Ez szerepel a nyilatkozatban, amelyet csupán Orbán nem hitelesített.


Az Európai Unió továbbra is határozottan elkötelezi magát Ukrajna melletti támogatás mellett.

Ahogy arról a Blikk is beszámolt korábban, Orbán Viktor egyedüliként vétózta meg az Ukrajnával kapcsolatos uniós álláspontot, s mivel végül Fico is rábólintott, a többi 26 tagállam nyilatkozataként fogadta el a szöveget.

(A legfrissebb hírek itt)

Brüsszelben, csütörtökön, az Ukrajnáról tartott rendkívüli, egynapos csúcstalálkozó után az Európai Tanács elnöke hangsúlyozta, hogy Európának a védelmi befektetések növelésével önállóbbá és felelősebbé kell válnia a saját védelme érdekében.

Az uniós csúcsot záró sajtótájékoztatón António Costa kijelentette, abban egyeztek meg a tagállami vezetők, hogy megerősítik az unió általános védelmi felkészültségét, a képességbeli hiányosságokat, csökkentik a stratégiai függőségeket és erősítik védelmi, technológiai és ipari bázisát unió-szerte.

Ennek célja egyebek mellett az, hogy az EU képes legyen Ukrajnának a szükséges mennyiségben és gyorsított ütemben felszerelést szállítani - közölte a tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke az MTI szerint.

Az európai védelem ügyében kiemelte, hogy a kontinensnek sürgősen fel kell készülnie a jövőben várható kihívásokra és fenyegetésekre, hogy képes legyen saját magát hatékonyan megvédeni és kezelni az előtt álló veszélyeket.

A csúcstalálkozó zárónyilatkozatában a vezetők hangsúlyozták, hogy az EU szárazföldi, légi és tengeri határainak védelme kulcsfontosságú Európa biztonságának megőrzésében. Különös figyelmet fordítottak az EU keleti határainak védelmére, tekintettel az Oroszország és Fehéroroszország által támasztott fenyegetésekre.

Costa tájékoztatása szerint Európa védelmi kapacitásának megerősítése érdekében a tagállamoknak sürgősen emelniük kell védelmi költségvetésüket.

Mivel Oroszország Ukrajna elleni háborúja és annak az európai és a globális biztonságra gyakorolt hatásai egzisztenciális kihívást jelentenek, az EU felgyorsítja a szükséges pénzeszközök mozgósítását biztonsága és polgárai védelmének megerősítése érdekében - áll a zárónyilatkozatban.

Az Európai Tanács legfrissebb tájékoztatása alapján az uniós csúcs keretében, amely Ukrajnát érintette, a zárónyilatkozatot 26 állam- és kormányfő egyetértésével fogadták el.

A dokumentumban az Európai Tanács hangsúlyozta, hogy "Oroszország Ukrajna ellen folytatott agresszív háborúja" jelentős és széleskörű következményekkel jár az európai és a globális biztonsági helyzetre nézve.

A szöveget támogató tagállami vezetők hangsúlyozták, hogy igazságos és tartós békével kell véget vetni a háborúnak. Az átfogó, igazságos és tartós béke érdekében nem lehet tárgyalásokat folytatni Ukrajnáról Ukrajna nélkül, a békemegállapodásnak pedig tiszteletben kell tartania Ukrajna függetlenségét, önállóságát és területi egységét - szögezték le.

Kijelentették továbbá, hogy az európai biztonsággal kapcsolatos tárgyalások nem indulhatnak el Európa részvétele nélkül. Ezt követően hangsúlyozták, hogy Ukrajna, Európa és a globális biztonság szorosan összefonódik egymással.

A szöveg szerint fegyverszünetre vagy tűzszünetre csak az átfogó békemegállapodáshoz vezető folyamat részeként kerülhet sor. Bármi fajta megállapodásnak szilárd és hiteles biztonsági garanciákat kell tartalmaznia Ukrajna számára, amelyek hozzájárulnak a jövőbeni orosz agressziótól való elrettentéséhez.

Az átfogó, igazságos és tartós béke elérése érdekében Ukrajnának a lehető legerősebb pozícióba kell kerülnie - írták.

A célok elérése érdekében az Európai Unió továbbra is elkötelezett abban, hogy fokozott politikai, pénzügyi, gazdasági, humanitárius, katonai és diplomáciai támogatást nyújtson Ukrajnának és népének. Ugyanakkor a szándékuk az Oroszországra nehezedő nyomás fokozása is, amely magában foglalja a további szankciók bevezetését és a meglévő intézkedések végrehajtásának megerősítését. E lépésekkel céljuk, hogy gyengítsék Oroszország képességeit az agressziós háborújának folytatására – hangzott el.

Az Európai Unió bejelentette, hogy folytatja Ukrajna pénzügyi támogatását, amely 2025-re eléri a 30,6 milliárd eurót. Ez a támogatás az uniós Ukrajna Eszköz keretein belül 12,5 milliárd eurót, valamint a G7-országok kezdeményezése révén, a lefoglalt orosz vagyont terhelő kamatokból származó 18,1 milliárd eurót foglal magában. Az EU célja ezzel, hogy biztosítsa Ukrajna gazdasági stabilitását és fejlődését a nehéz időkben.

Costa a sajtótájékoztatón közölte, az Európai Unió és a nyilatkozatot támogató tagállamok vezetői elkötelezettek amellett, hogy hozzájáruljanak az ukrán fegyveres erők képzéséhez és felszereléssel való ellátásához, valamint amellett, hogy támogatják az ukrán védelmi ipar fejlesztését az európai védelmi iparral való együttműködés elmélyítésére irányuló munka fokozása mellett.

Az Európai Tanács a zárónyilatkozatban felszólította az uniós bizottságot, Szlovákiát és Ukrajnát, hogy fokozzák erőfeszítéseiket a gáztranzit kérdésének működőképes megoldása érdekében, figyelembe véve a Szlovákia által felvetett aggályokat.

Related posts