Hogyan csalogathatod be a szerelmet az adventi időszakban? - Jóslatok és hagyományok - Metropol Az advent varázslatos időszaka nemcsak a karácsonyi készülődésről szól, hanem a szerelem vonzásáról is. Fedezd fel, hogyan teheted még különlegesebbé ezt az i


Kopogtat az advent. Ez az időszak a karácsonyi ünnepet megelőző várakozás, felkészülés ideje. Mint ahogy a legtöbb ünnepkörhöz, ehhez az időszakhoz is számos szokás, néphagyomány kötődik.

Advent egy különleges ünnepi időszak, amely minden évben más dátumokra esik, így mindig új izgalmakat tartogat. A karácsony előtti négy hét, amely a keresztény hagyományokban fontos szerepet játszik, az adventi időszak kezdetét jelenti. Az advent első vasárnapja, amely Szent András napjához legközelebb esik, nemcsak a várakozás időszakát nyitja meg, hanem az egyházi év kezdetét is szimbolizálja. Az idei adventi időszak december 1-jén indul, és egészen december 22-ig tart. Ezért most vasárnap gyújtjuk meg az első gyertyát az adventi koszorún, ezzel megkezdve a karácsonyi ünnepkör varázslatos időszakát.

Egy régi elfeledett adventi hagyomány a szálláskeresés, szentcsalád járás. A hagyományok szerint a karácsonyt megelőző kilenc napban Mária-szobrot vagy szállást kereső Józsefet és Máriát ábrázoló festményt, szentképet cserélgettek egymás között az ájtatosságban részt vevő családok. Más helyeken, vidékeken egy ilyen szentképpel járták az utcákat és kopogtattak be házakba. Ahol befogadták őket, ott imádság után elhelyezték a szobrot.

Az adventi szokások egy része termékenységvarázslás volt, ugyanakkor megjelentek a boszorkányok, a gonosz, a rossz szellemek elűzésére vonatkozó rituálék is. A hajnali mise előtt minden ólat, istállót be kellett zárni, a néphiedelem szerint ugyanis harangozás előtt jártak a boszorkányok. Ha egy eladó sorban levő leány hajnalban, a mise előtt három pici darabot letépett a harangkötélből, s azt hajfonó pántlikájában viselte, farsang idején számíthatott arra, hogy bekötik a fejét. A hajnali misére való harangozáskor a lányok gyakran mézet vagy cukrot ettek, hogy ettől édes legyen a nyelvük, hogy mielőbb férjet "édesgessenek" magukhoz.

A mai nap, november 30-a, különleges jelentőséggel bír a szerelem világában, hiszen András napján számos érdekes jóslat övezi a fiatal lányokat. Az egyik régi mondás így szól: "Aki böjtöl András napján, vőlegényt lát éccakáján." Ez az alkalom remek lehetőség volt arra, hogy a lányok felfedezzék, ki lehet a jövendőbeli párjuk. Este, a titkos vágyak és remények jegyében, a lányok férfi ruhaneműt helyeztek a párnájuk alá. A hit szerint az álmaikban felbukkanó fiatalember az lesz, akivel az életüket összekötik. Ezen kívül pogácsát is sütöttek, amelyekbe titkos cédulákra írt férfineveket rejtettek. Az izgalom fokozódott, amikor három pogácsát a küszöbre helyeztek, és a kutyát figyelték, hogy melyiket viszi el utoljára – az abban rejtőző név ígérte a jövendőbeli vőlegényt. Egy másik izgalmas hagyomány is fűződik ehhez a naphoz: ha a lány az ablakból diót evett, és közben fiatal legényt pillantott meg, az ő lesz a vőlegénye. Ha viszont egy idősebb férfi tűnt fel a láthatáron, annak a neve kötődött a jövendőbelihez. Ezek a régi szokások tele voltak izgalommal és reménnyel, a lányok szívében pedig egy különös varázslat lobbant fel ezen az éjjelen.

Related posts