Három praktikus módszer, amellyel csökkentheti a felesleges kiadásokat 1. **Költségvetés készítése**: Állítson össze egy részletes havi költségvetést, amelyben nyomon követi bevételeit és kiadásait. Ez segít azonosítani azokat a területeket, ahol könnyen


Az emelkedő élelmiszerárak mellett a fogyasztási szokásaink is komoly terhet jelenthetnek a pénztárcánkra. Most bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyek segíthetnek enyhíteni a pénzügyi nyomást.

Sokan tapasztalják, hogy a hónap végére a bankszámla egyre csak csökken, és ilyenkor érdemes alaposan átgondolni, mire is költjük el a pénzünket. Az újra felerősödő élelmiszer-infláció sajnos nem könnyíti meg a helyzetet. A Business Insider cikke arra hívja fel a figyelmet, hogy három olyan költési szokás létezik, amelyek a legnagyobb mértékben terhelik a pénztárcánkat. Emellett pedig tippeket is ad arra, hogyan vehetjük fel a harcot ezekkel a kiadásokkal.

Megnyugtat, megérdemlem, kikapcsol - az érzelmi alapú költésnek számtalan oka lehet, nem érdemes azonban fagyival, csokival, esetleg éttermi vacsorával vagy egy új cipővel jutalmazni magunkat. Egy-egy impulzusvásárlás nem feltétlenül probléma, azonban könnyű belecsúszni a rendszerességbe. Akkor is, ha csak egy csokiszeletről van szó, sok kicsi sokra megy és hosszú távon riasztó mennyiségű pénzt tudunk elszórni rá.

Hogyan tudjuk megelőzni az ilyen jellegű kiadásokat?

Az önmagukban aprónak tűnő költések is idővel összeadódnak, ezért érdemes megfigyelni, mire megy a pénzünk. Készíthetünk tervet a hónap elején arról, hogy nagyjából mire mennyit tervezünk költeni. A rezsiszámlák, illetve az élelmiszerrel kapcsolatos kiadások körülbelül hasonlóan alakulnak hónapról hónapra, ezekkel nagyjából lehet tervezni. Akár félre is rakhatjuk ezt az összeget egy másik számlára, amit aztán szigorúan csak a kötelező költéseknél használunk.

A megtakarítás hatékonysága jelentősen nő, ha nem a hónap végén próbáljuk meg félretenni a maradékot, hanem rögtön a fizetés megérkezése után elkülönítünk egy előre meghatározott összeget. Emellett érdemes más szemszögből is megközelíteni a dolgot: állapítsunk meg egy havi keretet, amelyet szabadon elkölthetünk, és ezt különítsük el. Így a spontaneitásunkat is finanszírozhatjuk anélkül, hogy a megtakarításainkat veszélyeztetnénk.

Fontos, hogy alaposan nyomon kövessük a kiadásainkat, hiszen ez segít feltérképezni a költési szokásainkat. Használhatunk például Excel-táblázatot, vagy különféle mobilalkalmazásokat, amelyek erre a célra lettek kifejlesztve. Emellett néhány bank is kínál olyan alkalmazásokat, amelyek automatikusan csoportosítják a költéseinket, így könnyedén áttekinthetjük, mire költünk a legnagyobb összegben. Néhány hónap elteltével világosan láthatjuk, ha egyes kategóriák kiadásai indokolatlanul megemelkedtek. A banki költségeink figyelemmel kísérése is jelentős megtakarításokat eredményezhet. Általában januárban kapjuk meg a díjkimutatásokat, amelyeket érdemes alaposan átbogarászni. Ha pedig találunk egy kedvezőbb megoldást, ne habozzunk váltani!

A hiteltörlesztés, az albérleti díj és a rezsi általában jól tervezhető költségek, azonban mi a helyzet a váratlan és rendszertelen kiadásokkal, mint például az autószerelő költségei vagy egy meghibásodott háztartási gép cseréje? Lorianne Rivas, a Business Insidernek nyilatkozó pénzügyi szakértő, arra hívja fel a figyelmet, hogy ezekre a kiadásokra is lehet előre felkészülni.

Rivas javaslata az, hogy minden hónapban tegyünk félre egy meghatározott összeget a váratlan kiadásokra. Így, amikor hirtelen nagyobb költségek merülnek fel, például ha a mosógép elromlik vagy az autónk igényel sürgős javítást, ezek a kiadások nem terhelik meg túlságosan a pénztárcánkat. Ezen kívül, egy váratlan egészségügyi kiadás is könnyebben kezelhető lesz. Ráadásul számos kiadással előre kalkulálhatunk, mint például a nyaralások vagy a családtagok és barátok születésnapjai, amelyekre ajándékokat kell vásárolnunk.

Related posts