Hegseth elismerte, hogy Oroszország agresszorként lép fel, mégis csökkenti az ukrán katonai támogatás mértékét.


Az amerikai védelmi miniszter a legutóbbi bizottsági meghallgatás során bejelentette, hogy a következő pénzügyi év költségvetésében csökkenni fog a Kijevnek nyújtott támogatás. Ez a lépés komoly kihívások elé állítja Ukrajnát, és felveti a kérdést, hogy miként tudják pótolni az amerikai segítség csökkenését.

Pete Hegseth, az Egyesült Államok védelmi minisztere szerdán nyilvánosan elismerte, hogy Oroszország az agresszor az Ukrajna ellen indított konfliktusban. A Kyiv Post szerint a miniszter azonban tartózkodott attól, hogy kijelentse, hogy Amerika érdeke az, hogy Moszkva vereséget szenvedjen, míg Ukrajna győzelmet arasson.

Hegseth, aki a szenátus védelmi előirányzatokkal foglalkozó albizottsága előtt jelent meg, hogy megvédje a Pentagon költségvetési tervezését, második napja állta a szenátorok kérdéseit, ezúttal a Trump-kormányzat azon törekvéséről, hogy Oroszország bevonásával véget vessen az ukrajnai háborúnak.

"Amint azt újra és újra elmondtuk, ez az elnök elkötelezett a béke mellett ebben a konfliktusban" - hangsúlyozta Hegseth Mitch McConnell republikánus szenátor azon kérdésére, hogy mit szeretne, melyik oldal nyerje a háborút.

"Még ha tisztában vagyunk is azzal, hogy Oroszország az agresszor, és értékeljük az ukránok bátorságát és erőfeszítéseit, elérkezik az a pillanat, amikor szembe kell nézni a csatatér valóságával. Ekkor válik nyilvánvalóvá, hogy a legjobb megoldás egy tárgyalásokon alapuló béke, amely véget vet az erőszaknak és a vérontásnak" - hangsúlyozta.

Hegseth-et a közelmúltbeli jelentésekkel kapcsolatban is kérdőre vonták, amelyek szerint a Pentagon több ezer, eredetileg Ukrajnának szánt, drónok elleni rakétát irányított át a közel-keleti amerikai erőkhöz. A miniszter ezt a lépést megerősítette, anélkül, hogy további részletekkel szolgált volna.

A miniszter kifejtette, hogy a Petagonnal kapcsolatosan a 2026-os költségvetés keretein belül csökkenni fog az Ukrajnának nyújtott katonai segítség. Ennek következményeként Európának nagyobb mértékben kell majd szembenéznie az Oroszország által kirobbantott háború következményeivel.

A kijevi vezetők kifejezték komoly aggodalmukat a legutóbbi döntés következményei miatt. Olekszandr Merezsko, az ukrán parlament külügyi bizottságának elnöke szerdán a Newsweek magazinnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy "egy ilyen segélycsökkentés több áldozathoz fog vezetni az ukrán oldalon, beleértve a civilek körében bekövetkező veszteségeket is. Az Egyesült Államokban bárki, aki támogatja az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás csökkentését, erkölcsi felelősséget vállal a civilek között növekvő áldozatokért" - jelentette ki.

- jelentette ki Olekszij Goncsarenko, az Odessza régió parlamenti képviselője az amerikai sajtónak, kiemelve, hogy ez a döntés "teljesen ellentmond Trump elnök egyértelmű célkitűzésének, amely a háború befejezésére irányul".

Hegseth véleménye szerint a katonai segélyek csökkentése olyan alternatívát jelent, amely a "végtelen háború" folytatását célozza, melyet döntően az Egyesült Államok finanszíroz, és amelyet az ukrán hadsereg vív, miközben az orosz fél gyakorlatilag korlátlan erőforrásokkal rendelkezik. Szerinte ennek a megközelítésnek "stratégiai értelemben nincs létjogosultsága az Egyesült Államok számára".

Ukrajna már aktívan dolgozik a döntés lehetséges következményein, és igyekszik megtalálni a módokat a várható jelentős támogatási hiány kompenzálására - nyilatkozta Iryna Friz, a kijevi parlament nemzetbiztonsági, védelmi és hírszerzési bizottságának tagja a Kyiv Independent számára.

Friz véleménye szerint a katonai támogatásoknak egy "széles spektrumát" képezik, amelyekhez Ukrajna nem férhet hozzá más nyugati szövetségesek révén. Az e képességek bármilyen mértékű csökkentése rendkívül nehéz következményekkel járna.

"Az én meggyőződésem szerint Hegseth kijelentései nem okoznak érzelmi hatást vagy frusztrációt Ukrajnában. Sokkal inkább azt kellene bemutatnia, hogy elkötelezett a védelmi képességei megerősítése mellett, és fontos lenne, hogy fokozza a kommunikációt a partnereivel, hogy így meg tudja védeni a szuverenitását" - hangsúlyozta az ukrán képviselő.

Related posts