Így formálhatja meg a mesterséges intelligencia az életmentést: új lehetőségek a jövő egészségügyében.
Két londoni kórház, az Imperial College és a Chelsea and Westminster (amelyek az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálatához, az NHS-hez tartoznak) mesterséges intelligencia (AI) segítségével próbálják akár egy évtizeddel a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása előtt felismerni a betegség kockázatát, írta meg a BBC.
Az Aire-DM néven ismert mesterséges intelligencia rendszer innovatív módon képes észlelni a páciensek EKG-vizsgálataiban rejlő finom, korai figyelmeztető jeleket. A klinikai tesztek megkezdésére 2025-ben kerül sor, hogy alaposan felmérjék a rendszer hatékonyságát és megbízhatóságát.
Az elsődleges eredmények alapján az Aire-DM rendszer az esetek körülbelül 70%-ában képes a kockázatok azonosítására. Dr. Fu Siong Ng, a kutatás vezetője kiemelte, hogy az AI teljesítményét még tovább lehetne fokozni, ha a szakemberek az EKG-adatok mellett figyelembe vennék a páciensek életkorát, nemét, vérnyomását és testsúlyát is.
"Az AI technológia már az EKG-adatok feldolgozásában is kimagaslóan teljesít, de ha további információkat integrálunk, még nagyobb precizitásra tehet szert" - nyilatkozta Dr. Ng a BBC számára.
Az EKG, vagyis az elektrokardiogram, a szív elektromos működésének rögzítésére szolgál, megörökítve annak ritmusát és ütemét. Azonban az Aire-DM által azonosított eltérések annyira finomak és bonyolultak, hogy még a legmagasabb szintű szakembereknek is kihívást jelenthet a szabad szemmel való észlelésük.
A kísérlet során akár ezer páciens EKG-vizsgálatát is elvégzik mindkét kórházban, hogy kiderüljön, mennyire segíti a rendszer a betegség felismerését és előrejelzését. Bár a módszert még nem vezetik be rutinszerűen, a kutatók remélik, hogy az NHS öt éven belül szélesebb körben is alkalmazni fogja.
A Brit Szívalapítvány (British Heart Foundation) kutatása szerint a cukorbetegség korai azonosítása kulcsfontosságú lépés lehet az életek megmentésében. Az irányítás nélküli 2-es típusú cukorbetegség komoly szív- és érrendszeri problémákhoz, például szívrohamhoz és stroke-hoz vezethet. Azonban, ha figyelmet fordítunk az egészséges testsúly fenntartására, kiegyensúlyozott táplálkozásra és rendszeres fizikai aktivitásra, jelentősen csökkenthetjük a kockázatokat és megelőzhetjük a súlyos szövődményeket.
Bryan Williams professzor, aki az alapítvány tudományos és orvosi irányításáért felel, így nyilatkozott:
"Ez az izgalmas kutatás azt mutatja meg, hogyan képes az AI az EKG-k elemzésével olyan dolgokat észlelni, amelyeket a rutinszerűen gyűjtött egészségügyi adatokból általában nem lehet. Ez az újfajta betekintés óriási előrelépést jelenthet a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának előrejelzésében, évekkel a betegség kialakulása előtt."
A 2-es típusú cukorbetegség olyan állapot, amelyben a vércukorszint túl magasra emelkedik. Ez akkor fordul elő, ha a szervezet nem termel elegendő inzulint, vagy nem képes megfelelően felhasználni azt. A betegség kialakulásának egyik fő kockázati tényezője a túlsúly, mivel a zsír felhalmozódhat a hasnyálmirigy körül, amely az inzulin termeléséért felelős szerv, emlékeztet a BBC.