A bénító áramszünetet követően lassan elkezd rendeződni a helyzet.


Feltárult, milyen időjárási viszonyokkal kell szembenéznünk a május 1-jei hosszú hétvégén - nem ígérkezik túl kedvezőnek, ami a jövőbeli időjárást illeti.

Ahogyan arról korábban már beszámoltunk, példátlan áramszünet bénította meg hétfőn Spanyolországot, Portugáliát és Franciaországot, amely miatt több tízmillió ember maradt áram, internet és alapvető közlekedési lehetőségek nélkül.

Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök hétfőn késő este bejelentette, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy az éjszaka folyamán helyreállítsák az áramellátást az ország minden részén, és elmondta, hogy az országos áramellátás 50%-át már sikerült helyreállítani, kedden pedig a teljes helyreállítás a cél. A spanyol hálózatüzemeltető szerint az áramszolgáltatás teljes helyreállítása hat-tíz órát vehet igénybe. Hétfő este 10 órára a spanyol alállomások 62%-a, a portugálok 95%-a ismét működött - írja a The Guardian.

Azt, hogy mennyi időbe telik, amíg a normális állapot helyreáll, a Red Eléctrica még mindig nem tudja biztosan megmondani. Korábban még soha nem esett nullára a rendszer, és most az a cél, hogy folytassuk az ellátás fokozatos és körültekintő helyreállítását, hogy elkerüljük a visszaeséseket az elkövetkező órákban

- jelentette ki Sánchez.

A portugál REN energiaszolgáltató tájékoztatása szerint a súlyos áramszünet hátterében egy rendkívüli légköri jelenség állt. Spanyolországban tapasztalt szélsőséges hőmérséklet-ingadozások "rendellenes ingadozásokat" generáltak a magas feszültségű vezetékekben. Ez az "indukált légköri rezgés" szinkronizációs problémákat idézett elő az európai elektromos hálózatban, amely láncreakciót váltott ki. A drámai energiahiány következtében csupán öt másodperc leforgása alatt 15 gigawattnyi teljesítmény tűnt el, ami a spanyol energiafogyasztás 60%-ának felelt meg.

Ekkor a metrók megálltak, a közlekedési lámpák fényei kialudtak, az ATM-ek csendben leálltak, és az internetkapcsolat is eltűnt. Több száz ember rekedt a liftekben vagy a sötét metróalagutak mélyén, akik a telefonjaik gyenge fényeivel igyekeztek utat találni a meneküléshez. A repülőtereken, valamint a városi közlekedésben teljes káosz uralkodott, ahol hosszú sorok és járattörlések nehezítették meg az utazást, és a tömeg pánikba esett az előre nem látható helyzet miatt.

A közbiztonság fenntartására a spanyol kormány nemzeti rendőröket és a Guardia Civil egységeit is mozgósította. A miniszterelnök azt is elmondta, hogy a kórházak továbbra is jól működnek generátorokkal és az egészségügyi dolgozók erőfeszítéseinek köszönhetően.

Franciaország és Marokkó is támogatta Spanyolországot, további villamos energiát biztosítva az ország számára. A spanyol miniszterelnök kifejezte háláját ezért az önzetlen segítségért, és hozzátette, hogy a krízis kezelésében a gáz- és vízerőművek is aktívan részt vesznek.

A helyzet súlyosságát jelzi, hogy Spanyolország 17 autonóm régiója közül nyolcban 3-as szintű vészhelyzetet hirdettek, és bár az iskolák ugyan kinyitnak kedden, de rendes tanítás nem lesz. A kormány arra kérte a dolgozó embereket, hogy lehetőség szerint maradjanak otthon.

Related posts