A magyar gáztárolók üteme felgyorsult, miközben az árak jelentős növekedésnek indultak az ukrán tranzit leállítása következtében.


A magyar gáztárolók továbbra is gyorsan telítődnek, azonban a jelenlegi töltöttségi szintjük jelentősen elmarad a tavalyi év hasonló időszakától, sőt, még a két évvel ezelőtti adatoktól is. Az uniós adatbázis, a Gas Infrastructure Europe friss nyilvántartása alapján január 6-án a hazai tárolók töltöttsége 66,24 százalékot mutatott. Ezen belül a Magyar Földgáztároló Zrt. (HGS) kereskedelmi tárolói mindössze 55 százalékos telítettséggel rendelkeztek, míg a HEXUM stratégiai tárolók esetében ez az arány 92 százalékra rúgott.

Az alábbi ábrán jól látható, hogy a tárolók töltöttsége már október elején, a fűtési szezon kezdetén visszamaradt a tavalyi szinthez képest, ugyanakkor jelentősen felülmúlta a két évvel ezelőtti értékeket. Érdekes módon, míg az előző két fűtési szezonban novemberig folyamatosan nőtt a tárolók töltöttsége, az idei évben ezzel ellentétes tendencia figyelhető meg: a töltöttség folyamatosan csökkent, és november első hetétől kezdődően ez a csökkenés egyre gyorsabb ütemben zajlik. Ennek következtében a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva egyre nagyobb különbség mutatkozik. Ráadásul november közepére a tavalyelőtti tárolási szintet is alulmúlta az idei töltöttség, és azóta a két adat párhuzamosan változik.

A magyar tárolók telítettsége a térségben nem tekinthető kirívóan alacsonynak. Jelenleg a mutató 66,25 százalék, ami valamelyest elmarad az európai uniós átlag 69,34 százalékától. Érdemes megjegyezni, hogy az unióban némileg gyorsabban ürülnek a tárolók, mint Magyarországon, ám az utóbbi napokban csupán napi néhány tized százalékpontnyi eltérés volt tapasztalható.

A tárolók töltöttsége és általában is az európai gázellátás kérdése azáltal került most ismét a figyelem középpontjába, hogy január elsején leállt az Ukrajnán keresztüli orosz gáztranzit, miután lejárt a két ország közötti hosszú távú gázszállítási szerződés.

A tárolói töltöttség most még jónak mondható, meghaladja például a 2022. február 24-én kezdődött orosz-ukrán háború előtti szintet - ha ugyanezt a szakát nézzük az évnek -, de szakértők szerint nem is elsősorban a gáz mennyisége, hanem annak ára jelent problémát az új helyzetben. A TTF európai gáztőzsdén a gázár a december közepi 40 euró alatti szintről év végére 50 euró fölé emelkedett, igaz, az elmúlt napokban kis mértékben már csökkent.

Related posts