Karácsonyi fenyőfa választás: Hogyan találjuk meg a tökéletes és tartós fát? - Ripost A karácsony közeledtével sokan keresik a legmegfelelőbb fenyőt, hogy otthonukban varázslatos ünnepi hangulatot teremtsenek. De mi alapján érdemes kiválasztani a fát, ho
Hamarosan megnyitják kapuikat a faárusok, és a kertészetekben is már kaphatók a karácsonyi díszek. De hogyan válasszuk ki a tökéletes fenyőt az ünnepekre? Melyik fajtájú fa a tartósabb, és milyen érvek szólnak a műanyag karácsonyfa mellett, valamint ellene? Most megosztjuk veletek a válaszokat!
Karácsonyi fenyő választása során érdemes alaposan mérlegelni a lehetőségeinket: műfenyőt, földlabdás fenyőt vagy vágott fenyőt is beszerezhetünk, mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai. Ha a környezettudatosság a fő szempont, akkor a földlabdás fenyő lehet a legjobb döntés, hiszen így a karácsony után is folytathatja életét a fenyőfa, és a jövőben újra élvezhetjük a látványát. A vágott fenyők esetében fontos figyelembe venni, hogy bár egyszeri díszként gyönyörűek, a használatuk után az életük véget ér, ami nem minden esetben környezetbarát választás. A műfenyők pedig hosszú távon használhatóak, de előállításuk és szállításuk során jelentős környezeti terhelést okoznak. A tartósság szempontjából a műfenyők bírják a legtovább, azonban a legjobb megoldás talán egy földlabdás fenyő, amit a karácsony után elültethetünk, így nemcsak a saját otthonunkat szépítjük, hanem hozzájárulunk a környezetünk megóvásához is. Íme néhány szempont, amely segíthet a tökéletes karácsonyi fenyő kiválasztásában!
Sokan gondolják úgy, hogy a vágott fenyő vásárlásával rosszat teszünk a környezetnek, ez azonban tévhit. Ugyanis amíg a karácsonyfának szánt fenyők nevelkednek, végig hasznosak a környezet számára: folyamatosan nitrátokat vonnak el a talajból és segítenek lelassítani a klímaváltozást, hozzájárulnak a levegő tisztításához. 10 év alatt egy hektáron 105 tonna oxigént termelnek és egy év alatt képesek megkötni 10-16 kg szén-dioxidot a levegőből. A kivágott fa helyére pedig több csemetét ültetnek, így a rendszer hosszú távon is fenntartható. És nem mellesleg az ültetéstől a kivágásig tartó idő alatt munkahelyeket teremtenek. Magyarországon 3000-3500 hektáron folyik kifejezetten karácsonyfa értékesítési célú fenyőtermesztés, többnyire olyan területeken, ahol más növény nem élne meg-írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
A vágott fenyők és a földlabdás változatok között lényeges eltérés van. A labdás fenyők általában illatosabbak, kevésbé hajlamosak a levélhullásra, és az ünnepek után elültethetők a kertben. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a cserepes vagy földlabdás fenyők fele sajnos nem bírja el a száraz lakás klímáját, illetve az ezt követő kiültetés körülményeit, ahogyan azt a Fogyasztói és Betegjogi Érdekvédelmi Szövetség (FÉBÉSZ) is hangsúlyozza. Tehát, ha valaki ezt a megoldást választja, érdemes, hogy legyen némi tapasztalata a növényápolás terén, vagy alaposan tájékozódjon a megfelelő gondozási feltételekről.
A fenti érvek tükrében úgy tűnik, hogy a legjobb döntés a környezetünk számára, ha vágott fenyőt választunk. De vajon melyik fajtát érdemes beszerezni? Az árusoknál leggyakrabban a luc-, ezüst-, normand-, duglász- és feketefenyőkkel találkozhatunk. A lucfenyő a legolcsóbb, de sajnos ez a legkevésbé tartós is, hiszen már néhány órával a felállítása után elkezd hullani a levele. Ezzel szemben a feketefenyő a legellenállóbb, tartósabb választás. A lucfenyőt jellegzetes 1-2 centiméteres, henger alakú levelei, gyantás törzse és kellemes illata alapján ismerhetjük fel. Az ezüstfenyő tűlevelei hosszabbak, körülbelül 3 centiméteresek, és a rajtuk található viaszréteg miatt később kezdenek hullani, mint a lucfenyő levelei. A nordmann fenyő drágább, de tartósabb és esztétikailag is vonzóbb, mint a korábban említett fajták. Ráadásul gyümölcsös illata van, és a 2-3 centis tüskék szorosan rászorulnak az ágakra, így nem hullanak a földre. A legkönnyebben a fonákján található két viaszcsík alapján ismerhetjük fel. A duglászfenyő a lucfenyőhöz hasonlít, de előnye, hogy nem hullajtja a leveleit, amelyek ráadásul puhábbak is, és kellemes narancsos illatot árasztanak. Végül, a feketefenyő a legjobban tartja magát a lakásban, hiszen szárazságtűrő, edzett fajta. Ugyanakkor a gyantás, hosszú levelei miatt nehezebb díszíteni, és nem a legdekoratívabb választás, de cserébe olcsó megoldás. Tehát, ha a fenntarthatóságot és a tartósságot helyezzük előtérbe, érdemes alaposan mérlegelni, melyik fenyőfajta a legmegfelelőbb számunkra!