Most vágjunk bele az albérletkeresés izgalmas kalandjába! A lakáskínálat jelenleg a hároméves csúcsán áll, ami remek lehetőségeket tartogat számunkra.


Fedezd fel újra a Property X világát! A Portfolio legizgalmasabb és legdinamikusabb ingatlanfinanszírozási és építőipari konferenciája idén is a gyönyörű Füredre várja a szakma legnevesebb képviselőit! Ne hagyd ki a lehetőséget, találkozzunk!

Az országos és budapesti albérletpiacon enyhe drágulás figyelhető meg a KSH és az ingatlan.com által közösen összeállított lakbérindex adatai alapján. A legújabb statisztikák szerint áprilisban az országos lakbér 0,9 százalékkal, míg a fővárosban 1,3 százalékkal nőtt az előző hónaphoz viszonyítva.

Éves összevetésben országosan 7,6, Budapesten pedig 8,6 százalékos drágulás következett be.

Az ország különböző területeit vizsgálva megfigyelhető, hogy a Dél-Alföldön az éves bérleti díjak drágulása megközelítette a 12 százalékot, míg Pest vármegyében és Észak-Magyarországon ez a szám közel 10 százalékra rúgott. Ezzel szemben a Nyugat-Dunántúlon csupán 5,6, míg a Közép-Dunántúlon alig 3 százalékos emelkedést tapasztaltunk a tavaly áprilisi állapothoz viszonyítva.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője, az aktuális adatok és legújabb piaci trendek tükrében kifejtette véleményét, miszerint

Budapesten a havi bérleti díjak átlagértéke továbbra is 250 ezer forint a tulajdonosok kínálatában.

Ez szerinte leginkább amiatt van így, mert az albérletek kínálata bőséges, a széles választék pedig fékezi a drágulást. Hozzáfűzte azt is, hogy jelenleg országszerte több mint 17 ezer kiadó lakóingatlanból válogathatnak a bérlők. Budapesten pedig több mint 10 ezerből, ilyen nagy kínálatra utoljára 2022 legelején volt példa.

Az érettségi időszak apropóján érdemes megemlíteni, hogy Budapesten és Debrecenben az albérletárak középértéke lényegében stabilan megmaradt az előző évhez képest. A fővárosban a havi bérleti díj átlagosan 250 ezer forintot, míg Debrecenben 225 ezer forintot tesz ki. Ezzel szemben Szegeden, Pécsen és Győrben 10-30 ezer forinttal emelkedtek a bérleti költségek, így ezekben az egyetemvárosokban az átlagos díj 160-190 ezer forint között mozog. Miskolc sem maradt ki a drágulásból, ahol a kiadó ingatlanok átlagára 120 ezer forintra nőtt, szemben a tavalyi 100 ezer forintos szinttel - hívta fel a figyelmet Balogh László.

A kiadó szobák ára a fővárosban és más nagyobb városokban is új szintet ért el: Budapesten a havi bérleti díjak már elérik a 100 ezer forintot, míg Debrecenben, Szegeden, Pécsen és Székesfehérváron a diákoknak 70 ezer forintos havi költségekkel kell számolniuk. Ezen kívül, a többi egyetemvárosban is 50-60 ezer forint körüli átlagos szobaárakra érdemes felkészülniük a felsőoktatásra lépő fiataloknak.

A lakáspiacon az idei első negyedévben aktívak voltak a befektetési célú vásárlók, ezért számítani lehet arra, hogy a kiadó lakások kínálata tovább nőhet, ami jó hír lehet az egyetemisták és a bérlők számára. Ez ugyanis visszafoghatja a drágulást.

Mivel a befektetők egyik kedvence az új építésű lakás, ezért a kiadó lakások minősége is vérfrissítést kaphat. Bár az összes budapesti kiadó lakóingatlan átlagos bérleti díja nem változott a tavalyi 250 ezer forinthoz képest, de

az elmúlt négy évben átadott új építésű és újszerű állapotú lakások átlagos albérletára 290 ezer forintról 300 ezer forintra nőtt.

A befektetők számára érdekes lehet, hogy az új építésű lakások bérleti díja átlagosan 20 százalékkal magasabb, mint a használt lakásoké. Ugyanakkor a bérlők szempontjából ez csupán havi 50 ezer forintos többletet jelent egy új lakás bérlésénél. Azok, akik új építésű ingatlanban keresnek otthont, kedvezőbb helyzetben vannak a bérleti piacon, mivel itt a különbség mindössze 20 százalék, míg az eladó lakásoknál már 23 százalékos eltérést tapasztalhatunk Budapesten – emelte ki Balogh László egy figyelemreméltó aspektust. Az ingatlan.com statisztikái szerint a fővárosban a használt társasházi lakások átlagos négyzetméterára 1,3 millió forint, míg az új építésűeknél ez az összeg 1,6 millió forintra rúg.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe a részletes jogi információkat.

Related posts