Itt van az MNB legfrissebb kamatdöntése!


A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a mai ülésén döntött, és változatlanul 6,5%-on hagyta az alapkamatot. A döntés nem meglepő, hiszen a pénzpiaci trendek alapján már előre látható volt, hogy a jegybank nem fog mostantól lépni.

A Portfolio által megkérdezett szakértők egyöntetű véleménye szerint az MNB ezen az ülésen nem fog intézkedéseket hozni. Ráadásul a szakértők úgy vélik, hogy a jegybank az idei évben már nem tervezi a kamatok mérséklését sem.

Az MNB legutóbbi ülésén nem esett szó kamatcsökkentésről, hiszen az alapkamat legutóbb szeptemberben csökkent 25 bázisponttal. Virág Barnabás alelnök kijelentette, hogy a következő ülések során a 25 bázispontos csökkentés vagy a kamat fenntartása kerülhet napirendre. Azonban a pénzpiaci események alakulása miatt a helyzet folyamatos figyelmet és mérlegelést igényel.

Azóta az MNB nem hajtott végre alapkamat-csökkentést.

A legutóbbi ülésen Kandrács Csaba alelnök kifejtette, hogy a Magyar Nemzeti Bank kész hosszú távon fenntartani az irányadó kamatszintet, amennyiben ezt a gazdasági környezet indokolja. Az alelnök hangsúlyozta, hogy más intézkedéseket jelenleg nem tervez a jegybank. Céljuk, hogy stabilizálják a forint kamatfelárát a dollárral szemben.

A jegybank korábbi nyilatkozatai alapján világosan látszik, hogy döntéshozatala során számos szempontot mérlegel. Ezek a tényezők a következőképpen alakulnak:

Októberben az infláció kellemes meglepetést okozott, az árak 3,2%-kal voltak magasabban, mint egy évvel korábban. A szakértők előzetesen arra számítottak, hogy a szeptemberi 3%-ról 3,5%-ra emelkedik az infláció, vagyis a várakozásoknál jóval kisebb mértékű volt a gyorsulás. havi alapon is enyhe volt az inflációs nyomás, ráadásul ez már nem az első meglepetés volt lefelé, így az infláció enyhülése önmagában lehetővé tette volna a kamatcsökkentést.

A reálgazdasági teljesítmény még inkább: a harmadik negyedévben meglepetésre 0,7%-kal esett a GDP, ezzel Magyarország technikai recesszióba került. Az ipar gyengén teljesít, a beruházások sem alakulnak kedvezően, a monetáris lazítás folytatása kedvezően hathatna a gazdaságra.

Ám a gyenge forint miatt az MNB nem csökkenthet, ezzel ugyanis mérsékelné a forint kamatprémiumát, holott az elemzők szerint a jelenlegi kamatszint sem elég vonzó már ahhoz, hogy távol tartsa a shortosokat a forintpiactól. A forint az amerikai elnökválasztás után 412 fölé gyengült az euróval szemben, és bár azóta volt 404 is az euró. a jegyzés többnyire 408-410 környékén jár. A gyenge forint rontja a gazdasági szereplők bizalmát, valamint fokozza az inflációs aggodalmakat, ezért az MNB stabil forintárfolyamban érdekelt. A forint sérülékenysége önmagában is annyira fontos tényező, hogy egyedül is ellehetetleníti a kamatcsökkentést, feltehetően még a következő üléseken is.

A nagy jegybankokkal kapcsolatos várakozásban sem történt kedvező fordulat, az amerikai gazdaság továbbra is erős, a Fed várhatóan nem siet majd a kamatcsökkentéssel, az amerikai kamatvárakozások nem mozdulnak lefelé. A fent már többször említett forintkamat-prémium a dollárral szemben így csak akkor tud fennmaradni, ha a forintkamat szinten marad.

Az MNB mai bejelentését 15:00-kor fogja nyilvánosságra hozni. Ekkor Virág Barnabás, az MNB monetáris politikáért felelős alelnöke háttérbeszélgetést is tart, amelyről élő közvetítést nyújtunk.

Related posts