Itt van a régóta várt esemény, amely áttörést hozhat a magyar bankszektor életében!
A jövőképünk az, hogy a következő évtized során bankunk folyamatosan túlszárnyalja a hazai piaci átlagot. Célunk, hogy a profitabilitásunk továbbra is kiemelkedően magas maradjon, elérve a 20 százalékos szintet. Az innováció terén a generatív és agentic mesterséges intelligencia kerül a középpontba, amely lehetővé teszi, hogy személyre szabott megoldásokat kínáljunk, valamint fokozzuk operációnk hatékonyságát. Ezáltal hozzájárulunk a bank értékteremtő képességének növeléséhez - nyilatkozta Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója. A beszélgetés apropóját az adta, hogy december 9-től intézményi befektetők is részt vehetnek a bank papírjainak jegyzésében.
Nagyot fordult a világ néhány hét alatt a Gránit Bankkal és annak elnök-vezérigazgatójával, Hegedüs Évával. Október 28-án még annak apropóján közöltünk interjút a bankszektor elismert szakemberével, hogy első női vezetőként kiérdemelte az EY Év Üzletembere díjat, most viszont egy olyan pillanatban kérdeztük újból, ami hatalmas mérföldkő az általa irányított pénzintézet életében.
Fontos tudni, hogy régóta nem volt nyilvános banki részvénykibocsátás, ugyanakkor a Gránit papírjainak - tőkeemeléshez kapcsolódó - jegyzése jelenleg is tart, amelybe december 9-től bekapcsolódnak az intézményi befektetők is. Előretekintve látjuk a csengetés dátumát is: a részvényekkel a kereskedés a tervek szerint december 23-án indul a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT).
Érdekes, hogy Hegedüs Éva már október végén kifejtette lapunknak: "soha ennyire közel még nem jártunk a tőzsdére lépéshez. Az időzítés a piaci feltételek alapos átgondolásának eredménye lesz, és természetesen addigra a Magyar Nemzeti Bank (MNB) engedélyét is meg kell szereznünk." Azóta eltelt néhány hét, és az, ami akkor csupán egy elméleti lehetőség volt, mára valósággá vált.
A kibocsátási folyamat világába nyújtott betekintés során a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója részletesen kifejtette a tőzsdei bevezetés mögött álló motivációkat, célkitűzéseket és azokat a stratégiákat, amelyek a jövőbeli siker kulcsát jelenthetik. Az Indexnek adott interjújában emellett arra is kitért, hogy
Még néhány nap áll rendelkezésre a Gránit Bank részvényeinek jegyzésére. Mennyire elégedett az eddig elért teljesítménnyel?
A jegyzési időszak során sajnos nem oszthatok meg konkrét számadatokat. Viszont annyit elmondhatok, hogy a lakossági jegyzés mértéke messze meghaladja a legoptimistább előrejelzéseinket, különösen figyelemre méltó, hogy a Gránit mobilalkalmazás használatával történő vásárlások is kiemelkedően magasak. Ez számomra két fontos üzenetet hordoz:
Ma, december 9-én, hétfőn megkezdődött az intézményi befektetői jegyzés. Az intézményi befektetők számára lehetőség nyílik arra, hogy hol és meddig igényeljenek részvényeket. Az intézményi jegyzési időszak keretein belül meghatározott helyszíneken és időpontokban adhatják le igényeiket. Fontos megjegyezni, hogy a lakossági és az intézményi értékesítés között jelentős különbségek vannak. Míg a lakossági értékesítés a kisbefektetők számára elérhető, addig az intézményi értékesítés nagyobb volumenű tranzakciókat céloz meg, és általában kedvezőbb feltételek mellett valósul meg.
Az intézményi értékesítés könyvépítéses aukció formájában zajlik, hogyan kell ezt elképzelni a gyakorlatban?
A könyvépítéses aukció, mint tranzakciós módszer, alapvetően azért jött létre, hogy az intézményi befektetők a számukra megfelelő árszinten jelezhessék részvényvásárlási szándékukat, mindezt a tájékoztatóban megadott ársáv keretein belül. Az érkezett intézményi ajánlatokat ár szerint csökkenő sorrendbe állítjuk, ami lehetővé teszi számunkra, hogy kibocsátóként világos képet kapjunk arról, hogy a lakossági értékesítés mellett milyen mértékű intézményi érdeklődés mutatkozik a Gránit Bank részvényei iránt különböző árszinteken. Ezen adatok birtokában tudunk felelős döntést hozni a végleges értékesítési ár meghatározásáról, amely természetesen a lakossági befektetőkre is vonatkozik majd.
Ön szerint melyek azok a szempontok, amelyeket egy intézményi befektető figyelembe vesz, amikor az intézményi értékesítés keretében ajánlatot tesz a Gránit Bank részvényeire?
Szerintem a befektetők értékelik azokat a társaságokat, amelyek fenntarthatóan növekednek, magas profitot érnek el, alacsony kockázatúak, élen járnak az innovációban, beleértve az ESG-szempontokat is, a tulajdonosok nem veszik ki az eredményt osztalékként, hanem visszaforgatják azt, kiváló menedzsmenttel rendelkeznek, folyamatosan bővítik a tevékenységi körüket és nem csak a hazai piacon vannak jelen.
értékelni a nemzetközi mércével mérve is alacsony NPL rátáját, kimagasló költséghatékonysági mutatóit, jelentős számú új innovációit, amelyek nemcsak a hazai piacon, hanem néhány esetben globálisan is elsőséget jelentettek, a bank bankcsoportot épített és jelen van a román piacon is. Az elkövetkező időszakban is folytatjuk az új üzleti lehetőségek felkutatását, úgy ahogy eddig is tettük, értékelni fogunk minden olyan befektetési lehetőséget, beleértve a nemzetközi terjeszkedést is, amely növeli a részvényesi értéket.
Milyen tényezők befolyásolják a befektetők döntéseit, és mi az, amit feltétlenül mérlegelnek a választásuk során?
A bankunk jövőbeni növekedési lehetőségei ígéretesek, amit a tájékoztatónkban részletesen bemutattunk. Célunk, hogy a következő évtizedben is a hazai pénzügyi szektor átlagát meghaladó ütemben fejlődjünk. A profitabilitásunk továbbra is kiemelkedő marad, várhatóan 20 százalék felett alakul. Innovációink terén a generatív és agentic mesterséges intelligencia játszik majd központi szerepet, amely személyre szabott megoldásokat és a működés hatékonyságának fokozását célozza. Mindezek révén szeretnénk erősíteni bankunk értékteremtő képességét és versenyképességét.
Ki és milyen módon fogja véglegesen meghatározni a részvények értékesítési árát?
A részvények végső értékesítési árát a Gránit Bank igazgatósága állapítja meg, figyelembe véve a lakosság érdeklődését és a korábban említett könyvépítési aukció során kialakuló ajánlati könyvet. Az igazgatóság döntése természetesen számos szempont mérlegelésével születik meg.
A jelenlegi részvényesek értékesíthetnek a részvényeikből a következő időszakban?
A 4 százaléknál nagyobb tulajdonrésszel rendelkező jelenlegi részvényesek értékesítési tilalmat, úgynevezett lock-upot vállaltak a tranzakciót követő fél éves időtávra, ami azt jelenti, hogy a tőzsdei bevezetést követő 6 hónapig nem értékesíthetik a részvényeiket. Ennek üzenete, hogy a tőzsdei bevezetés szándéka nem az, hogy ők exitáljanak, hiszen a múltban is többször hangsúlyozták hosszú távú pénzügyi befektetői elkötelezettségüket. A cél az, hogy az új befektetők is részesüljenek az értékteremtés növekményéből.
Mi történik túljegyzés esetén, a lakossági vagy az intézményi befektetők kerülnek előnybe?
A lakossági értékesítés során egy minimális küszöbértéket határoztunk meg, amelyet elegendő lakossági jegyzési igény esetén kötelesek vagyunk figyelembe venni. Amennyiben túljegyzés tapasztalható, természetesen arra törekszünk, hogy a befektetők optimális mixét alakítsuk ki. A lakossági és intézményi befektetők arányos elosztása garantálja a részvény megfelelő likviditását, és bízunk benne, hogy ez hozzájárul a tőkepiaci céljaink sikeres megvalósításához.
Várhatóan mikor indul a kereskedés, és lesz-e árjegyző?
A tájékoztatás alapján december 23-án kezdődhet el a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén, a Gránit Bank csengetésével. E tervek szerint ez az első hivatalos kereskedési nap. A részvények likviditásának fokozása érdekében megállapodást kötöttünk a Concorde Értékpapír Zrt.-vel árjegyzői szerepkör betöltésére, így az első kereskedési naptól fogva már rendelkezésre áll árjegyző a Gránit Bank részvényeihez.
A GRÁNIT Bank Nyrt. szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy a jelen közlemény értékpapír-reklámnak számít az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/1129 rendelete, valamint a Bizottság (EU) 2019/979 felhatalmazáson alapuló rendelete értelmében. Ezen túlmenően a GRÁNIT Bank Nyrt. hangsúlyozza, hogy a közlemény nem minősül a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény szerinti tájékoztatónak, és nem tekinthető a befektetési vállalkozásokról és árutőzsdei szolgáltatókról szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény szerinti befektetési ajánlásnak, elemzésnek vagy tanácsadásnak. A potenciális befektetők számára a GRÁNIT Bank Nyrt. részvényeinek tőzsdei bevezetésével és nyilvános forgalomba hozatalával kapcsolatos legfontosabb információk a tőzsdei bevezetési és forgalomba hozatali tájékoztatóban találhatók. Ezt a tájékoztatót a Magyar Nemzeti Bank a H-KE-III-844/2024. számú határozatával hagyta jóvá, és elérhető a GRÁNIT Bank Nyrt., a Budapesti Értéktőzsde, valamint a Magyar Nemzeti Bank hivatalos weboldalain. Továbbá, a nyilvános forgalomba hozatalban részt vevő forgalmazók, mint például az Equilor Befektetési Zrt., az MBH Befektetési Bank Zrt. és az MBH Bank Nyrt. szintén közzétették ezt az információt. Fontos megjegyezni, hogy a tájékoztató Magyar Nemzeti Bank általi jóváhagyása nem jelenti a szabályozott piacra bevezetendő értékpapírok automatikus jóváhagyását. A GRÁNIT Bank Nyrt. arra biztatja a leendő befektetőket, hogy befektetési döntésüket kizárólag a tájékoztató alapos átolvasása és megértése után hozzák meg.