A bírók és a kormány közötti feszültség egyre inkább fokozódik.
Az Országos Bírói Tanács (OBT) úgy véli, hogy elengedhetetlen a november 22-én az Igazságügyi Minisztérium, a Kúria, az Országos Bírósági Hivatal és az OBT között megkötött négyoldalú megállapodás áttekintése - számolt be róla a 24.hu a szervezet nyilatkozatára hivatkozva.
A bírósági szervezetet érintő jogalkotási folyamatban elengedhetetlen, hogy az érintettek aktívan részt vegyenek, hiszen ez a jogállami elvek egyik alappillére. Jelenleg azonban a folyamatot az OBT sarkalatos törvény által kijelölt jogszabály-véleményezési hatáskörének tudatos és teljes mértékű kiüresítéseként fogják fel. Ez az eljárás nemcsak hogy ellentmond a jogalkotás minőségi, kiszámítható és átlátható kereteinek megteremtésére tett állami ígéreteknek, hanem súlyosan veszélyezteti a jogállamiság alapelveit és a demokratikus jogalkotás alapvető normáit is.
Mivel az OBT nem kapott megnyugtató választ a felvetéseire, ezért szükségesnek tartja további lépések megtételét, beleértve a megállapodás felülvizsgálatát.
A közlemény alapján Pecsenye Csaba, az OBT elnöke csütörtökön találkozott az Igazságszolgáltatási Tanácsok Európai Hálózatának (ENCJ) elnökével. Az elnök biztosította Pecsenye Csabát, hogy minden szükséges támogatást meg fognak adni a kialakult helyzet kezeléséhez. Ennek érdekében hamarosan újabb egyeztetések zajlanak, január végén pedig az ENCJ küldöttsége tervezett látogatást Magyarországra.
A konfliktus azután kezdett el elmélyülni, hogy létrejött egy megállapodás a bírói tanács és a kormány között, amely szerint az állam több mint 130 milliárd forintot fordítana a bírók és az igazságügyi alkalmazottak béremelésére, ha utóbbiak belemennek bizonyos szervezeti átalakításokba. Ezt a javaslatot az OBT ugyan elfogadta, de Szabó Péter, később lemondott elnök ellen bizalmatlansági indítványt indítottak. Az őt követő Pecsenye Csaba először visszautasította, hogy a megállapodással bárkinek sérült volna a becsülete, ám később már arról írt levelet az Igazságügyi Minisztériumnak, hogy az OBT beleegyezése nélkül fogadták el a bírói korhatár módosításáról szóló javaslatot.
A bírósági titkárok és fogalmazók esetében valóban gyakrabban emelik a fizetést, azonban ezzel együtt elveszik tőlük a jövőbeni lehetőségeket is. Csak két év bíróságon kívüli jogi tapasztalat birtokában válhatnak bíróvá, és mindez 35 éves koruk után válik lehetővé.