Gáza: a palesztinok megkezdték a visszatérést a romos területekre.


A tűzszünet második napján sokan szembesültek azzal, hogy otthonukból nem maradt semmi a háború 15 hónapja után.

Az Izrael és Hamász közötti tűzszünet hírét sokan örömmel fogadták, azonban a palesztinok, akik már hazatértek a gázai otthonuk romjaihoz, az ünneplés helyett inkább döbbenettel szembesültek.

A tűzszüneti megállapodás első fázisának része, hogy az IDF erői kivonulnak Gázából a kitelepített palesztinok ezrei pedig hazatérhetnek - de sokan azt tapasztalják, hogy számukra nincs hova.

Az izraeli hadsereg és a Hamász között zajló, közel másfél évig tartó, rendkívül heves összecsapások során a Gázai övezet hatalmas területei pusztultak el, romokba dőlve hagyva maguk után az egykori élet nyomait.

A déli Han Juniszba érkezők számára sokkoló kép tárult fel. Nemzetközi szakértők véleménye szerint ez a település szenvedte el a legnagyobb rombolást a gázai területek között.

Az IDF vasárnap vonult ki a városból a Hamász elleni négy hónapos ádáz harc után, amely a háború leghosszabb szárazföldi hadművelete volt.

Az övezet északi részére visszatérők hasonló kihívásokkal néznek szembe. Jabaliában fekszik az övezet legnagyobb menekülttábora, ahol egyetlen épített struktúra sem állja meg a helyét; csupán romok sorakoznak, ameddig a szem ellát.

A zóna tavaly októberben indult újabb katonai művelet színhelyévé vált. Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) bejelentette, hogy ismét ellenőrzése alá vonta a területet, célja pedig a Hamász "parancsnoki és irányító központjának" felszámolása volt.

Eközben a Rafahba visszatérők is a pusztítással szembesültek. A város egykor a kitelepített családok zömének otthona volt. Többek szerint emberi maradványokat találtak az épületek romjai között.

A helyi kórház vezetője úgy véli, hogy a város egészségügyi rendszere "teljes mértékben megbénult".

"Rafahban legalább három, Gázavárosban legkevesebb öt kórházra van szükségünk. A Gázai övezet északi részén is három kórházra lenne szükség csak ahhoz, hogy az egészségügyi rendszer elkezdhessen működni. A Gázai övezetben a legtöbb kórház teljesen megsemmisült és újra kell építeni őket" - mondja.

A háború következményei szörnyű áldozatokkal sújtották a világot. A pusztítás mértékét és a keletkezett károk valódi nagyságát csak később lehet pontosan felmérni. Az újjáépítés folyamata a tűzszünet harmadik, végső szakaszában indulhat el, és valószínű, hogy évek, sőt évtizedek munkáját igényli majd.

Az Európai Unió, az Egyesült Nemzetek Szervezete és a Világbank tavaly nyilvánosságra hozott előzetes becslése szerint a gázai alapvető infrastruktúra helyreállításának költségei 18 milliárd euróra rúgnak.

Related posts