Ma így mutatkozik be a Hunyadiak hajdani központja, az erdélyi Vajdahunyad: csupán két és fél órányira fekszik a magyar határtól.


Melyik megyében található Kőszeg? Itt van 6 érdekes kérdés a magyar földrajzról, amelyeket érdemes tudni: 1. Milyen folyó kanyarog végig Budapest szívén? 2. Melyik a legnagyobb tó Magyarországon? 3. Hol terül el a híres Hortobágyi Nemzeti Park? 4. Melyik város a magyar borvidékek központja, és milyen borai ismertek? 5. Hány megyéből áll Magyarország, és tudnál mondani egy példát? 6. Melyik hegycsúcs a legmagasabb a Kárpát-medencében? Ezek a kérdések remek lehetőséget adnak a magyar földrajz mélyebb megismerésére!

Vajdahunyad vára Erdély egyik legnépszerűbb középkori erődítménye, amely a mai Románia területén, Vajdahunyadon terül el. A vár története a 15. századra vezethető vissza, amikor Hunyadi János úgy határozott, hogy az apjának ajándékozott, korábban csupán egy egyszerű és kisebb erődítményként funkcionáló építményt, egy impozáns, reprezentatív rezidenciává és katonai központtá alakít. Az épület nemcsak történelmi jelentőséggel bír, hanem lenyűgöző építészeti stílusával is magára vonja a látogatók figyelmét.

A gótikus stílusban épült lovagvár az évszázadok során több átalakításon is átesett, a mai megjelenésében a gótikus, a reneszánsz és a barokk építészeti elemek izgalmas találkozása egyesül. Látványos tornyai, csipkézett erkélyei és hatalmas lovagtermei rengeteg látogatót vonzanak.

A vár története szorosan összefonódik Luxemburgi Zsigmond király adományával, aki Hunyadi János apjának juttatta ezt a jelentős építményt. Fia, Hunyadi János, nemcsak hogy megörökölte a várat, hanem védőbástyákkal és tornyokkal is megerősítette, így újraélesztve annak védelmi képességeit. Az építkezések során gótikus kápolnája és impozáns lovagterme is megépült, mindezek a középkor szellemiségét tükrözik. Szilágyi Erzsébet, Hunyadi János felesége, férje kormányzósága alatt a vár falai között élt, majd Hunyadi halála után a reneszánsz stílusú bővítések révén újabb fénykorát élte meg az épület. Az 1600-as években Bethlen Gábor barokk elemeket adott hozzá az erődítményhez, valamint megerősítette a védműveket, mielőtt unokaöccsének adományozta volna. Vajdahunyad vára így évszázadokon át kiemelkedő stratégiai jelentőséggel bírt, egészen 1784-ig, amikor az erdélyi parasztfelkelés idején utoljára katonai célokat szolgált.

Related posts