Ezt a hibát szinte mindenki elköveti a mikulásvirággal – de remélem, te nem tartozol közéjük!
A mikulásvirág ápolása igazi kihívás elé állítja a növénykedvelőket: rendkívül érzékeny, és sajnos akár néhány hét leforgása alatt is tönkremehet, ha csak egy kicsit is elrontjuk a dolgot. A Ripost összegyűjtötte azokat a gyakori hibákat, amelyeket érdemes elkerülni a mikulásvirág sikeres gondozása érdekében.
A boltban már eldőlhet, hogy egy növény mennyi ideig örvendeztet majd meg, hiszen ha egy gyenge állapotú példányt választasz, hiába a legnagyobb gondosság, hamarosan feladja a harcot. Mielőtt döntést hozol, alaposan nézd át: kerüld el a sárga és lankadt leveleket. A téli hideg számára kifejezetten megterhelő, és már az a néhány perc is, amíg az üzletből a kocsidhoz viszed, végzetes lehet, ezért ne felejtsd el alaposan becsomagolni a szállítás előtt!
Ha hazavitted, fontos, hogy időt adj neki az akklimatizálódásra: válassz ki számára egy hűvös és világos helyet. Az ideális végső elhelyezés ne legyen túl forró, hiszen 15 és 22 Celsius fok között érzi magát a legjobban.
A száraz levegőjű lakások nem kedveznek a mikulásvirág fejlődésének; a megfelelő páratartalom és az öntözés kulcsfontosságú a virág egészségéhez. Érdemes naponta legalább egyszer spriccelni a levelek körüli levegőt, vagy helyezd el a cserepet egy kavicsokkal teli tálban; a kavicsok alá folyamatosan önts vizet, így a párolgás segít megőrizni a virág nedvességét. Az öntözés igényes feladat: túl sok víz éppúgy problémát okozhat, mint a túl kevés. Ideális megoldás, ha hetente egyszer vízzel teli edénybe állítod a mikulásvirág cserepét, és türelmesen várod, míg a föld alaposan átitatódik.
A leginkább a nyári hónapokban van szüksége a tápanyag-utánpótlásra, hiszen ilyenkor növeszti a friss hajtásokat, leveleket; ilyenkor nem árt kéthetente tápoldatot adni neki. A téli hónapokban is meghálálja: háromhetente adj az öntözővizéhez vízben oldott műtrágyát, vagy tegyél a cserépbe fokozatosan lebomló növénytápot.