül érkeznek hozzájuk fiatalok, akik súlyos sebeket ejtettek magukon, vagy komoly sérüléseket szenvedtek el.

Az önsértés jelensége különösen aggasztó, hiszen a lányok körében három- vagy akár négyszer annyian tapasztalnak ilyen magatartást, mint a fiúk, akik viszont gyakran sokkal súlyosabban bántalmazzák magukat. Ez a probléma leginkább a 16-17 éves korosztályt érinti, de a fiatalabb, 12-13 éves gyerekek között is fellelhető. Sőt, még azok a fiatalok is belekerülhetnek ebbe a spirálba, akik egyébként normálisan fejlődnek, csupán egy nehezebb időszak hatására. Az önsértés lényege abban rejlik, hogy a fizikai fájdalom átmenetileg enyhíti a belső, lelki szenvedést, amely a fiatalokra nehezedik. Sokak számára ez a fájdalomcsillapítás egyfajta menekülés az üresség és a beszűkült tudatállapot világából, amely elborítja őket, és nehezen találják meg a kiutat.

Ez a belső fájdalom, ürességérzés kapcsolódhat szorongáshoz, depresszióhoz, evészavarhoz vagy akár súlyosabb pszichiátriai kórképekhez is, és a hátterében többféle ok állhat: genetikai hajlam, rossz szülői példa, a megküzdési stratégia hiánya, anyagi vagy egyéb problémák a családban, de tetten érhető a közösségi média hatása, ezen belül a zaklatás, online bántalmazás is.

Az önsértés egyre elterjedtebb jelenséggé válik, mivel a fiatalok körében ez a téma már nem számít tabunak. Az interneten is egyre több információ és tapasztalat osztódik meg, ami azt sugallja, hogy ez lehet a megoldás a felmerülő nehézségekre. A fiatalok nyíltan beszélnek róla, és sok esetben egymásnak nyújtanak támogatást, akár konkrét praktikák formájában is. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a jelenség hátterében több tényező áll, például…

A gyerekek számára a világ már nem az a biztonságos hely, amit régen ismertek.

A járványok, a háborúk és a klímaválság már szerves részét képezik a mindennapjaiknak. Otthon, az iskolában és más helyszíneken is folyamatosan ezeket a kérdéseket boncolgatják, és saját véleményüket is megosztják egymással.

Az önsértés jelensége nem követi az évszakok váltakozását, és a klinikára folyamatosan érkeznek fiatalok, mindannyian saját, egyedi okokkal – nyilatkozta a pszichiáter főorvos. Néhány esetben a probléma gyökerei a családi háttérben keresendők, vagy éppen a keretek hiánya okoz feszültséget, így az ünnepek alatt vagy a téli-nyári szünetben érezhetik a legnagyobb kényszert az önsértésre. Ugyanakkor vannak olyan fiatalok is, akik számára a szünetek jótékony hatással bírnak, hiszen az iskolától és az osztálytársaktól való távolság segít enyhíteni a szorongást, és ők inkább az iskolaév során keresnek megoldást a belső feszültségeikre.

Ha egy gyerek szándékosan fájdalmat okoz magának, azt mindig komolyan kell venni. Nemcsak azért, mert ez egy segélykiáltás, de azért is, mert az önsértés krízishelyzetekre adott válaszként szokássá válhat, illetve idővel a nem öngyilkossági célú önbántalmazás átfordulhat szuicid szándékú önsértésbe is. Ezt nagyon fontos szem előtt tartania a szülőnek, aki attól tart, hogy a segítségkéréssel esetleg megbélyegzi a gyerekét - hívta fel a figyelmet dr. Várnai Nikoletta.

Egy kamasznál, kiskamasznál minden lehetőséget meg kell ragadni a beszélgetésre, ha pedig a gyerek jelzi, hogy erre igénye van, akkor mindent félre kell tenni és meg kell hallgatni őt. Ezek nagyon fontos pillanatok, ha ilyenkor nyitott a szülő, akkor akár el is lehet kerülni, hogy a gyerek az önsértést válassza a problémája látszólagos megoldásaként. Mindenképpen kerülni kell az áldozathibáztatást, fontos, hogy a gyerek érezze, nem vele van baj, támaszkodhat a családjára, ezt a problémát együtt oldják meg.

Ha a gyerek teljesen be- és elzárkózik, és azt érezzük, hogy baj van, akkor segítséget kell kérni, tette hozzá a főorvos. Fordulhat a házi gyermekorvoshoz, az iskolapszichológushoz, a pedagógiai szakszolgálathoz, és akár családterapeuta támogatását is igénybe lehet venni. Akut helyzetben, ha a gyerek súlyosabban megsérti magát, feltétlenül orvoshoz kell vinni vagy mentőt hívni, és az ellátóhelyen beszélni kell az önsértés gyanújáról. A szakember meg tudja ítélni, hogyan tovább.

Related posts