Gyerekzsivaj miatt bezárt játszótér: a fa az országtól kér segítséget a helyszín megmentéséért.
Söréden a közmeghallgatáson rendkívül sok érdeklődő gyűlt össze, ami szokatlanul nagy létszámot jelentett. Az esemény iránti fokozott érdeklődés hátterében állhat, hogy a helyi játszóteret lezárták, mivel a gyerekek túlzott zajongása aggasztotta a lakosságot.
A feol.hu által közzétett beszámoló szerint már hét éve tart az a jogi ügy, amelyet egy helyi ingatlantulajdonos indított, aki a játszótér közvetlen szomszédságában él.
A játszótér már régóta jelen van a település életében, hiszen 2010-ben nyitotta meg kapuit. A környékbeliek is jól tudták ezt, mégis akadt egy szomszéd, aki a zajjal kapcsolatos kellemetlenségek miatt feljelentette a települést. A feljelentés mellett kártérítést is követelt, arra hivatkozva, hogy a zaj miatt ingatlanának értéke 50%-kal csökkent. Emellett a felperes azt is szerette volna elérni, hogy a játszótér nyitvatartása szigorúbb keretek közé kerüljön: csak reggel hattól délután kettőig lehetett volna játszani, és a focipályán csupán napi két órában lehetett volna sportolni.
A pert elvesztette a falu: amíg nem fizeti ki Söréd a bíróság által meghatározott értékcsökkenést, illetve amíg nem épít 2.4 méteres zajfogó falat a játszótér köré, addig zárva kell maradnia a kapunak.
A közmeghallgatáson felvetődött a kérdés, hogy amikor odaköltözött a felperes, miért nem zavarta a játszó gyerekek, családok okozta zaj, és később mitől változott ez meg, az volt a hivatalos válasza a szakértőnek, hogy az embernek idővel változhat a tűrőképessége.
Felmerült az a fontos tényező is, hogy a korábbi felperes elhunyt, így az örökös nem csupán az ingatlant vette át, hanem a vele járó jogi eljárást is. Egy helybéli lakos megjegyezte, hogy ezzel együtt az ingatlannal kapcsolatos helyi érzéseket és ellenérzéseket is örökölt. A felháborodott sörédi lakos ezt hozzáfűzte:
az óvoda, illetve a focipálya mellett lakom és örülök a gyerekek hangjának, és szívesen dobom, vagy éppen rúgom vissza a labdát, ha beesik hozzánk. Ez az ember meg késsel szúrja át a hozzá beeső labdát és úgy dobja vissza a kerítésen másnap. Egy ilyen ember nyer ellenünk? Ezt nem lehet hagyni!
Végh Rudolf polgármester nincs könnyű helyzetben, hiszen a felháborodás nagy, ám a bíróság döntése egyértelmű. Ennek megfelelően be is fizették a felperes felé azt amit kellett, így az értékcsökkenés már kompenzálva van. Ám a zajvédő fal kialakításáig nem nyitható meg a játszótér. Egy 2,4 méter magas zajvédő falat kellene építeni, ám az előzetes becslések szerint ez 12 millió forintba kerülne, amihez nincs megfelelő forrásuk.
A lakossági fórumot követően újra összeült a képviselő-testület, és megszavazták, hogy nyitnak egy bankszámlát kifejezetten erre a célra, és arra már a jövő héten érkezhetnek az adományok.
"A településünk kis lélekszámú, ezért elengedhetetlen, hogy a nagyközönséghez forduljunk, és kérjük támogatásukat ennek a nemes célkitűzésnek az érdekében" - hangsúlyozta a polgármester.
Söréd és annak közössége előtt fényes jövő állhat, hiszen a helyzet iránti felháborodás országszerte egyre nő. Sokan, még távolabbi településekről is, kifejezték szolidaritásukat a sörédi családok iránt. A helyi gyerekek, akik jobb lehetőség híján a lánccal lezárt játszótér előtt kénytelenek játszani, az autókkal zsúfolt belterületi úton töltik idejüket. A közösség összefogása és a széleskörű támogatás reményt adhat a változásra.
Nemrég Gyöngyösön két játszótér bezárására került sor, ám ott más okok álltak a háttérben. Ezzel szemben a Balatonnál egy játszóteret azért bontottak el, mert valakinek a kilátását zavarta.