Szlovákiából kiutasították Magyarországra azt a férfit, aki a tervezett terrortámadással kapcsolatban gyanúba keveredett.
Matus Sutaj Estok közösségi médiában közzétett videójában alaposan kifejtette a Barátság kőolajvezeték elleni esetleges terrortámadás megelőzésére irányuló intézkedéseket. A beszélgetés során kiderült, hogy a hatóságok két külföldi állampolgárt állítottak elő az ügy kapcsán. A szlovák belügyminiszter említést tett arról is, hogy egy szervezett csoport állhat a lehetséges fenyegetés mögött, azonban a nyomozás elsődleges célja a támadás megakadályozása. A magyar kormány viszonylag visszafogottan reagált a terrorcselekményre vonatkozó hírekre, míg Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő hangsúlyozta, hogy jelenleg nincsenek kézzelfogható bizonyítékok, és Estok megjegyzései nem tűnnek megalapozottnak.
Szlovákiából kiutasították azt a két külföldi állampolgárt, akiket a helyi hatóságok a múlt héten fogtak el, miután gyanú merült fel, hogy terrortámadást készítettek elő a keleti régió kritikus infrastruktúrája ellen. Matus Sutaj Estok, a szlovák belügyminiszter, ezt a hírt egy hétfőn közzétett videóban osztotta meg a közösségi médiában.
A belügyminiszter szombaton először a szlovák közmédia egyik politikai műsorában osztotta meg a nyilvánossággal az aggasztó fejleményeket. Elmondása szerint az ország keleti régiójában olyan tevékenységeket figyeltek meg, amelyek arra utalnak, hogy egy potenciális terrortámadás előkészítése zajlik a létfontosságú infrastruktúra ellen. A miniszter kiemelte, hogy egy szervezett csoport végzett terepmegfigyeléseket a gázvezetéknél és a Barátság kőolajvezetéknél, nem csupán Szlovákiában, hanem Magyarország területén is.
A szlovák kormány biztonsági tanácsa csütörtökön döntött a kritikus infrastruktúra védelmének megerősítéséről, azonban a konkrét okokat akkor még nem hozták nyilvánosságra - tájékoztat az MTI.
Matus Sutaj Estok hétfői videóbejegyzésében elmondta: az ügyben indult nyomozás még folyamatban van, de már megtették azokat a gyors intézkedéseket, amelyek egy ilyen jellegű esetleges terrortámadás megakadályozását célozzák.
A politikai vezető nyilatkozott arról, hogy három személyt gyanúsítanak a gáz- és kőolajvezetékek ellen irányuló lehetséges támadások előkészületeivel. A gyanúsítottak között egy szlovák állampolgár, valamint két külföldi is szerepel. A TASR, a szlovák közszolgálati hírügynökség korábbi jelentése szerint Pavol Gaspar, a szlovák titkosszolgálat (SIS) igazgatója kedden bejelentette, hogy két ukrán állampolgárt őrizetbe vettek az ügy kapcsán.
Egy személyt kiutasítottunk Magyarországra, a másik személyt pedig a kiutasítási eljárás keretén belül haladéktalanul átadtunk az ukrán hatóságoknak
A szlovák belügyminiszter hétfőn bejelentette, hogy a gyanúsítottak drónokkal végeztek terepmegfigyelést az energetikai infrastruktúra különböző létesítményein. Kiemelte, hogy a megfigyelések célpontjai között szerepelt az Eustream nagykaposi gáz kompresszor állomása, a vajáni erőmű, valamint több vasútállomás és a szlovák-ukrán határ is. A "Vostok" fedőnevű akció során a szlovák hatóságok jelentős mennyiségű megfigyelési és technikai eszközt foglaltak le, beleértve hőkamerákat, éjjellátó berendezéseket és térerőzavaró készülékeket is.
Az üggyel kapcsolatban Kormányzati Tájékoztatási Központ szűkszavúan csak annyit közölt: "Magyarország folyamatosan kapcsolatban áll a szlovák hatóságokkal, és az ilyen helyzetben szükséges intézkedéseket megtettük".
Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő szerint jelenleg nincsenek támadásra utaló bizonyítékok, ezért az is előfordulhat, hogy a szlovák belügyminiszter szavai nem teljesen megalapozottak.
Ugyanakkor kizárni sem lehet annak észlelését, hogy valakik magyar és szlovák területen valóban szemrevételezték a vezetéket. A csővezeték jelentős hosszúságban be van kamerázva, érzékelők is lehetnek, amelyek jelzik a szokatlan vagy gyanús tevékenységet
- nyilatkozott az egykori hírszerző tiszt. Kiemelte, hogy amennyiben a fenyegetés valós, az világosan kapcsolatba hozható az Ukrajnában folyó háborús eseményekkel.
Sokak véleménye szerint ukrán szabotőrök is tevékenykedhetnek a háttérben, hogy megakadályozzák az orosz termékek célba érését. Ezt azonban Kis-Benedek határozottan megcáfolta, hangsúlyozva, hogy a vezeték két irányba is működhet, így képes kőolajat Ukrajnába is szállítani. Jelen helyzetben pedig Ukrajnának éppen szüksége van erre az erőforrásra, tehát nem lenne az érdekük, hogy egy ilyen akciót végrehajtsanak.
Ha jól képzett csoportok merészelnék támadni a vezetéket, akkor számottevő eredményekkel zárhatják akciójukat. A legnagyobb kárt robbanás révén lehet okozni, ami azonnali következményekkel járna: a kőolaj áramlása azonnal leállna. A Barátság vezeték teljes helyreállítása valószínűleg hosszú hetekbe telne, ami súlyos következményekkel járna.
- fogalmazott a szakértő, aki arra is rámutatott, hogy a vezeték egész hosszának védelme lehetetlen teljes biztonság mellett.
A Barátság kőolajvezeték Magyarországot, Csehországot és Szlovákiát látja el orosz kőolajjal. Oroszországból halad nyugati irányba több mint négyezer kilométeres hosszban. Neve arra utal, hogy eredeti rendeltetése a Szovjetunió nyugati területeinek, illetve a közép-európai "baráti" szocialista országok kőolajjal való ellátása volt. Ma az orosz (és kazah) olaj európai szállításainak fő artériája.