Megelőzhető a májbetegség rendszeres méregtelenítéssel? Felfedezték, hogy van-e valós alapja ennek a megközelítésnek.


Ne feledd, hogy a héten egy kulcsfontosságú határidő közeleg! Ha figyelmen kívül hagyod, akár 200 ezer forintos büntetést is kockáztathatsz. Érdemes időben cselekedni!

Az év kezdete sokak számára a megújulás ideje, amikor a máj méregtelenítése kerül a figyelem középpontjába, főként a mulatozások következményeként. De vajon tényleg lehetséges a máj hatékony méregtelenítése? Hogyan óvhatjuk meg ezt a létfontosságú szervet a károsodástól, és milyen lépéseket tehetünk ennek érdekében? Érdemes alaposan utánajárni, hogy a májunk egészségének megőrzéséhez mit kell tennünk.

Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ szakértő hepatológusa és gasztroenterológusa, megbízható válaszokat nyújtott a felmerülő kérdésekre.

A máj a testünk egyik legfontosabb szűrőrendszere, amely számos feladatot lát el. Fő funkciói közé tartozik a méreganyagok salakanyagokká alakítása, a tápanyagok lebontása, valamint a gyógyszerek feldolgozása. Mivel alapvetően hozzájárul a szervezetünk általános működéséhez és szabályozásához, ezért az egészséges állapota és zavartalan működése rendkívüli fontossággal bír.

Az utóbbi években nem meglepő, hogy a piacon egyre több olyan termék bukkant fel, amelyek a máj "tisztítását" és "méregtelenítését" hirdetik, különösen a nagy étkezések és ivások után. Sőt, számos készítmény azt ígéri, hogy segíti a már károsodott májműködés helyreállítását. Dr. Németh Aliz tapasztalataira támaszkodva érdemes alaposan megvizsgálni a valóságot és a gyakran elterjedt tévhiteket ezzel kapcsolatban.

1. tévhit: A máj méregtelenítése elengedhetetlen a mindennapi működés zökkenőmentes fenntartásához, és különösen hasznos lehet, ha túl sokat ettünk vagy ittunk.

A máj méregtelenítésére szolgáló termékekkel kapcsolatban az egyik legfőbb kihívás az, hogy nincs egységes ellenőrzési rendszer, amely biztosítaná, hogy a címkén feltüntetett összetevők és azok mennyisége valóban megfelel a valóságnak. Ez a hiányosság komoly problémákat okozhat, hiszen a fogyasztók nem mindig tudják, hogy mit is vásárolnak, és mennyire bízhatnak a termékek hatékonyságában.

Bár egyes összetevőkről, mint például a máriatövis, már van bizonyíték arra, hogy jótékony hatással bírhat a májgyulladás kiegészítő terápiájában, illetve a kurkumakivonat potenciálisan védő szerepet tölthet be, még mindig nem áll rendelkezésünkre elegendő klinikai adat ahhoz, hogy biztosan állíthassuk: érdemes ezeket beilleszteni a napi rutinunkba. A túlevés és túlivás kapcsán pedig még nem sikerült bizonyítani, hogy bármely étrend-kiegészítő képes lenne kompenzálni a túlzott fogyasztás által okozott károkat.

2. tévhit: a máj méregtelenítése biztonságos és egészséges módja a fogyásnak.

Számos "májméregtelenítő" terméket hirdetnek fogyókúrás megoldásként, azonban a mögöttük álló tudományos bizonyítékok hiányosak, és nem támasztják alá, hogy önállóan hozzájárulnának a súlycsökkenéshez. Sőt, egyes étrend-kiegészítők akár a máj egészségére is káros hatással lehetnek. Egy újabb kutatás rámutatott, hogy az étrend-kiegészítők alkalmazása egyre inkább növekvő arányt képvisel a gyógyszerrel összefüggő májkárosodási esetek között.

A gyógyszer (vagy étrend-kiegészítő) okozta akut vagy krónikus májkárosodás többek között a sárgasággal, kimerültséggel, kiütéssel és a has jobb oldalán jelentkező fájdalommal is járhat. A szakértők szerint a fogyasztóknak tudatosnak kell lenniük az összetevőkkel és az adagolással kapcsolatban, főként, ha többféle kiegészítőt is fogyasztanak, erről érdemes orvos tanácsát is kérni.

3. tévhit: Nincs lehetőségünk a májbetegségek megelőzésére. Sokan azt gondolják, hogy a májbetegségek elkerülhetetlenek, de ez nem igaz. Számos lépést tehetünk a máj egészségének megőrzése érdekében. Az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a mértékletes alkoholfogyasztás és a hepatitis elleni védőoltások mind hozzájárulhatnak a megelőzéshez. Ezen kívül fontos a rendszeres orvosi szűrés is, amely segíthet a korai felismerésben és a kezelési lehetőségek kihasználásában. Tehát a májbetegségekkel szembeni védekezés nemcsak lehetséges, hanem elengedhetetlen is!

Valójában az állítás teljesen téves, hiszen számos módszer létezik a máj egészségének megőrzésére. Az alkoholfogyasztás mérséklése a leglényegesebb lépés, mivel már több kutatás is bizonyította, hogy még a legkisebb mennyiség is káros hatással lehet. Hazánkban különösen elterjedt az alkoholos zsírmáj, amely gyakran májkárosodáshoz vezet. Emellett a normál testsúly fenntartása is kiemelkedően fontos, mivel az elhízás a nem alkoholos zsírmáj legfőbb kiváltó oka.

A vírusos májgyulladás megelőzése érdekében fontos, hogy tudatosan éljük meg szexuális életünket, és kerüljük a droghasználatot. Ezenkívül bizonyos típusok ellen védőoltás is elérhető. Ha valakinek az életében bármilyen rizikófaktor – például családi halmozódású májbetegség, elhízás, rendszeres alkoholfogyasztás vagy drogfogyasztás – jelen van, akkor javasolt, hogy akár tünetek hiányában is vegyen részt hepatológiai szűrésen. Ez segíthet a korai felismerésben és a megfelelő intézkedések megtételében.

4. tévhit: a májméregtelenítés gyógyítja a kialakult májbetegségeket.

Jelenleg nincs megalapozott bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a táplálékkiegészítők alkalmazása hatékonyan segítene a méregtelenítésben. Ezzel szemben a tudományos közösség által elismert orvosi kezelések és életmódbeli változtatások sokkal fontosabb szerepet játszanak. A már említett oltások, az alkoholfogyasztás mellőzése és a túlsúly leadása kulcsfontosságú lépések a máj egészségének megőrzésében. Emellett a hepatitisz-C elleni küzdelemhez elengedhetetlen a megfelelő gyógyszeres terápia alkalmazása.

Ha megfelelő időben érkezik a megfelelő kezelés, az jó esélyt ad a májnak arra, hogy az egyébként is csodálatos regenerációs képessége meghozza a kívánt eredményt - hangsúlyozza dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.

Összegzésképpen megállapítható, hogy jelentős lépéseket tehetünk a májunk egészségének megőrzése érdekében. Fontos hangsúlyozni, hogy nem csupán étrend-kiegészítők vagy "méregtelenítő" programok révén érhetjük el ezt, hanem sokkal inkább az alkohol fogyasztásának mérséklésével, a túlsúly csökkentésével, a rendszeres testmozgás beiktatásával, a kockázati tényezők minimalizálásával, valamint szükség esetén a hepatológiai szakvizsgálatok és kezelések igénybevételével.

Related posts