Megérkeztek a legújabb statisztikák: a kínai gazdaság helyzete vegyes képet mutat.
A kihívásokkal teli időszakokban is összefogva formáljuk tovább a hazai építőipar jövőjét!
A Nemzeti Statisztikai Hivatal (NBS) által közzétett beszerzési menedzserindex (bmi) decemberben 50,1-re csökkent a novemberi 50,3-ról. Bár ez az érték még mindig a növekedést jelző 50-es határ felett van, elmaradt a Reuters által készített felmérésben szereplő 50,3-as előrejelzéstől.
Kína 18 ezermilliárd dolláros gazdasága továbbra is küzd a világjárvány utáni kilábalással.
A gyenge fogyasztói kereslet, a mérsékelt beruházási aktivitás és az elhúzódó ingatlanpiaci problémák komoly kihívások elé állítják a gazdaságot. Ugyanakkor a politikai döntéshozók optimisták, hiszen a legutóbbi költségvetési és monetáris intézkedések remélhetőleg élénkítik az ingatlanpiacot, ami kedvező hatással lehet a gazdaság általános helyzetére.
Xu Tianchen, az Economist Intelligence Unit vezető közgazdásza kifejtette: "A túlkapacitás legnehezebb időszaka mögöttünk áll, és a vállalatok egyre több megrendeléshez jutnak." Ugyanakkor óvott attól, hogy a helyzet teljesen stabilizálódott volna, és számos kihívás még mindig fennáll.
A kockázat jelentős, hogy az aktivitás újból csökkenni fog, amennyiben az ösztönző tényezők gyengülnek.
A feldolgozóipari bmi új megrendelések alindexe decemberben 51,0-ra emelkedett, ami nyolc hónapos csúcsot jelent. Ez javulást mutat a novemberi 50,8-hoz képest. Azonban az új exportmegrendelések, a foglalkoztatás és a gyárkapu árak alindexei továbbra is a negatív tartományban maradtak.
A nem feldolgozóipari beszerzési menedzser index (BMI) decemberben 52,2-re ugrott, miután novemberben 50,0-n állt. Az NBS adatai szerint ez a növekedés elsősorban a kínai pénzügyi szolgáltatások, a távközlési ipar és az utazási szektor dinamikus fejlődésének tudható be.
A kormány szakértői úgy vélik, hogy jövőre reálisan elérhető a 5,0% körüli gazdasági növekedési cél, amennyiben a döntéshozók fokozottan támogatják a fogyasztás ösztönzését. A legfrissebb intézkedések között említhetjük a fogyasztási cikkek átvételi programját, valamint az ingatlanvásárlásra vonatkozó korlátozások enyhítését.
A Nomura elemzői azonban óvatosságra intenek.
Véleményük szerint még korai lenne biztosan kijelenteni, hogy ezek az intézkedések elegendőek-e a gazdaság hosszú távú stabilizálásához. Az ingatlanszektor helyzete továbbra is aggasztó, hiszen a nehéz helyzetbe került fejlesztők adósságproblémái is súlyosbítják a helyzetet, és eddig nem látszik, hogy a szektor képes lenne talpra állni.
A kínai gazdaság számára újabb nehézséget jelenthet Donald Trump lehetséges visszatérése az Egyesült Államok elnöki posztjára. Trump kampányának során a kínai termékekre 60%-ot meghaladó vámok bevezetésével riogatott, ami súlyos növekedési kockázatokat vet fel a világ legnagyobb áruexportálója számára.
A Világbank a múlt héten megemelte a Kínára vonatkozó, 2024-re és 2025-re szóló növekedési előrejelzését, de figyelmeztetett, hogy a háztartások és az üzleti vállalkozások visszafogott bizalma, valamint az ingatlanszektorban tapasztalható problémák továbbra is nyomást gyakorolnak a jövő évi gazdasági növekedésre.
Forrás: Reuters hírügynökség.