A gabona özöne elárasztja az országot: bemutatjuk a legfrissebb kereskedelmi statisztikákat - Agrárszektor.


Örömmel értesítjük Önöket, hogy megnyitottuk az Agrárium, AgroFood és AgroFuture 2025 konferenciáink regisztrációs lehetőségét! Ne hagyja ki a decemberi különleges ajánlatunkat: most 25% kedvezménnyel csatlakozhat hozzánk!

A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek kivitelének értéke az idei év első kilenc hónapjában átlépte a 10 milliárd eurót, miközben az agrár-külkereskedelem aktívuma is jelentős mértékben nőtt - írja a Világgazdaság. A magyar agrárexport fő mozgatórugói továbbra is a gabona- és takarmánykivitel. Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai szerint a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportja 10,3 milliárd eurós bevételt hozott, míg a behozatal értéke 7,2 milliárd eurót tett ki. Ezáltal az aktívum 3,1 milliárd euróra emelkedett, ami 637 millió euróval haladja meg a tavalyi adatokat.

2024 első három negyedévében a mezőgazdasági export értéke impresszív 4,2%-os növekedést mutatott, míg az import 3%-kal csökkent. Ennek következtében az egyenleg 25,7%-kal javult az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az exportvolumen még figyelemre méltóbb fejlődést mutatott: a kivitel mennyisége 29,6%-kal nőtt, míg az import mennyisége 18,7%-kal esett vissza. A 24 agrárárucsoport közül 14 termékcsoport esetében tapasztalhattunk exportérték növekedést. A legnagyobb visszaesést az állati és növényi zsírok, olajok kategóriában figyelhettük meg, ahol az exportbevétel 136,9 millió euróval csökkent. Ezzel szemben a gabonafélék exportértéke 162,4 millió euróval nőtt, ezzel a legjelentősebb növekedést elérve. Import szempontjából a dohánytermékek és kakaókészítmények vezették a listát, míg a gabonafélék behozatala több mint 238,2 millió euróval csökkent, ami főként a kukoricaimport 211,3 millió eurós visszaesésének tudható be.

Magyarország agrárkereskedelme továbbra is szoros kapcsolatban áll Európával, hiszen az export 95%-a európai országok felé irányult, amelyből az Európai Unió részesedése 83,5%-ot képviselt. Az EU-ba irányuló kivitel értéke 3,6%-kal nőtt, míg az import 2,9%-kal emelkedett az előző év hasonló időszakához viszonyítva. A gabonafélék exportja jelentős, 13,3%-os növekedést mutatott, és az exportált mennyiség másfélszeresére ugrott. A kukorica exportra bocsátott mennyisége kétszeresére nőtt, míg a búza kivitele 50%-kal emelkedett. Érdekesség, hogy az exportárak ezzel párhuzamosan csökkentek: a kukorica ára 40%-kal, a búzáé pedig 22%-kal mérséklődött. A gabonaimport mennyisége drámaian, ötödére csökkent, míg értéke kevesebb mint felére esett vissza, ami hozzájárult ahhoz, hogy a gabonafélék külkereskedelmi aktívuma több mint 50%-kal javult, elérve a 1192 millió eurót. Az olajos magvak esetében is kedvező trendek mutatkoztak: exportjuk 8,4%-kal emelkedett, míg importjuk 26,2%-kal csökkent. A napraforgó kivitele figyelemre méltó, 85,5%-os növekedést mutatott, bár a csökkenő árak következtében a bevétel csupán 20,2%-kal nőtt.

Related posts