Lánczi András véleménye szerint sürgősen szükség van arra, hogy alaposan átvilágítsuk az MTA működését.


Lánczi András, filozófus szerint át kellene világítani az MTA-t, valamint újra meg kellene határozni a célját. Egyetértett Schmidt Mária korábbi kritikáival, mivel az intézmény alapjait 1949-ben fektették le.

Lánczi András, az MCC Politikai Filozófia Európai Központjának vezetője, a Magyar Nemzetnek nyilatkozva kiemelte, hogy Schmidt Mária megfogalmazása a Magyar Tudományos Akadémiával (MTA) kapcsolatban "éles, de pontos". Hangsúlyozta, hogy az MTA alapjai 1949-ben kerültek lefektetésre, és Schmidt célja csupán ennek "aktualizálása" volt.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjének édesapja úgy véli, hogy az Akadémia céljait újra kellene gondolni és pontosan meg kellene határozni. Hangsúlyozta, hogy fontos lenne átláthatóvá tenni, hogyan használják fel a rendelkezésre álló erőforrásaikat. Kifejtette, hogy azok, akik a kommunista időszakban "tudományos teljesítményt" értek el, még mindig döntéshozói szerepet játszanak abban, hogy ki részesül támogatásban a mai napig.

A "Politikailag a baloldal, a liberálisok elfoglalták az Akadémiát" - mondta, majd hozzátette, hogy egy nyilvános belső szabályozásra van szükség és meg kellene indokolni, ki miért van pozícióban. A kutatási hálózat leválasztásával Lánczi szerint csak több pénzhez jutottak a kutatók. "Nagyobb a függetlenségük. Senki sem szól bele abba, hogy mit kutassanak" - mondta.

Ahogyan korábban már említettük, Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum és a XXI. Század Intézet vezetője, egy blogbejegyzésben osztotta meg véleményét a Magyar Tudományos Akadémiáról (MTA). Az írás hátterében az áll, hogy az akadémiai testület tagjai jelezték: távoznának az MTA 200. évfordulója alkalmából rendezett ülésről, amennyiben Orbán Viktor is részt venne rajta. Schmidt véleménye szerint "a Magyar Tudományos Akadémia a velünk élő sztálinizmus megtestesítője". Rámutatott, hogy a testületbe való felvételhez nem szükséges semmiféle elvárásnak megfelelni, és hangoztatta, hogy a rendszerváltást követően is megmaradtak a tagságok. Az április elején megfogalmazott nyilatkozatát "tisztán politikai manővernek" titulálta.

Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, határozottan reagált Schmidt Mária nyilatkozataira. Állítása szerint a Terror Háza vezetője lényeges információk nélkül fogalmazta meg véleményét az Akadémiáról. Freund úgy véli, hogy a kormány és a tudományos közösség közötti konstruktív párbeszéd csak közvetlen és nyílt kommunikáció révén érhető el.

Related posts