Nagy István szavai szerint a kulcsfontosságú kérdés az, hogy képesek vagyunk-e megóvni a magyar állatállományt.

A ragadós száj- és körömfájás elleni harc aktuális helyzetéről nyilatkozott Nagy István agrárminiszter a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című adásában.
Elmondása szerint
Nagy példaként említette, hogy a telepek védelme érdekében rendőrök bevonására van szükség a katasztrófaturizmus és a tolvajok elkerülése végett. Előfordult ugyanis, hogy a fertőzött területre éjszaka behatoltak, és ellopták a fertőtlenítőszivattyút, ami tovább súlyosbította a helyzetet.
A miniszter szerint "itt tényleg az a tét, hogy a magyar állatállományt meg tudjuk-e védeni".
Nagy István a húsvéti bárányexportról kifejtette, hogy a vírussal érintett Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegyék három járásának kivételével a szállítások újraindulhatnak. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy Ausztria zöld utat adjon a kamionoknak Szlovéniába és Olaszországba - tette hozzá. Fontos megjegyezni, hogy az állatok Győr-Moson-Sopron vármegyén keresztül nem vihetők, és onnan csak a legközelebbi vágóhídra, közvetlen vágás céljából lehet őket szállítani.
- jelezte Nagy, miközben a tekintetét a távolba meresztette.
A pénzügyi segítségnyújtásról a tárca külön közleményt is kiadott, eszerint a kormány a hitelmoratórium lehetőségét biztosítja azon állattartó gazdaságot működtető - ideértve a telep üzemeltetőjét, a telep tulajdonosát és az állatok tulajdonosát is - adósoknak, amelyeket a ragadós száj- és körömfájás megelőzése vagy megfékezése érdekében 2025-ben hatósági járványügyi intézkedés (pl. fogékony állatok felszámolása, zárlat vagy korlátozás) alá vontak.
A hitelmoratórium nem aktiválódik automatikusan; az adósoknak értesíteniük kell a hitelezőt a vonatkozó határozat megküldésével. Az adós a fizetési moratórium időtartama alatt bármikor dönthet úgy, hogy igénybe veszi ezt a lehetőséget. Fontos tudni, hogy a fizetési moratórium a már folyósított kölcsönökre és pénzügyi lízingekre 2026. április 30-ig érvényes.
A szerződéses kötelezettségek teljesítésének határideje, valamint a kötelezettségvállalások időtartama - beleértve a fizetési moratórium alatt lejáró szerződéseket is - meghosszabbodik a fizetési moratórium időtartamával. Ezenkívül a hitelező nem jogosult a szerződés felmondására az adós tőke-, kamat- és díjfizetési kötelezettségeinek elmulasztása miatt 2026. április 30-ig.
A tőketartozás nem növelhető meg a fizetési moratórium ideje alatt felhalmozódott kamat összegével sem a moratórium időtartama alatt, sem azt követően. A moratórium alatt keletkezett kamatot a hátralévő futamidő során, a fizetési moratórium lejártát követően, évente egyenlő részletekben kell visszafizetni a törlesztőrészletekkel együtt. A moratórium lejárta után a futamidő meghosszabbítása úgy történik, hogy az esedékes törlesztőrészlet és a moratórium alatt keletkezett kamat együttes összege ne haladja meg az eredeti szerződéses törlesztőrészletek összegét. Ezen szabályok a kamatok mellett a díjakra is vonatkoznak, és azokat is ennek megfelelően kell kezelni.