Ferenc pápa temetésére váratlanul különleges vendég érkezhet, de a körülmények rendkívül érzékenyek.


A Tajvani Külügyminisztérium jelenleg kiemelt prioritásként kezeli, hogy Lai Ching-te elnök részt vehessen Ferenc pápa közelgő temetésén - nyilatkozta Francois Wu külügyminiszter-helyettes szerdán. Ez a helyzet rendkívül érzékeny, mivel Kína saját területének tekinti a szigetet, amely körül folyamatosan hadgyakorlatokat folytat. Tajvan viszont elkötelezett amellett, hogy megőrizze függetlenségét, és a Vatikán az egyik azon kevés állam közé tartozik, amely hivatalosan is elismeri a sziget státuszát.

Miközben több ország, többek között az Egyesült Államok is megerősítette, hogy államfőik részt vesznek a szombati temetésen, a diplomáciai elszigeteltségben szenvedő, Kína által saját területének tekintett Tajvan - amely hivatalos kapcsolatban áll a Vatikánnal - még nem tette közzé, hogy ki fogja képviselni az országot az eseményen.

Miután Lai elnök lerótta tiszteletét az elhunyt pápa előtt a tajpeji katolikus érsekségen, Wu tartott sajtótájékoztatót, amelyen azt mondta:

A kormány fáradhatatlanul dolgozik azon, hogy az elnök személyesen is megjelenhessen a temetésen.

Ez a külügyminisztérium legfontosabb célja

- fogalmazott Wu, kiemelve, hogy jelenleg is aktív tárgyalások zajlanak a Vatikánnal. A szentszék részéről "alapos megfontolások" merültek fel arról, hogy ki lenne a legmegfelelőbb képviselő Tajvan számára, figyelembe véve saját "nemzetközi kapcsolatait" is.

Az elnöki hivatal tájékoztatása alapján jelenleg is zajlanak az egyeztetések a temetésre utazó delegációval kapcsolatban, és a hivatal ígérete szerint a részletekről időben értesítik a közvéleményt.

A Vatikán a világ mindössze 12 országának egyike, amelyek hivatalos diplomáciai kapcsolatokat ápolnak Tajvannal, amelynek kormánya határozottan elutasítja Kína fennhatósági követeléseit.

A tajvani elnökök már korábban is képviseltették magukat a Vatikán fontos eseményein. Például Ma Ying-jeou, aki 2013-ban az elnöki pozíciót töltötte be, részt vett Ferenc pápa beiktatási miséjén, ezzel is jelezve Tajvan és a katolikus egyház közötti kapcsolat fontosságát.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Tajvan aggodalmát fejezte ki Peking és a Szentszék közeledése miatt, hangsúlyozva, hogy Kína nem tartja tiszteletben a vallásszabadságot. Tavaly októberben a Vatikán és Kína négy évvel meghosszabbította a kínai katolikus püspökök kinevezéséről szóló megállapodást, ami a két fél közötti bizalom új szintjére utal.

Kína külügyminisztériuma kedden hivatalosan is kifejezte részvételét Ferenc pápa eltávozása kapcsán, azonban nem tette közzé, hogy kik lesznek jelen a temetési szertartáson.

Kína szerint Tajvan az egyik tartománya, amelynek nincs joga államközi kapcsolatokra - ezt az álláspontot a tajpeji kormány határozottan elutasítja.

Az alábbi szöveg egyedi átfogalmazása: Forrás: Reuters - Eredeti hírek és információk közvetítője: Reuters.

Related posts