El Capitan, a világ legnagyobb szuperszámítógépe, mostantól hivatalosan is működésbe lépett.


Új információk láttak napvilágot Molnár Gusztáv elvonón töltött idejével kapcsolatban: egy közeli barátja osztotta meg a legfrissebb fejleményeket.

Az El Capitan a harmadik "exascale" számítógép a világon, ami azt jelenti, hogy másodpercenként több mint egymilliárd számítást végez el. A Frontier és az Aurora, amelyek a TOP500-as lista második és harmadik helyét birtokolják, szintén figyelemre méltó teljesítményt nyújtanak. Nem meglepő, hogy ezek a hatalmas rendszerek mind az Egyesült Államok kormányzati kutatóintézeteiben működnek: az El Capitan a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumban, a Frontier az Oak Ridge Nemzeti Laboratóriumban, míg az Aurora az Argonne Nemzeti Laboratóriumban található. A Cray mérnöki munkája mindhárom rendszerben kulcsszerepet játszott – számolt be róla az Engadget.

Az El Capitan rendszer lenyűgöző teljesítménye több mint 11 millió kombinált CPU- és GPU-magban ölt testet, amelyek az AMD negyedik generációs EPYC processzoraira épülnek. Ezek a 24 magos processzorok egyenként 1,8 GHz-es órajellel üzemelnek, és AMD Instinct M1300A APU-kat integrálnak. A rendszer hatékonysága figyelemre méltó, mivel becslések szerint 58,89 gigaflop teljesítményt ér el wattonként. A legfrissebb Top500-as listán az AMD chipgyártónak már több számítógépe van rangsorolva, mint riválisa, az Nvidia.

Az El Capitan feladata az lesz, hogy választ adjon a nukleáris készletek biztonságos kezelésével kapcsolatos kérdésekre, de a nukleáris terrorelhárításban is használható. Magyarul az atomháború megakadályozásához szükséges számításokat végez. Mivel a vártnál nagyobb teljesítményű, valószínűleg még sokáig elfoglalja a trónt, mielőtt egy másik exascale számítógép megelőzi.

A legnagyobb nem állami tulajdonú számítógép a negyedik helyet foglalja el a rangsorban. Ez az impozáns gép az Eagle, amely a Microsoft 561,2 petaflops teljesítményével büszkélkedik. Az OpenAI használja ezt a szuperszámítógépet a legfejlettebb generatív mesterséges intelligencia modellek képzésére. A felhőszolgáltató vállalatnak számos más jelentős szuperszámítógép-klasztere is van, de ezeket nem jelenti be a Top500-as rangsorolásra – értesült a DatacenterDynamics.

A TOP %-ban a HPC6 zárja a sort, amely egy másik HPE Cray rendszer, kifejezetten az olasz olajipari óriás, az Eni számára készült. Ennek teljesítménye 477,9 petaflop, ami figyelemre méltó. A hatodik helyezett a korábbi rekordtartó Fugaku, a japán szuperszámítógép, amely a Fujitsu A64FX Arm-alapú processzoraira épül, és 442,01 petaflopsot produkál. Őt követi a svájci Nemzeti Szuperszámítógép Központ által üzemeltetett Alps rendszer, amely 434,9 petaflopsos teljesítményt nyújt. A finn/EuroHPC Lumi szuperszámítógép 379,7 petaflopsra képes, míg az olasz/EuroHPC Leonardo rendszer 241,2 petaflopos teljesítménye szintén figyelemre méltó.

Az első tíz között egy újabb érdekesség is felbukkan: a Tuolumne, amely 208,10 petaflops teljesítményével büszkélkedik. Ezt a szuperszámítógépet az Energiaügyi Minisztérium Nemzeti Nukleáris Biztonsági Igazgatósága üzemelteti, és a Lawrence Livermore-i kutatóközpontból irányítják.

A Top500-as lista előző kiadásában kilencedik helyen szereplő Summitot a múlt héten hivatalosan is nyugdíjazták, így az nem kerülhetett fel a listára. Eközben az előző kiadás nyolcadik helyezettje, a MareNostrum 5 ACC a 11. helyre esett vissza.

Az El Capitan szuperszámítógép energiateljesítménye 29 580,98 kW-ra rúg, és a Green500 rangsorában a 18. helyet tölti be a legnagyobb hatékonysággal működő rendszerek között. Ezzel szemben a németországi EuroHPC/FZJ intézményben található JEDI - JUPITER Exascale Development Instrument a lista élén áll, lenyűgöző 72,733 gigaflop per watt teljesítménnyel.

A listáról azonban nem tudni, hogy mennyire pontos, mert Kína évek óta nem küldött be rendszereket a rangsorba. Már régóta gyanították, hogy saját exascale rendszereket üzemeltet, de az El Capitan vélemények szerint ezeknél végérvényesen erősebb.

Related posts