A kormány ismét tárgyalóasztalhoz ül a norvég delegációval.
A magyar uniós elnökség keretein belül, magyar közreműködéssel született megállapodás az Európai Bizottság és a Norvég Alap országai között, amely a források felhasználásáról szól - értesült a Szabad Európa. Idén várhatóan elindulnak a kétoldalú tárgyalások Norvégiával, a 2021 óta felfüggesztett alap újbóli aktiválása érdekében.
A tárgyaláson jelen volt Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára, valamint Espen Barth Eide, Norvégia külügyminisztere.
Megszületett a megállapodás, amely lehetővé teszi, hogy a Norvég Alap újra aktiválja működését.
A Norvég Alap olyan pénzügyi forrást jelent, amelyet Norvégia, Liechtenstein és Izland biztosít, hogy bár nem tagjai az Európai Uniónak, mégis szabad hozzáférést nyerjenek az uniós közös piachoz. Ebből az alapból a kevésbé fejlett uniós tagállamok részesednek. A költségvetését hasonlóan hétéves ciklusokban tervezik, mint az EU költségvetését, azonban a magyar kormány és Norvégia között 2014-2021 között zajló éles viták következtében a civil források elosztása kapcsán nemcsak ezekről a forrásokról kellett lemondani, hanem a 2021-2028-as ciklus költségvetéséről sem sikerült megállapodást elérni.
A vita abból volt, hogy a kormány a civil szervezeteknek járó forrásokat is kontrollálni szerette volna. A civil pénzeket az Ökotárs Alapítvány által vezetett konzorcium lett volna hivatott elosztani, de a szervezet 2014-ben a kormány civilekkel szemben indított hadjáratának központi szereplője lett.
A hírek szerint már folynak a tárgyalások Lengyelországgal, amely akár 740 millió eurós támogatást is elérhet. A magyar fél tárgyalásainak előkészítése jelenleg folyamatban van - számol be róla a sajtó.