Feszültség és viták festik meg a német kormány életét, ahogy a Ukrajna támogatásának kérdése egyre élesebb vitákat generál a politikai tájképen.
Jelenleg Németország nem számít az európai békepolitika központi alakjának, és ez számomra igazán szomorú. Még a választási kampány időszakában is sokan a nemzeti érdekeket állítják a középpontba, vagy arra fókuszálnak, hogyan szerezhetnek gyorsan szavazatokat a parlamenti választásokon, ahelyett, hogy valódi felelősséget vállalnának Európa békéjének és szabadságának megőrzéséért.
- fogalmazott meg Baerbock.
A külügyminiszter a kisebbik koalíciós partner, a Zöldek egyik vezető politikusa, korábban a párt társelnöke és 2021-es kancellárjelöltje is volt. Olaf Scholz pártja, a szociáldemokrata SPD és a Zöldek parlamenti kisebbségben vezetik az országot jelenleg, miután a liberális FDP tavaly novemberben kilépett a koalícióból. Emiatt február 23-án előrehozott választásokat tartanak.
Scholz kancellár a héten egy televíziós interjú során kifejtette, hogy...
Nem fogják elfogadni a 3 milliárd eurós támogatási csomagot, kivéve, ha új hitelt igényelnek a finanszírozásához.
Az ellenzéki CDU/CSU és az FDP ugyan támogatná a csomagot, de nem újabb hitelfelvétel árán.
Baerbock szerint a vonakodás miatt Németország elveszítheti európai szövetségeseinek bizalmát.
Ezt a bizalmat semmiképpen sem szabad megkérdőjelezni vagy tétovázással aláásni, hiszen ez aggodalmat kelthet más országokban, hogy Németország esetleg nem nyújt támogatást számukra.
„Kérlek, formáld át a mondandódat a saját stílusodban” – javasolta a német diplomácia vezetője.
Baerbock arról is beszélt, hogy Németországnak többet kellene költenie saját biztonságára, konzisztensen meghaladva a NATO elvárt 2 százalékos GDP-arányos célt, és akár a 3 százalékot is megközelíteni.