Emlékeztek a Krasznaja Moszkva népszerű locsoló kölnire?


Az illat újból életre kelt az állami boltok polcain a forradalom után.

Az este folyamán a lányok és asszonyok samponnal igyekeztek megszabadulni a hajukból, míg az Energomat Minimat mosógép segítségével próbálták eltüntetni az ünnepi ruháikról a makacs foltokat, némi sikerrel. A fiúk pedig körömkefével és szappannal harcoltak a kezeiken ragadt szennyeződésekkel.

A legrosszabb helyzetben azok a szerencsétlenek voltak, akik a hírhedt Krasznaja Moszkva kölnivel próbálták meg ünnepelni a húsvétot. De még rosszabbul jártak azok, akiknek legalább egy locsoló érkezett a szovjet állami parfümipar e "remekművével". Az illat ugyanis olyan mélyen beágyazódott a környezetünkbe, hogy egyesek emlékei szerint, ha orosz eladótól vásároltunk bármit a bolhapiacon, azonnal érezni lehetett rajta a kölnit. Az illat szinte mindenhol ott volt, mintha csak a múlt szellemét hozta volna magával.

Kiss Virág illatszakértőnek nem a húsvétokat, hanem sokkal inkább azt idézi fel a Krasznaja Moszkva, amikor nagymamája kislányként operába vitte.

- Emlékszem, hogy ez az illat milyen erősen megmaradt bennem. A nagymamám stílusa eltért ettől, ő mindig is a kifinomultságra törekedett, míg a közönség más tagjai gyakran választották ezt a markáns parfümöt - mesélte a szakértő, így idézve fel a szovjet kölni korabeli népszerűségét egy személyes családi történet tükrében.

Az igazság az, hogy a 70-es és 80-as években a parfümipar színpadán világszerte az intenzív, orientális karakterű illatok uralkodtak. Ekkoriban a Krasznaja Moszkva is ennek a különleges trendnek a részesévé vált.

A szovjet kölni igazi időutazóként érkezett a múltból, hiszen legalább ötven évvel a maga ideje előtt született meg. Henri Brocar, egy francia parfümőr, 1864-ben nyitott üzletet a cári Oroszország szívében, és másfél évtized elteltével már az udvar hivatalos parfümbeszállítójaként tevékenykedett. Ekkor alkotta meg a Krasznaja Moszkva elődjét, amely "Cárnő csokra" néven vált ismertté. Az, hogy valójában a kor ízlésének tökéletes tükrözése volt-e, vagy csupán a királyi család körüli marketingfogásoknak köszönhette sikerét, talán örökre rejtély marad.

Az októberi forradalom kétségtelenül végleg eltüntette a cári család hatalmát, de a parfüm, mint egy titokzatos emlék, csak átmenetileg tűnt el, hogy később a Krasznaja Moszkva néven újra felbukkanjon az állami üzletek polcain. A Novaja Zarja gyárban már nagyipari módszerekkel kezdték el újra gyártani ezt az illatot, valószínűleg néhány összetevőn is változtattak, de a Krasznaja Moszkva lényegét tekintve megőrizte a Cárnő csokrából merített varázsát. Ez az illat az egész KGST térségét elárasztotta, Magyarországon pedig megosztó, de szeretett húsvéti kellékké vált, amely egyszerre idézte fel a nosztalgiát és a mulandóságot.

Related posts