Jimmy Carter, a korábbi amerikai elnök emlékére a Capitolium falai között rendezett ünnepség keretében méltatták életútját és örökségét. Az eseményen számos politikai vezető és közéleti személyiség gyűlt össze, hogy kifejezze tiszteletét a béke és a közsz
Jimmy Carter, az Egyesült Államok egykori elnöke, elhunyt, s most holttestét Washingtonba szállítják, ahol három napon keresztül állami gyászszertartást rendeznek tiszteletére.
Washingtonban továbbra is zajlik a néhai amerikai elnök, Jimmy Carter búcsúztatása. Koporsója elnöki repülőgépen érkezett Atlantából az Andrews katonai támaszpontra, ahonnan halottas kocsi vitte a washingtoni haditengerészeti emlékműhöz. A koporsó ezután lóvontatta gyászkocsin tette meg az utolsó métereit az amerikai törvényhozás épületéhez.
A demokrata Jimmy Carter egy cikluson át volt az Egyesült Államok elnöke (1976-ban választották meg, és 1980-ban szenvedett vereséget Reagantől), de öröksége messze túlmutat azon a négy éven.
Száz esztendős korában, december 29-én távozott az élők sorából szülőföldjére, Georgiába.
A kongresszus kétpárti delegációja mellett Kamala Harris alelnök, valamint Joe Biden kabinetjének több tagja is részt vett az eseményen, továbbá az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának kilenc bírájából hárman is ott voltak.
A már nem élő elnök koporsóját a kupolaterem szívében helyezték el, a híres Lincoln-katafalkon. Ezt a különleges emelvényt 1865-ben készítették, hogy méltó környezetet biztosítson a meggyilkolt Abraham Lincoln ravatala számára.
A republikánus szenátorok élén álló John Thune volt az első, aki felszólalt. "Ma azért gyűltünk itt, hogy méltóképpen búcsút mondjunk Jimmy Carternek, aki nemcsak haditengerészeti veterán volt, hanem mogyorófarmert is, Georgia állam kormányzójaként szolgált, és az Egyesült Államok elnökeként is maradandó nyomot hagyott a történelemben" - kezdte meg érzelmes beszédét.
A képviselőház elnöke Carter humanitárius tevékenységéről is hosszan beszélt mondván, köztudott, hogy az nem merült ki otthonok építésében. A betegségek leküzdésében is életmentő szerepe volt. Eközben aktívan részt vett konfliktusok rendezésében világszerte. "A diszkriminációval szemben arra emlékeztetett minket, hogy mindannyian Isten képmására vagyunk teremtve" - mondta Mike Johnson.
Kamala Harris alelnök szavaival élve, Carter mély szeretettel viseltetett hazája iránt. Hitét nemcsak vallotta, hanem cselekedeteivel is megvalósította. Elkötelezetten szolgálta népét, és hozzájárult ahhoz, hogy a világ egy kicsit szebbé váljon.
Jimmy Carter végső búcsúztatása csütörtökön lesz Washingtonban. Ott Joe Biden is jelen lesz, és a tervek szerint beszédet is mond. A néhai elnököt szülővárosában, a Georgia állambeli Plainsben helyezik örök nyugalomra.