Hétvégi olvasmányok egy különleges hétvégén Ahogy a hétvége közeledik, érdemes előkészíteni néhány izgalmas olvasnivalót, amelyek még inkább emelik a pihenés élményét egy felejthetetlen hétvégén. Válassz olyan könyveket, novellákat vagy versesköteteket,

Kellemes napot kívánunk! Örömmel értesítünk, hogy itt a 444 hétvégi hírlevelének különkiadása, amelyben összegyűjtöttük az elmúlt, rendkívül eseménydús hét legfontosabb és legérdekesebb cikkeit, podcastjait és videóit. Ez a hét nem volt hétköznapi, és az anyagok sem mindennapiak, hiszen szerdától kezdve minden a fideszes törvényjavaslat körül forgott. Ha ez a javaslat életbe lép, komoly következményei lehetnek a független sajtó és a civil társadalom megmaradására nézve.
Ebben a helyzetben kiemelkedő jelentőséggel bír számunkra olvasóink támogatása. Ha lehetőséged van rá, kérjük, támogasd munkánkat egy egyszeri vagy rendszeres hozzájárulással. Továbbá, ha még nem vagy a 444 Kör tagja, csatlakozz hozzánk, hogy együtt formálhassuk a jövőt!
Az eredetileg húsvéti nagytakarításra szánt törvényjavaslat mostanra megérkezett a politikai porondra: a fideszes képviselők által benyújtott indítványt a kormány a következő héten fogja megvitatni. A javaslat komoly aggodalmakat ébreszt, hiszen a "Szuverenitásvédelmi" Hivatal által megcélzott civil szervezetek és médiák súlyos következményekkel nézhetnek szembe. A hatalom pénzek zárolásával, hatósági zaklatással, valamint az 1%-os adományok elvesztésével fenyegeti őket, ami veszélyeztetheti a civil társadalom működését és függetlenségét.
A törvényjavaslat nyíltan ki is mondja, melyik az az öt téma, mellyel kapcsolatban a Fidesz többé nem akar vitát itthon, és mint Uj Péter írta cikkében, a törvénnyel nem átláthatóvá akarják tenni a közéletet, hanem végképp leuralni, a kellemetlenkedőket pedig kinyírni. A független szerkesztőségek szerda este közös élő adásban foglalták össze, hogy mivel járhatna a törvény elfogadása (ha nincs időd az egészet megnézni, ezt a fél órát külön is ajánljuk), és ekkor derült ki például, hogy alkotmányjogászi szempontból a törvény nagyon széles hatósági jogköröket és nagyon szűk jogorvoslati lehetőségeket hozna magával.
Miközben bemutattuk, milyen címekkel jelenhettek meg korábbi, jelentős hatású anyagaink a törvénytervezet szellemében, arra is rámutattunk, hogy Orbánék, akik folyamatosan a magyar sajtószabadság helyzetével példálóznak, valójában évtizedek óta gyanakvóan és ellenségesen viszonyulnak a szabad sajtóhoz. Emellett megemlítettük, hogy a törvényjavaslat, amely a kereszténység védelmére hivatkozik, potenciálisan elnyomhatja a még meglévő független sajtó hangját, miközben a történelmi egyházak nem reagáltak az ebből fakadó fenyegetésre.
Lázár János véleménye szerint a sajtó túlreagálja a helyzetet, hiszen a kormány még nem is ült le tárgyalni a javaslatot, amely körüli viták már a Fideszen belül is elindultak. A fideszes politikusok amerikai példákra hivatkoznak a törvényjavaslat kapcsán, de valójában inkább orosz megfelelőikre lehet bukkanni. Emlékezzünk csak Grúziára, ahol sokkal kisebb okból is tízezrek vonultak utcára, még akkor is, ha a hatalom verőembereket küldött rájuk. Az is kiderült, hogy az EU bíróságának jogában állna akár felfüggeszteni a törvényt, de egyáltalán nem garantált, hogy a döntésük ilyen gyorsan megszületne, ha a törvény ténylegesen életbe lépne.
Hétfő reggel, amikor még úgy tűnt, hogy ez a megszokott keretek között ugyan, de normális hét lesz, jelent meg a cikkünk arról, hogy Bolla Tibor, a BKV vezérigazgatója a kurzusváltást is túlélve, 13 éve vezette a vállalatot, ám közben rejtve szoros szálak fűzik egy bűnszervezethez, ami éveken keresztül szisztematikusan fosztotta ki a céget. Cikkünk hatására Karácsony Gergely még aznap felmentette Bollát, a cikket író Ács Dániel pedig stúdiónkban beszélt az ügy részleteiről.
Ezen felül ellátogattunk Somogy megyébe, ahol Orbán Ráhel és Tiborcz István édesanyja is földvásárlásokat eszközöl, összesen már 700 millió forint értékben; részletesen megírtuk annak a műemléki ingatlannak a sorsát, amelyet Matolcsy György választott ki, az MNB megvásárolta, felújította, végül pedig Matolcsy Ádám cége birtokába került. Emellett beszámoltunk arról is, hogy Menczer Tamás a Külügyminisztérium kifizetési listájáról osztja meg a Magyar Pétert kritizáló videókat, és ott voltunk, amikor Magyar Péter gyalogosan útnak indult Nagyváradra.
Stúdiónkban vendégül láttuk Fekete-Győr Andrást és Bedő Dávidot, akikkel a Momentum pártja körüli viharos eseményekről diskuráltunk. Felmerült a lehetőség, hogy a párt akár el is maradhat a 2026-os választásoktól. Emellett részt vettünk Semjén Zsolt fórumán, ahol betekintést nyertünk a miniszterelnök-helyettes korrupcióval kapcsolatos nézeteibe. Szóba került Ukrajna történelmi háttere is, amelyet Lenin, Sztálin és Hruscsov öröksége formált. Továbbá, beszámoltunk egy "dokumentumfilm" premierjéről, amelyet Orbán Balázs mutatott be Ron Dreher társaságában. A film azt a gondolatot vetette fel, hogy az Egyesült Államokban is megfigyelhető a másként gondolkodók elnyomása, hasonlóan a Szovjetunióhoz.
Az új brüsszeli szankciós tervek nyomán írtunk arról, hogy politikai csörte várható ugyan miatta, de gyakorlatban megoldható lenne a teljes leválás az orosz energiahordozókról, és friss tanulmány nyomán mutattuk be, hogy sem a MOL, sem a magyar kormány nem mutat erre valódi szándékot: azaz az orosz energiafüggőség nem kényszerpálya, hanem tudatos kormányzati döntés eredménye.
Vasárnap rendkívül fontos választás jön Romániában, ahol az elnökválasztás második fordulójában az EU-párti Nicusor Dan és a szélsőjobboldali, közéleti pályáját magyarellenes hergeléssel indító George Simion között lehet majd választani. És az RMDSZ vezetése ugyan hiába beszélt arról, hogy az erdélyi magyarok számára tragédiát jelentene Simion megválasztása, Orbán Viktor dicsérően beszélt róla, sőt, diplomáciai források szerint Simion kampánystábja kapcsolatban is van a magyar kormánnyal. Véleménycikkünkben arról írtunk, hogy a magyar miniszterelnök Erdélyt nem most árulta el, viszont az ott élőknek csak rossz lehet, ha Bukarest és Budapest közt nincs normális viszony. Kérdeztük a kialakult helyzetről Semjén Zsoltot is már korábban említett fóruma után, szerinte a magyar kormány az RMDSZ mögött áll, Orbán szavait pedig csak kiforgatták.
Az ukrán-magyar kémháború nyomán írtunk arról, hogy Kocsis Máté azzal érvelt, hogy dezinformáció kering a kémügy kapcsán, amit az ukránok terjesztenek, ugyanakkor terjednek olyan dezinformációk is, melyek mögött a Kreml sejlik fel.
Közben a nemzetközi politika ugyanannyira turbulens maradt, mint a Donald Trump beiktatása utáni hetekben, így Takácsy Dorka Oroszország-szakértővel, és Takács Márk katonai elemzővel beszélgettünk az elmúlt időszak történéseiről, többek között az ukrán-magyar kémbotrányról, a győzelem napi katonai parádéról és a háborúval kapcsolatos amerikai hangnemváltásról.